תיעוד אחרון: אברהם גרנט בשיחה עם אביו שנפטר

רגע לפני שנפטר בבית החולים, מילא מאמן הכדורגל הישראלי אחר בקשת אביו: לאתר את הקבר אותו חפר במו ידיו בזמן השואה כשהיה בן 13. רוני דניאל ליווה את אברהם גרנט בחזרה אל המחנה, שם סייעו לו אנשי הסוכנות למצוא את הקבר בו נטמנו סביו ודודתו ולומר עליו קדיש

מאיר גרנט, אביו של מאמן הכדורגל אברהם גרנט, נפטר הלילה בבית החולים "אסותא" בתל אביב בגיל 82, לאחר שלא הצליח להחלים מניתוח שעבר.

בזמן שמאיר היה על ערש דווי, יצא אברהם למסע אחר ילדותו של אביו בצפון רוסיה, בניסיון לאתר את הקבר שחפר במו ידיו בזמן השואה. "מגיל צעיר אני רוצה לדעת, אני רוצה לדעת מאיפה אבא שלי בא", הסביר.

במהלך המלחמה גורשה משפחתו של מאיר גרנט למחנה עבודה בצפון רוסיה, עם תנאים תת-אנושיים וקור בלתי נתפס. שם נאלץ מאיר, כילד בן 13, לכרות בידיו שני קברים באדמה הקפואה ולטמון את אחותו ואת אביו.

"מאיפה האופטימיות?"

מי שהיה המאמן של קבוצת הכדורגל צ'לסי מגלה במסעו כי שם משפחתו הוא בכלל גרנאט. אברהם גרנט ידע, אבל שדר הספורט ניסים קיוויתי קרא לו גרנט, וכך זה נשאר. במועד הביקור הזה של אברהם גרנט ארגן המושל במקום טורניר כדורגל של ילדים יתומים.

"אבא שלי, שבחר, למרות העבר שלו, להיות אדם אופטימי ושמח כל ימי חייו היה בשנתו צורח צרחות אימים", מספר אברהם ששמע בפעם הראשונה את אביו צורח כשהיה בן 15. "אז החלטתי לעשות הכול כדי להגיע לשורשים שלי - ולהבין מאיפה באה האופטימיות הבלתי נלאית הזו למרות כל מה שהוא עבר".