"ההתרעות כלליות - הציבור אדיש"

למרות שהמטה ללוחמה בטרור הזהיר מפני התרעות לפיגועים בחג, סוכנויות הנסיעות מדווחות על טיסות עמוסות להודו וביטולים בודדים בלבד. "יוצאות ים של טיסות בחג", אמרו באיסתא. חברת טיולים: הלילה יוצאת קבוצה

גואה. הישראלים לא מפחדים (רויטרס)

ניתן היה לחשוב שאחרי ההודעה של המטה ללוחמה בטרור אתמול המזהירה מפני התארגנויות ספצפיות לפיגועי טרור נגד יעדים יהודיים וישראליים בהודו תירשם לפחות בהלה קלה בקרב המטיילים. אולם העובדות בשטח מראות שהתכונה הכל כך ישראלית של אדישות וזחיחות נמשכת גם עכשיו.

סוכנויות הנסיעות מדווחות כי לא רק שהישראלים לא מקדימים את הטיסות ארצה, הם אפילו מתכננים להמשיך לצאת להודו גם עכשיו. "לא מכירים שום גל של ביטולים", הבהירו היום חד-משמעית בסוכנות הנסיעות איסתא לחדשות 2 באינטרנט ודיווחו על "ים של טיסות שיוצאות להודו במהלך החגים".

גם גולן לובנוב, סמנכ"ל סוכנות הנסיעות "אקו" לטיולי שטח מספר דברים דומים: "הלילה תצא להודו קבוצה של 65 אנשים. שלושה אנשים בלבד ביטלו ברגע האחרון".

לובנוב אומר כי לדעתו, ציבור המטיילים הישראלי כבר אדיש להתרעות של המטה ללוחמה בטרור. "הם צריכים להיות יותר ספציפיים באזהרות המסע שלהם", הוא אומר. "אנחנו כחברה מזהירים את הנוסעים, אבל כשאנשים שואלים אותנו עליהן אנחנו מפנים לאתר המטה".

לדברי גולן, הדברים היו הרבה יותר ברורים לו, וגם למטיילים, אם המטה היה מחדד את הנחיותיו. "אם המטה יגיד 'לא' למקומות מסוימים - אז לא נגיע לשם", הוא מבהיר. "אם יגידו שצריך להיזהר או לא להתקהל במרכזים בהם יש ישראליים, אז נבצע גם כן את ההוראות. בטיולים שלנו לא נגיע בימים אלה לבתי חב"ד או למלונות עם ריכוז גדול של ישראלים".

"איום קונקרטי גבוה מאוד"

החשש מפיגוע גדול נגד מטרות ישראליות בהודו נובע ממידע קונקרטי שהגיע על כוונת ארגון טרור פקיסטני המסועף לאל-קאעידה - אותו ארגון שביצע את מתקפת פיגועים במומבאי לפני כ-10 חודשים - שמתכנן סדרה של פיגועים בהודו.

במטה ללוחמה לטרור ובקהילית המודיעין כולה חוששים מאוד מפיגוע דרמטי בהודו, הנחשבת לאחד היעדים המועדפים עבור מטיילים ישראלים בחו"ל. מדי שנה מבקרים אלפי ישראלים בתת-היבשת, רובם הגדול בטיולים ארוכים שנמשכים חודשים. 

הודו מלאה בבתי מלון, גסט-האוסים ומסעדות הידועים כמקומות שהייה פופולריים של ישראלים, וגם בתי חב"ד בהודו עלולים להפוך למטרה עבור ארגוני הטרור.

בעקבות המידע החדש, המטה ללוחמה בטרור מיהר אתמול לפרסם אזהרת מסע חמורה תחת הכותרת "איום קונקרטי גבוה מאוד". במטה ללוחמה בטרור יודעים שהם לא יכולים למנוע מישראלים לטייל בהודו, ולכן הם מבקשים מהמטיילים שלא להיכנס למקומות הומי אדם שאינם מאובטחים.