ממשיכים לטייל בחג? הגשם בעקבותיכם

עם ישראל מנצל את סוף השבוע הארוך לבילויים בחיק הטבע, ולא נבהל מהחורף הקצר שקפץ לבקר. גם היום צפוי גשם לפרקים ברחבי הארץ - אך אל תמהרו לבטל את הטיול המשפחתי. רוצים לדעת איך להתכונן, ולאן כדאי לקחת מטרייה? התשובות כאן

אם הימים הראשון של השנה החדשה מסמן משהו לגבי ההמשך, לפחות בעניין אחד אפשר להיות אופטימיים. גשם משמעותי ראשון, "היורה", ירד מצפון הארץ ועד דרומה, והצליח לרגש לא מעט ישראלים שהמשיכו בתכניות החג כרגיל, רק עם חיוך גדול על הפנים.

מי שמתכנן לנצל את המשך החופשה הארוכה לבילוי בחיק הטבע, מומלץ שיצטייד במטרייה. הסתיו עדיין כאן - ועמו מזג האוויר ההפכפך.

שיא המערכת היה בחיפה, שם נרשמו יותר מ-8 מ"מ נכון לשעות הערב המוקדמות. בגליל ירדו כ-5 מ"מ, ובהרי המרכז למרות הגשמים החזקים הסתכמה הכמות בכמ"מ בודד.

הגשם ילווה אותנו במהלך היום, בעיקר בצפון ובמרכז הארץ, אך גם בצפון הנגב יזכו לטפטופים. הטמפרטורות יהיו נוחות לעונה, ותורגש התקררות קלה ביחס לימים האחרונים. בשני כבר ייחלשו הגשמים, וביום שלישי צפויה המערכת החורפית הקצרה לחלוף, כשמזג האוויר יתייצב ויתבהר.

פותחים את השנה בזהירות

בשל הגשמים קראו במשטרת התנועה לציבור לנהוג בזהירות ובהתאם לתנאי הדרך. אך לא רק בכביש יש להקפיד על כללי זהירות.

מי שמתכוון לטייל או לרחוץ בים ובבריכה חייב להיזהר מהשמש ולהצטייד בציוד המתאים להגנה מפניה. סימני כוויה בדרגה ראשונה: עוד אדום, חם וכואב. בכוויה מדרגה שנייה תופענה גם שלפוחיות.

אחד הסיבוכים שעלול להתפתח במקרה של כווית שמש מפושטת וחוסר שתייה מספיק, הוא התפתחות של מכת חום, במצב זה הגוף מאבד נוזלים ונדרשת התערבות רפואית מהירה. מומלץ להשתמש בקרם הגנה גבוה. כמו כן, יש להקפיד על לבוש נכון: כובע, משקפי שמש ובגדים דקים, אווריריים וארוכים.

במד"א ממליצים להשתמש בחומרים דוחי חרקים, לנעול נעליים ולא סנדלים ולהשתמש בקרם שמרגיע את העור מעקיצות על בסיס אלוורה.

אם הוכשתם על ידי נחש ישנן מספר פעולות שאתם יכולים לבצע בשטח כדי למזער את הפגיעה. ראשית, דאגו למנוחה מוחלטת של הנפגע, הסרו בגדים ותכשיטים מהאיבר המוכש, נקו את מקום ההכשה וקבעו את האיבר המוכש כדי להפחית למינימום תזוזה והזעיקו את מד"א.

שימו לב, אסור לחתוך את מקום ההכשה כי אז הארס יחדור בקלות למחזור הדם. אל תמצצו את הארס, אל תניחו חסם עורקים, אל תחממו או תקררו את מקום ההכשה והכי חשוב - אל תתנו למי שהוכש מזון או שתייה.

על עקרבים ועכבישים

ועכשיו לזוחל אחר - העקרב. כדי שתדעו כי גם הסוג הצהוב וגם השחור הם ארסיים ומסתתרים במקומות יבשים מתחת לאבנים.

העקרב הצהוב הוא עקרב שעקיצתו מסוכנת ביותר באזורנו, בייחוד לתינוקות ולילדים. מבין העכבישים, העקיצה המסוכנת ביותר היא זו של "האלמנה השחורה". אם ברור שהנפגע אכן ננשך בידי עכביש, יש לפנות אותו במהירות לטיפול רפואי.

לסיכום, במחלקת ההדרכה במד"א חוזרים על ההנחיות למניעה ומזעור הסכנה: צאו לטייל בטבע כשלרגליכם נעלים גבוהות וסגורות. אל תאפשרו לילדים להתהלך יחפים ולהכניס ידיים למקומות נסתרים. לפני ההתארגנות לשינה בשטח מומלץ לסלק אבנים באור יום ולהכין מחסום מאולתר בפתח האוהל כדי למנוע כניסת אורחים בלתי רצויים. לנער היטב שקי שינה, סדינים ושמיכות. והכי חשוב - תיהנו!