למה ברשת "קרוקר" לא רוצים ערבים?

הנה דוגמה כואבת לכמה קשה להיות ערבי בישראל: ברשת האופנה "קרוקר" פוטרו לאחרונה במפתיע עובדים ערבים רבים. מדוע? על פי הקלטות שיחות הטלפון של מנהלת בכירה ברשת, משום שהם ערבים. "אין שום הבדל בין עזה לטייבה", הוקלטה המנהלת, "אתה לא יכול למצוא אנשים רגילים לעבודה?". יוסי מזרחי ופוראת נסאר עם תחקיר חדשות 2

מג'די ונור מטייבה מוכת האבטלה בחרו לעבוד כמוכרי בגדים בסניף רשת האופנה "קרוקר" בהרצליה - לפחות עד שהתברר שמנהלת בכירה בחברה לא ממש מעוניינת בעובדים ערבים. לא מאמינים? שיחה שהוקלטה בין אותה מנהלת למנהל הסניף המקומי מוכיחה זאת.

"שלחתי לי טופס 101 של איזה מישהו שגר בטול כרם", אמרה המנהלת הבכירה ברשת הארצית, רויטל פרטוק, למנהל הסניף מקומי. "אני יודעת איפה הוא גר? באיזה רצועת עזה, אני יודעת איפה? מה השם שלו? יחיא? איפה הוא גר? בטייבה? אני לא מוכנה שאנשים מטייבה יעבדו אצלנו בחנויות".

כשנשאלה למה זה מפריע לה, הוסיפה: "לא, אני לא מוכנה. אני לא רוצה שאנשים מטייבה יעבדו בהרצליה. מה זה, מה, אני לא רוצה את זה בכלל". "מעליב ופוגע להרגיש ככה", סיפר מג'די מסארווה שפוטר מהחברה. "אני עכשיו בבית. אין לי חשק לחפש עבודה".

פרטוק מנסה בהמשך השיחה לפסול את העובדים הערבים בגלל המרחק מהרצליה - לחסוך דמי נסיעות, אבל גם הטיעון הזה נופל כפי שנשמע בשיחה שהוקלטה. "יש לי עכשיו בחורה, גם מתחילה, מטירה, היא באה עם אוטו גם כן", מעדכן אותה המנהל המקומי. "לא רוצה מטירה", עונה לו פרטוק. "תגיד לי, למה אתה מביא לי את כל האנשים האלה? אתה לא יכול למצוא אנשים רגילים? מטירה, מטייבה... מה יש לך?".

"הם לא רוצים ערבים ורוסים, זה מעליב מאד"

"פיטרו הרבה עובדים ערבים בלי סיבה", סיפר נור ג'באלי, שגם כן פוטר מהחברה. "הם לא רוצים שערבים, וגם רוסים, יעבדו ברשת. רק יהודים. זה מעליב מאד. אתה מרגיש את זה. מרגיש את הגזענות".

בסופו של דבר, מג'די ונור פוטרו ללא סיבה ממשית. ואם חשבתם שרשת קרוקר מקצצת משרות, כתב חדשות 2 גילה אחרת. "שמעתי שאתם מחפשים עובדים?", שאל כתבנו בשיחה עם המנהלת. "כן", ענתה לו המנהלת, "אני צריכה רק שתשאיר לי מספר".

הטלפון לא ממש צלצל, וזה לא ממש מפתיע. מתברר שעובדים ערבים לא ממש פופולריים גם בסניפים נוספים של קרוקר. שימו לב לשיחה הבאה בין מנהל סניף הרצליה למנהלת סניף בצפון.

"רוצים להיפטר מהסטיגמה ש'קרוקר' זה לערבים"

"רויטל דיברה איתך על זה שהיא לא רוצה שיעבדו ערבים אצלנו בחנות או משהו כזה", שאלה המנהל המקומי את עמיתתו בצפון. "כן. היא אמרה את זה לכולם", מעדכנת אותו המנהלת. "עכשיו היא אמרה לי שהיא לא רוצה ערבים. על אחת אני לא מוותרת. את השתיים האחרות גם ככה מלכתחילה חשבתי להחליף אותן, אז כאילו זה לא ממש. דבר ראשון, זה פוגע, הרי גם אני ערבייה, סבבה? אבל מה היא באה להגיד לי את זה, אז מה, אז למה את משאירה אותי?".

מנהלת הסניף בצפון חושפת בשיחה גם את הסיבה למדיניות של החברה. "הם מצדם אומרים שבגלל שיש סטיגמה ש'קרוקר' זה לערבים", היא מספרת, "אז הם לא רוצים שגם העובדים יהיו כאלה. הם רוצים להוציא את הסטיגמה הזו".

מג'די ונור כבר החלו לחפש עבודה אחרת. חלק ממנהלי הסניפים ב"קרוקר" כבר התפטרו. והכל החל בסלקציה בסניף "קרוקר", בעיר הרצליה, ברחוב - שימו לב - "מדינת היהודים".

מ"קרוקר" נמסר בתגובה לכתבה: "ב'קרוקר' מאמינים בדו קיום מזה 25 שנים, ומתוך 130 העובדים שלה, 30 הם ממוצא ערבי. ב'קרוקר' רואים בחומרה את האירועים ויבדקו אותם".

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק