הנכד של מפקד אושוויץ רוצה למכור ל"יד ושם" מזכרות מסבו

אין גבול לחוצפה: נכדו של מפקד מחנה ההשמדה אושוויץ הציע למוזיאון "יד ושם" לקנות מזכרות מסבו. בין החפצים: ארגז חסין אש עם סמלים רשמיים שקיבל מתנה מהימלר, מכתבים, סכין לפתיחת מכתבים ועוד. ב"יד ושם" - מזועזעים. "הרצחת וגם הרווחת?", אמר גורם בכיר במוזיאון שהודיע כי יהיה מוכן לקבל את החפצים רק כתרומה

מחנה ההשמדה אושוויץ, ארכיון (רויטרס)

למשרדי מוזיאון "יד ושם" הגיעה לאחרונה פנייה מקוממת במיוחד: נכדו של מפקד מחנה ההשמדה אושוויץ, רודולף הס, הציע למכור למוזיאון חפצים אישיים מעזבונו של סבו. ב"יד ושם" זעמו: "הרצחת וגם הרווחת?". את הסיפור מביא הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

לפני כמה חודשים שיגר הס הנכד מכתב ל"יד ושם" שכותרתו: "חפצים נדירים, אושוויץ, המפקד הס". במכתב פירט הנכד את החפצים שהוא מציע למכירה: "מדובר בכמה חפצים מעזבונו של רודולף פרדיננד הס, מפקד אושוויץ: ארגז מסיבי וחסין אש עם סמלים רשמיים - מתנה מהימלר (מפקד האס.אס.) במשקל 50 קילו, סכין לפתיחת מכתבים ותיקיות, שקופיות מאושוויץ שעדיין לא הוצגו ברבים ומכתבים מתקופת השבי בקרקוב. אודה לכם מאוד על תשובה קצרה, בברכה, ריינר הס".

הנהלת "יד ושם" הזעזעה מההצעה ודחתה אותה על הסף. "כאן עולה השאלה, הרצחת וגם הרווחת?", אמר גורם בכיר ב"יד ושם". עם זאת הבהירו במוזיאון לנכדו של הס, כי הוא יכול לתרום את החפצים למוזיאון, כדי להנציח את אימי הנאציזם.

נכדו של הנאצי: "סיפרו על סבי - והזדעזעתי"

הס הנכד הוא איש ביטחון שעובד בחברה אמריקנית גדולה. לדבריו, על מעשיו של סבו למד לראשונה בגיל 12 כשהיה בבית הספר. "הייתי מזועזע לחלוטין", סיפר בשיחת טלפון עם כתב העיתון. "מורה ממוצא צ'כי נתן לי לקרוא ספרים, ופתאום הבנתי מי היה סבא שלי. מאז, לא חדלתי להתעניין בנושא. ניסיתי כמה פעמים לנסוע לאושוויץ, אבל לא נתנו לי בגלל שם המשפחה שלי".

הס הסביר כי החפצים של סבו היו ברשות משפחתו, והוא לא רוצה שהם יגיעו לידיים לא נכונות. בתשובה לשאלה, האם הוא מוכן לתרום את החפצים השיב: "זו שאלה טובה, אני לא יכול לקבל את ההחלטה לבדי", אמר. "הנטייה שלי היא להסכים לתרום את החפצים, אבל אצטרך להתייעץ עם שאר בני המשפחה. אנחנו רוצים שהחפצים יגיעו למוזיאון שעוסק בהיסטוריה".