"זה הישג גדול למדע, לישראל ולנשים"

הזכייה המרגשת של החוקרת הישראלית עדה יונת בפרס נובל, מצליחה למלא בגאווה את המדינאים, המדענים והציבור כולו. נשיא המדינה שמעון פרס, דיבר עם יונת ובירך: "הנובל כל כך מגיע לך". שר המדע והטכנולוגיה בירך את הזוכה ואמר כי "ההכרה הבינלאומית ממלאת את ליבנו בגאווה"

החוקרת הישראלית עדה יונת שזכתה בפרס נובל לכימיה, הצליחה לרגש ישראלים רבים. לדברי קהילת המדע בארץ זהו צעד ענק לביסוס מעמדה של ישראל כמובילה בתחום.

שר המדע והטכנולוגיה פרופסור דניאל הרשקוביץ, סיפר לחדשות 2 באינטרנט על תחושותיו. "אנחנו ממש מברכים בברכה חמה את פרופסור יונת ואת כל בית מכון ויצמן על הזכייה החשובה בפרס נובל", אמר השר. "שמה של פרופסור יונת הולך לפניה כבר שנים רבות".

השר הרשקוביץ הוסיף כי "לא היינו צריכים את האישוש של ועדת פרס נובל לחשיבות תרומותיה, אבל כשמקבלים את ההכרה הבינלאומית זה ממלא את ליבנו בגאווה".

"זכייה של המדינה כולה"

נשיא המדינה שמעון פרס מיהר גם כן לברך. "אנו כה גאים בך, קשה לתאר עד כמה", אמר הנשיא בשיחת הטלפון בין השניים. "זו הפעם הראשונה שבה מקבל חוקר ממכון ויצמן פרס נובל. אני שמח שבזכייתך פתחת את הדלת עבורו לעשות זאת".

"הנובל כל כך מגיע לך והזכייה היא מצוינת בעבור המדינה כולה שמתרגשת יחד איתך", הוסיף פרס. "מחקרך החשוב פתח המון דלתות מדעיות. אני שולח לך חיבוק גדול ותודה בשם כל מדינת ישראל".

"בעיקר מרגש לשמוע על כך שמדובר על אישה שזוכה בפרס היוקרתי, אני יודעת שכשנשים מגיעות להישגים, בוודאי הישג כזה, זה נותן כוח לנשים אחרות להעיז ולהצליח", ציינה יושבת ראש האופוזיציה ציפי לבני. "נוסף על כך, זכייתך חשובה בעיניי מאוד כי היא מחזקת את הדימוי של ישראל שמעבר לסכסוך, ישראל כמדינה שמטפחת את המדע ומצליחה להעביר באמצעות נשים כמוך את תרומתה למדע ולאנושות".

הזוכה ב-2004: "תמיד חשבתי שהתרומות שלה חשובות"

פרופסור אברהם הרשקו שזכה גם כן בפרס נובל לכלכלה בשנת 2004, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי התרגש מאוד לשמוע על קבלת הפרס: "התרגשתי לשמוע שהיא מועמדת, אי אפשר היה לנחש מי יזכה, כי השבדים הם שומרי סוד".

"תמיד חשבתי שהתרומות שלה חשובות מאוד למדע", סיפר הרשקו השוהה עתה בחו"ל. "המחקר שביצעה על חלבונים חשוב מאוד גם מבחינה תיאורטית וגם מעשית. ייתכן שבזכות התגליות שלה יהיה ניתן למצוא תרופות חדשות, אולי אפילו תרופות למחלת הסרטן".

"זהו הישג גדול למדע", הוסיף הרשקו. "הישג גדול למדינת ישראל והישג גדול שזאת אישה". לדבריו, כעת ניתן לומר כי ישראל מובילה את העולם בתחום המדעים.

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק