אורן קדוש מדבר מהכלא הטורקי: "חשבו שאני בן לאדן"

למרות שביהמ"ש הטורקי הורה היום לשחררו, יישאר גם הלילה הדוגמן אורן קדוש בבית המעצר הטורקי, וצפוי לשוב לארץ רק מחר, בשל קשיים בירוקרטיים. "אני מקווה שהסיוט הזה ייגמר ושאוכל לשוב הביתה", הוא אומר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. אביו של אורן, לופא: "זה היה כמו אקספרס של חצות"

בית המשפט בטורקיה החליט אחר הצהריים לשחרר את הדוגמן הישראלי אורן קדוש, בנו של מאמן הכדורגל מיכאל (לופא) קדוש, שנעצר אמש באנטליה שבטורקיה לאחר שבתיקו נמצאו קליעי רובה ומחסנית. הקונסול הישראלי באנקרה שוחח עם משפחתו ועדכן אותם אודות הבשורה המשמחת.  
עם זאת, קשיים בירוקרטיים עליהם נודע הערב, מעכבים את שובו של הבן ארצה. הוא יישאר במעצר יום נוסף - והמשפחה מקווה שהוא ישוחרר מחר.

"אני לא יודע מה יהיה איתי, הייתי אמור להשתחרר כבר היום ופתאום אומרים לי שעקב בירוקרטיה אני צריך להיות עוד לילה במעצר", אמר היום אורן קדוש בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "מצאו בתיק שלי כדורי אם-16 ששיכים לאחי מהצבא. לא ידעתי מזה, בכלל לא פתחתי את הריצ'רץ', זה ממש הפתיע אותי. אמרו לי שאני צריך לשלם 1,500 דולר ואז ישחררו אותי אני מקווה". הוא מוסיף.

"אני מקווה שהסיוט הזה ייגמר ושיעזרו לי להפעיל כמה שיותר לחץ על הגורמים כאן כדי שאני אוכל לחזור הביתה", אמר. לדבריו, המצב נהפך רק ליותר ויותר אקוטי, זה לא משהו שאתה מצפה לו ואתה רואה את התגובות של האנשים כאילו אני איזה בן לאדן. הבירוקרטיה פה כל כך איטית שזה יכול להטריף אותך".

"אני לא רוצח וגם לא טרוריסט - זה בטוח"

קדוש בן ה-24, שטייל בטורקיה עם חברתו, הגיע לנמל התעופה כדי לעלות על טיסה בחזרה לישראל. בבידוק הביטחוני הבחינו המאבטחים בקליעי רובה בתיק, שלדבריו השאיל מאחיו החייל. למרות שהסביר את נסיבות הימצאות הקליעים בתיקו, אנשי הביטחון הטורקים עצרו אותו.

"אתמול הם הורידו לי את השרוכים בנעליים ולקחו לי הכל", תיאר קדוש את הרגעים שעברו עליו בתא המעצר. "זה לא משהו שאני רגיל אליו, אבל נתמודד. אני לא רוצח וגם לא טרוריסט - זה בטוח".

מוקדם יותר, אמר אביו המודאג לחדשות 2 באינטרנט: "אורן בדיכאון, הוא מפוחד ונמצא בחוסר ודאות מאוד גדולה. הוא חושש שיעבירו אותו לכלא והבלאגן ימשיך". אך למרבה המזל, בית המשפט החליט בסופו של דבר לשחררו, ולאפשר לו לשוב לישראל.

האב: את הביקורת בנתב"ג הוא עבר

בני משפחתו של קדוש פעלו במשך כל היום באינטנסיביות בניסיון לשחררו מהמעצר. "אני בקשר רציף עם הקונסול באנקרה שהסביר לנו שאנחנו תלויים בהחלטה של התובע המחוזי", סיפר אביו של אורן לפני החלטת בית המשפט לשחררו.  "אני מקווה כמובן שההחלטה תהיה לשחררו חזרה לישראל. אני מנסה להפעיל כל גורם שאולי יכול לעזור בכל דרך, ישירה או עקיפה, לשחרור של אורן מהמעצר, אבל אלו הליכים בירוקרטים טורקים מקומיים מסובכים".

קדוש מסביר שהקליעים הגיעו לתיק לא במתכוון, והביע תמיהה על כך שהם לא נמצאו בביקורת בנתב"ג. "הבן השני שלי עבר טירונות לפני חודשיים ונשארו לו קליעים בתיק", הסביר. "אורן לקח את התיק לנופש ולא בדק לפני. אני מדגיש שהוא אפילו עבר ביקורת בנתב"ג, ורק בדרך חזרה גילו את זה הטורקים והתחיל הבלאגן".

"עברו לי תסריטים בראש של סרט טורקי, סוג של אקספרס של חצות", אמר קדוש בקול חנוק, "מי שלא היה בסיטואציה הזאת לא מבין באיזה לחץ הייתי".