מבקר המדינה: סיעתו של ברקת חייבת יותר מארבעה וחצי מיליון שקלים למדינה

הדוח של השופט מיכה לינדנשטראוס חושף כי 174 סיעות סיימו את מערכת הבחירות עם גרעונות כספיים. בראש הרשימה: סיעתו של ראש עיריית ירושלים. המבקר קובע כי ברקת לא יוכל להחזיר את הכסף מכיסו, ולכן בשלב הזה לא ברור כיצד יכוסה הגרעון

חוב של מיליונים. ברקת (חדשות 2)

לאחר שהעיר בראשה הוא עומד בערה במשך שבועות בעקבות ההפגנות האלימות של החרדים, ולאחר שספג איומים על חייו ואפילו ניסו לתקוף אותו, ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת סופג מכה נוספת . דוח מבקר המדינה שהותר היום לפרסום קובע כי סיעתו של ברקת בבחירות לעירייה חייבת לקופת המדינה יותר מארבעה וחצי מיליון שקלים, בעקבות אי סדרים בקבל תרומות.

בדוח של השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, חושף המבקר כי בחלק מהרשויות המקומיות התגלו חריגות בהיקפים שונים. על פי הנתונים, סיעתו של ברקת שברה שיאים חדשים והיא חייבת מיליונים.

על פי הדוח בין האנשים שתרמו למערכת הבחירות של ברקת היו גם: העיתונאי יעקב אחימאיר, ראש אכ"א לשעבר אלעזר שטרן וגם הוריו של ראש עיריית ירושלים, שולה וזלמן ברקת נתנו 5000 שקלים "דמי כיס" למאמץ הבחירות של בנם.

"גירעונות כספיים גדולים מאוד"

לאחר סקירת יותר מ-1,089 סיעות ברשויות השונות ציין מבקר המדינה כי התגלה "ניפוח הוצאות על חשבון הקופה הציבורית בחוסר תום לב, עד כדי פגיעה בטוהר המידות". עוד נכתב בדוח כי יש סיעות שלא כללו הוצאות רבות במערכת החשבונות שלהן, ובכך לא ניתן לדעת מה היו מקורות המימון להוצאות אלה".

מבין כל הסיעות שהתמודדו ונבדקו (כ-400 עדיין לא נבדקו), 174 סיעות מקומיות סיימו את הבחירות בגירעונות כספיים ובכמה מהמקרים מדובר בסכומים גבוהים מאוד.

בנוסף לנושא הבחירות המקומיות ברשויות, עוסק דוח מבקר המדינה שמוגש היום ליו"ר הכנסת בשני נושאים מרכזיים: ביקורת על חשבונות הסיעות שהשתתפו בבחירות לרשויות המקומיות בנובמבר בשנה שעברה, וביקורת על חשבונות המתמודדים בבחירות המקדימות לכנסת ה-18.

המבקר מציין אמנם כי הוא רואה בחומרה ניצול בלתי הוגן ומנוגד לחוק של משאבי גופים מבוקרים לטובת קידום עניינם של מועמדים במהלך הבחירות המקדימות לכנסת, אך גם מסייג את העניין מבחינת הביקורת אותה הוא יכול להפעיל על המועמדים מאחר והמדינה אינה משתתפת בתקציב המועמדים.