הכבאים שהגיעו ראשונים לזירה ייפגשו עם פסיכולוג

כוחות הכיבוי היו הראשונים שהגיעו לדירה בה נרצחו 6 בני משפחת אושרנקו. הם נחשפו למראות הקשים של הגרונות המשוספים והגופות המפויחות. עכשיו הם ייפגשו עם פסיכולוג שיסייע להם להתמודד עם הטראומה מהמראות

בית המשפחה בראשון לציון (חדשות 2)

כל מי שיצא אתמול מזירת הטבח של משפחת אושרנקו בראשון לציון, החל בכבאים, בשוטרים ועד החובשים, שחלק ניכר מעבודתם כולל עבודה בזירות רצח, סיפר עד כמה המראה שראה היה מזעזע. הכבאים, שהיו הראשונים להגיע לשם בעקבות דיווח על שריפה, יתמודדו עם המראות בעזרת פסיכולוג.

 

החל מיום שני הקרוב, יעברו הכבאים שהגיעו ראשונים לזירה מפגש עם פסיכולוג מומחה לטראומה. הפסיכולוג שינסה לסייע להם למנוע את ההלם שמראות כאלה. הפעם האחרונה שבה כבאים בישראל עברו טיפול דומה היה בתקופת מלחמת לבנון השנייה.

 

היום יגישו בשירותי הכבאות תחקיר מסכם על האירוע. עם זאת, עדיין לא ברור האם ייערך גם תחקיר נקודתי בנוגע לתלונות חוקרי המשטרה, שטענו כי פעולות הכיבוי במקום פגמו בראיות ובחקירה.

 

חקירה ארוכה

 

גם את שעות הלילה הזה מעבירים בזירת הרצח שוטרי ימ"ר (יחידה מרכזית) מרכז של המשטרה, חוקרי המחלקה לזיהוי פלילי ושוטרי תחנת ראשון לציון. "מדובר בזירה מורכבת וסבוכה, וייקח לנו לפחות עוד יום לסיים את איסוף הממצאים", הסביר ראש מחלק רצח בימ"ר מרכז, רפ"ק מיכה לוין.

 

במהלך יום האתמול שינו שוב ושוב השוטרים את הערכותיהם לגבי מה התרחש בזירה. שני כיווני החקירה המרכזיים עדיין עומדים על הפרק. האחד: סכסוך במשפחתו במהלכו דקר אחד מבני המשפחה את חמשת האחרים והתאבד. השני: עבריינים נכנסו לדירה, רצחו את השישה והציתו אותה.

 

המשטרה מנסה לבדוק את היחסים בין בני המשפחה בזמן האחרון כדי לגלות משהו. מי שאולי תוכל לשפוך אור על הפרשה היא בת המשפחה יאנה, שלא הייתה בדירה בזמן האירוע הקשה. גם נתיחת גופות בני המשפחה שצפויה להסתיים מחר עשויה לסייע לפתרון התעלומה.

 

שיחת טלפון מבהילה

 

על המקרה הנורא נודע לראשונה לכיבוי האש, שקיבלו שיחת טלפון במוקד בשעה 7:00 בבוקר. "יש שם עשן בתוך הדירה", דיווחה השכנה. "יש שם שישה איש בתוך הדירה והם לא יצאו. זה בניין בן ארבע קומות. יש עשן כבד שיוצא".

 

הכבאים חששו לחיי אדם, נכנסו לדירה הבוערת ושטפו אותה במים, מבלי שידעו מה מסתתר בזירה. הם, וגם הפרמדיקים, נאלצו להזיז את הגופות במהלך ניסיונות ההחייאה. במשטרה חוששים שכלי הרצח נשטף במים וראיות חשובות אבדו. 

 

אין אחד שלא מזועזע מהמעט שכבר יודעים על הפרשה המסתורית הזו, כולל השוטרים הוותיקים: סמוך לשעה 07:00 נמצאו בדירה ששת בני משפחת אושרנקו דקורים למוות: הסבא והסבתא אדוארד לודמילה בני 56, בנם דימיטרי בן ה-32, אשתו טטיאנה בת ה-28 ושני הנכדים: רושל, שרק אתמול חגגה את יום הולדתה השלישי ונתנאל בן השלושה חודשים. צו איסור פרסום הוטל על פרטי החקירה.  

 

"זירת שחיטה"

 

זירת האירוע הייתה שרופה לחלוטין בשל דליקה שפרצה במקום, שעדיין לא ברור מה מקורה. "מדובר בזירת שחיטה, עם גרונות משוספים ודם רב על הרצפה", תיאר את המראה הקשה בזירה גורם במשטרה. החקירה הוטלה על היחידה המרכזית של מחוז מרכז.

 

"אני 20 שנה בכבאות ודברים כאלה לא רואים כל יום", סיפר בהתרגשות רשף איציק לוי, דובר איגוד הכבאים. "זה היה אירוע לא נורמלי". 

 

חוקרי המשטרה נכנסו בחלוקים לבנים לדירה המפויחת. הם מצאו שם את החדרים שרופים ומבולגנים. בסלון המשפחתי, סמוך לאחת הכורסאות, עמד כיסא תינוק שלא ניזוק מהאש. החוקרים אספו פרטים מהזירה, שאולי יסייעו בחקירה, וסגרו אותם בתוך שקיות ניילון. 

כוחות משטרה גדולים בפיקודם של מפכ"ל המשטרה רנ"צ דודי כהן, מפקד המחוז ניצב ניסים מור ומפקד המרחב תנ"צ שמעון בן-הרוש היו בזירה ופיקחו על עבודת החקירה. שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, ידיד קרוב של המשפחה, הגיע גם הוא לזירת הרצח.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק