האופנוענים החריפו את המחאה - הנהגים נתקעו בפקקים

הרוכבים מחריפים את מאבקם נגד העלאת מחירי הביטוח. הם קיוו להגיע בשיירה ארוכה עד ללשכתו של שר האוצר, אך החליטו להימנע מעימות ישיר עם המשטרה. הנהגים שנתקעו בפקקים התעצבנו, אך הביעו הזדהות עם המחאה: "זו הדרך היחידה להשיג משהו במדינה הזו",

המחאה נגד העלאת תעריפי ביטוח החובה לרכבים הדו-גלגליים עולה היום שלב נוסף. בשעות הבוקר יצאו מאות רוכבים על אופנועים וקטנועים מאזור לטרון לכיוון ירושלים על כביש מספר 1 וגרמו לפקקי ענק. הכוונה הראשונית הייתה להגיע עד לבירה, אך לבסוף החליטו ראשי המאבק שלא להתעמת עם המשטרה.

המוחים על שניים נסעו הבוקר בשיירה אחת וחסמו את הנסיעה. לא מעט נוסעים נתקעו בפקק שיצרו האופנוענים, אך חלקם דווקא הביעו הזדהות עם הדו-גלגליים. "זה מעצבן, אני מאחר לעבודה, אבל אני מבין אותם - זו הדרך היחידה להשיג משהו במדינה הזו", אמר לחדשות 2 באינטרנט נוסע שנקלע לפקק בכביש.

אחרי כשעה החליטו האופנוענים לפנות את הכביש, זאת למרות, שכוונתם המקורית הייתה להגיע עד ללשכתו של שר האוצר יובל שטייניץ בירושלים, ולמסור לו באופן אישי את המכתב שנשלח אליו, בו הם מבקשים ממנו לפעול לביטול תעריפי הביטוח החדשים. 

"זה הנשק היחידי שיש לנו"

"התפננו באופן מרוכז כדי שלא להיכנס לעימות עם המשטרה ולגרום לעוגמת נפש נוספת לנהגים", סיפר יו"ר מטה המאבק אליקו אלג'ים לחדשות 2. "בסך הכל רצינו לעורר את תשומת הלב של שר האוצר. התנהלות משרדו עוברת כל גבול, ואנחנו נאלצים להשתמש בנשק היחידי שיש לנו - לרכב לירושלים כמו שכל נהג רשאי לעשות".

כשהתבקש אלג'ים להגיב לפקקי הענק הוא בחר דווקא להאשים גורמים אחרים. "הכביש יהיה חסום לעוד הרבה זמן", סיפר אלג'ים, "אך מי שחוסם את הציר זו משטרת ישראל ולא אנחנו".

"מהממונה על הביטוח התייאשנו", אומר לחדשות 2 אבי פרידמן, מראשי המאבק. "אנו פונים לשר האוצר, לשר התחבורה, לראש הממשלה ולכל מי שמוכן להקשיב ולהבין שמה שהולך להתרחש זו שואה תחבורתית".

המשטרה לא אישרה ההפגנה

במשטרה חששו מהחרפת המאבק ואתמול כבר הבהירו גורמים משטרתיים לראשי מטה המאבק כי לא תאושר שיירה כה גדולה לחסום את הכביש, והתירו רק ל-50 אופנועים להשתתף במחאה. בנוסף, ביקשה המשטרה לדחות בשעתיים את יציאת השיירה. מארגני ההפגנה לא נענו לדרישות.

"המשטרה נתנה לנו להתרכז בנתיב אחד במחלף לטרון", סיפר פרידמן, שדיווח כי כאלף רוכבים כבר השתתפו בהפגנת הכוח. פרידמן הבהיר כי לא הייתה להם כוונה לחסום את הכביש - "אנו מתכוונים לנוע כחוק".

בשבוע שעבר החלו הרוכבים במאבקם כאשר חסמו את נתיבי איילון וניסו להשתלט על חניונים בתל אביב. רוכבי האופנוע בישראל מרגישים רדופים לטענתם, לאו דווקא בכבישים, אלא על ידי חברות הביטוח.

בסוף חודש אוגוסט נודע להם כי מחירי ביטוח החובה צפויים שוב לעלות, כבר בחודש נובמבר הקרוב. זאת, למרות שמספר הנפגעים בתאונות אופנוע דווקא ירד בכמעט 30% השנה.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק