מסביב לעמק יזרעאל בכדור פורח

הפתעה ציפתה היום לתושבי עמק יזרעאל: מי שהרים את ראשו לשמיים ראה שם שני כדורים פורחים ענקיים. את אחד מהם הטיס האיש הראשון שהקיף את העולם בכדור כזה. כתבנו בצפון הצטרף לטיסת מבחן בכדור הפורח, וחזר עם כמה תובנות

בריאן ג'ונס מרחף כבר 40 שנה באוויר. הוא עבר מדינות, אגמים ואוקיינוסים - וכעת הוא זוכה להכיר מקרוב גם את יופייה של ארץ ישראל, ובייחוד את יופיו של עמק יזרעאל.

ג'ונס היה בעברו איש צוות אוויר בריטי, שוויתר על משרתו המורכבת תמורת הנוף והשקט שבטיסה על כדור פורח. "מה שטוב בטיסה זה שאתה לא יודע לאן אתה טס. אתה פשוט טס עם הרוח ומוכרח לוותר על חלק מהשליטה", מספר שיאן העולם.

לשיא התהילה הוא הגיע לפני כ-10 שנים, כשהמריא עם שותפו מעל האלפים השוויצריים בתוך בלון ענק ששוקל יותר מ-8000 קילוגרם. בתוך הבלון היו מחשבים, מערכות קשר, מפות והרבה אוכל . הם יצאו להקיף את העולם וידעו שמזג אוויר סוער עלול לעלות להם בחיים. "באוקיינוס השקט הקיפו אותנו ענני סערה. אילו היינו טסים לתוך אחד העננים האלה היינו מתים, אין ספק", מתגאה ג'ונס.

גם באוויר הולכים לשירותים

שקיעה מדהימה מעל העמק (חדשות 2)
"היו לנו שירותים על כדור פורח, שהחיים שלך בסכנה וכשאתה מנסה להטיס את הכדור הפורח הגדול ביותר שנבנה אי פעם, הדבר האחרון שאתה חושב עליו הוא: האם יהיה מביך ללכת לשירותים", הוא צוחק.

אחרי טיסה מרהיבה בשמי העמק הגיעה גם נחיתה, לא רכה במיוחד. אבל איך זה שגם אחרי ששבר שיאי עולם והקיף את הגלובוס כולו ממשיך ג'ונס במסעותיו באוויר? "פשוט משום שאני נהנה מזה", הוא קובע, "אני אוהב את זה".