משמרות הצניעות נגד הנשים בכותל המערבי

האם הכותל המערבי באמת שייך לכולנו? בזמן האחרון נדרשים המבקרים במתחם לנהוג על פי כללי צניעות מחמירים יותר. כל הנשים שברצונן להיכנס למתחם מחוייבות לכסות את ראשם מכף רגל ועד ראש. בנוסף, שטחה של עזרת הנשים צומצם - מה שגורם לבעיית צפיפות

את קבלת הפנים שמחכה לתיירות שמגיעות לרחבת הכותל המערבי, לא ניתן לראות בהרבה אתרים ברחבי העולם. עובדות המקום מלבישות אותן מכף רגל עד ראש ולא מאפשרות לאף אחת להיכנס פנימה בלבוש בלתי צנוע.

השינוי המחמיר הזה הוא רק אחד מרבים שהנהיג רב הכותל. לאט לאט צצים ברחבה עוד ועוד שלטים שמורים על הפרדה בין גברים לנשים, וחלק מהשטח מופקע לטובת גברים בלבד. בכותל טוענים שהסיבה לצמצום אגף הנשים היא הבנייה בשער המוגרבים, ואף אומרים שהם פועלים לשינוי המצב מכיוון שמדובר בסכנת חיים של ממש.

חל איסור על חיבוקים ונשיקות

לאחרונה דורש הכותל לקיים הפרדה בין גברים לנשים גם בטקסים שנערכים ברחבה העליונה. הדבר הוביל לביטול טקס הענק תעודות הזהות לעולים בכותל מכיוון שהסוכנות היהודית לא רצתה שהעולים החדשים יצטרכו להתפצל בטקס כל כך חשוב ומרגש.

השינוי בהקפדת הצניעות לא חל רק על לאירועים הממלכתיים. אפילו טקסי בר המצווה, המאופיין בשמחות והחיבוקים המשותפים על רקע הכותל, משמרות הצניעות לא מאפשרות בימים אלו.