החוט המקשר בין גלעד שליט לנחשון וקסמן

החייל החטוף גלעד שליט תועד בקלטת הוידאו מתוך בשבי חמאס בתאריך 14.9. שליט נראה מחזיק עיתון שהודפס באותו היום כשהוא חי ובריא. בצירוף מקרים מצמרר, לפני 15 שנה פורסמה קלטת בה תועד החייל החטוף נחשון וקסמן, ועליה את אותו התאריך בדיוק. וקסמן צולם לאחר שנחטף גם הוא על ידי פעילי חמאס שדרשו שחרור אסירים

שני חיילים חטופים - תאריך אחד משמעותי: בקלטת שהעביר היום חמאס ובו אות החיים המצולם הראשון של גלעד שליט מופיע עיתון מתאריך 14.9.09. בצירוף מקרים מצמרר, אותו תאריך, רק 15 שנה קודם לכן, הופיע על הקלטת בה תועד החייל נחשון וקסמן בשבי חמאס, למרות שהתאריך בו נחטף היה חודש מאוחר יותר. חשוב לציין: ה-14.9 הוא התאריך בו סלאח א-דין שיחרר את מסגד אל-אקצה.

ב-9 באוקטובר 1994 עזב רב-טוראי נחשון וקסמן, לוחם סיירת "עורב גולני", את בסיסו בצפון הארץ ועלה על טרמפ בצומת בני עטרות לכיוון רמלה. במכונית שעצרה לנחשון ישבו ארבעה חובשי כיפות. רק אחרי שנכנס למכונית הבין וקסמן כי הארבעה הם פעילי חמאס, אבל זה היה מאוחר מדי. וקסמן נחטף והוסתר בבית בכפר ביר-נבאללה.

למחרת בבוקר, משאיחר וקסמן לחזור לביתו בירושלים, ארגנה משפחתו משלחת חיפוש עצמאית. רק יומיים אחרי החטיפה קיבל אביו של נחשון, שיחת טלפון מאלמוני שהודיע לו כי בנו בחיים וכי הוא מוחזק כבן ערובה.

באותו הערב הפיץ חמאס קלטת וידאו בה הציגו החוטפים את תעודת הזהות ואת נשקו האישי של וקסמן. בקלטת העלו החוטפים את דרישתם מממשלת ישראל לשחרר אסירים פלסטינים.

רבין נותן את ההוראה

ב-12 באוקטובר פרסם חמאס קלטת שנייה, בה נראה וקסמן כשאקדח מוצמד לרקתו, מבקש מראש הממשלה, יצחק רבין, למלא אחר דרישות החוטפים. חמישה ימים אחרי שנחטף איתר השב"כ את המקום בו הוחזק וקסמן. רבין הורה לצה"ל להתחיל בתכנון מבצע לחילוצו.

לקראת ערב יצא כוח חילוץ של סיירת מטכ"ל, בפיקודו של סרן ניר פורז, לכיוון ביר נבאללה. כשהגיעו לבית שבו הוסתר וקסמן, הפעילו הלוחמים מטעני חבלה, ופרצו פנימה. החוטפים הספיקו להרוג את וקסמן, שישב כפות בחדר במבנה. בחילופי האש נהרג סרן פורז ושני פעילי חמאס שהיו בבית.

במוצאי שבת, ה-15 באוקטובר, הובא נחשון וקסמן לקבורה בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. סרן ניר פורז נקבר בבית העלמין הצבאי בקריית שאול לצד אביו. על פעולת החילוץ עליה פיקד זכה פורז לאחר מותו בצל"ש הרמטכ"ל.