התמונות האחרונות של מוני פנאן: קלטת וידאו ביתית

כשהוא יושב במשרדו, מוקף בגביעים שהשיג לאורך הקריירה ומופרע פעמים רבות משיחות הטלפון הנכנסות, תועד מנהלה האגדי של מכבי ת"א בכדורסל מוני פנאן רק בשבוע שעבר בקלטת וידאו. הקלטת, בה בירך את חברו, ושצולמה רק בשבוע שעבר, לא העידה במאומה על העתיד

"מ.פנאן" נכתב רק לפני כמה חודשים על המשרד החדש שפתח אז מוני פנאן כסוכן שחקנים. בקלטת וידאו ביתית שצולמה כשבוע בלבד לפני התאבדותו, מתועד פנאן כאדם שאף אחד לא יכול היה להעלות על דעתו שברצונו לשים קץ לחייו.

לפני מספר ימים הקליט פנאן ברכה מצולמת לחברו הטוב יגאל עמרם, כדורגלן עבר וחבר ותיק. שמח, צוחק ומתבדח, מספר פנאן על חברו: "זו הייתה תקופה יוצאת מן הכלל, מה שאני זוכר מיגאל זה שהוא היה שחקן נשמה". ההקלטה עצמה נקטעת פעם אחר פעם, בשל שיחות הטלפון הרבות שהוא מקבל - המלמדות על שגרת יומו. במשרדו החדש, הציב כמובן את כל הגביעים והמדליות, ולידם הפליג בזכרונות על ימיו כמנהל מכבי תל אביב לנוער בכדורגל.

בני משפחת עמרם המומים מאז צילום הקלטת. הם מספרים על אדם שקיבל אותם רק לפני כשבוע במצב רוח מצויין, ועל פגישה שהסתיימה באיחולים נרגשים. "שיהיה לו במזל טוב, שיהיו לו חיים טובים, ויש לו משפחה על הכיפאק", אומר פנאן ליגאל בקלטת. "שיהיה לכם בכייף ושיהיה לכם חיים טובים", הוא מסכם במשפט שמקבל משמעות מצמררת היום.

איגוד הכדורסל: נבדוק מעורבות שופטים בפרשת פנאן

יומיים עברו מאז התאבד מוני פנאן ז"ל, והשמועות והעדויות על "בנק ההשקעות" שניהל לכאורה לשחקני ומאמני עבר מתחילות לצוץ.

שחקני ההווה של מכבי תל אביב והמנהלים של הקבוצה אמנם מכחישים בתוקף כי ידעו מה מתרחש במגרש האימונים שלהם במשך שנים, אבל באיגוד הכדורסל החליטו לבדוק לעומק את הנושא ולחקור - האם גם שופטים פעילים מעורבים בפרשה.

"אם השופטים היו מעורבים, זה מעבר ללא ראוי", אומר היום יו"ר איגוד הכדורסל, שי שני. "יש קוד אתי ברור שמורה מה אסור. זה בניגוד לקוד ותהיה לנו חובה לבדוק ולטפל".

שני טוען שוב כי לאיגוד הכדורסל כלל לא היה מושג פעילותו של פנאן. והוא לא לבד. דיוויוד פדרמן, מבעלי הקבוצה, הגיב לראשונה לפרסומים ואמר: "זה שלא ידענו זה ברור". גם המאמן דיוויד בלאט, שעל פי הפרסומים הפקיד מיליוני דולרים בידי מוני מסרב להגיב לנושא. "איפה ואיך ואם אני משקיע כספים זה לא עניינו של אף אחד אחר", הסביר בלאט.

"שחקנים נתנו למוני כסף"

אתמול סיפר שחקן הקבוצה לשעבר, וילי סימס כי גם הוא כמו שחקנים רבים אחרים נכנס לעסקיו הפרטיים של פנאן, אבל הקפיד להתרחק מהם. "אנשים נתנו למוני כסף והם סמכו עליו", שיתף. "ממה שאני שומע מדובר בסכומים גדולים".

וכך זה עבד, לדברי שחקן העבר. "כשלשחקנים היו בעיות ולא היה להם כסף, הוא היה מתערב ונותן להם כסף", אמר סימס. "אם הם לא נתנו כסף לבנק, הם נתנו לו".

סימס ניסה להסביר מדוע התרחק מעסקיו של פנאן. "אני הייתי מחוץ לזה כי לא האמנתי בכל ההבטחות", אמר. היום הוא מעדיף להתמקד בדברים הטובים שמנהלה של מכבי לשעבר עשה בחייו. "למרות שמוני החליט לשים קץ לחייו, אני מנסה להסתכל ולהתמקד בכל הדברים החיוביים שהוא עשה, למען כולם", אמר. "יגידו מה שיגידו - פנאן היה אדם אהוב, וכולם יזכרו את הצדדים החיוביים באישיותו".

לדברי שחקן העבר, הוא שמע על החובות של פנאן מכלי התקשורת. "קראתי בעיתונים על הנסיבות שהביאו את מוני לשים קץ לחייו", אמר סימס לאחר טקס ההלוויה. "אפשר להבין שזה היה עניין אישי אני מניח, אבל בכל הנוגע לקבוצה - הוא נתן את הלב והנשמה למכבי. אני לא חושב ששמעון מזרחי (יו"ר הקבוצה) ואחרים נתנו כמוהו למועדון".

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התאבדות מוני פנאן - סיקור מיוחד:

מוני פנאן שם קץ לחייו, הערכה: הסתבך בחובות

שחקני מכבי לא ישובו ארצה להלוויתו של פנאן

הצהובים נותרו המומים במסעדת 206

מוני פנאן: הלב הפועם של מכבי תל אביב