הנשיא פרס מספיד: "אסף ואילן גדלו ונפלו כמצטיינים שבמצטיינים"

נשיא המדינה שמעון פרס ספד הערב בכאב לבנו של האסטרונאוט הישראלי הראשון, שנהרג בהתרסקות המטוס. "לאבא - החלל לא היה גבול, לבן השמיים - לא היו תקרה", אמר פרס. "בחלומותינו הגרועים ביותר לא יכולנו להעלות על הדעת דבר קורע לב שכזה". רה"מ נתניהו: "הכאב הפרטי מפלח את הלב הלאומי"

רק לפני חודשיים עמדו נשיא המדינה שמעון פרס ואסף רמון יחד על מגרש המסדרים בטקס סיום קורס טיס. פרס, שהכיר היטב את אביו של אסף - האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל, העניק לרמון את אות החניך המצטיין וענד לו את כנפי הטיס. בתום הטקס הוא חיבק אותו בחום ובגאווה. היום נאלץ נשיא המדינה להספיד את רמון בכאב גדול.

"מה שפקד אותנו היום זה יותר מאסון, זהו שבר, שבר בת עמי", אמר נשיא המדינה. "בחלומותינו הגרועים ביותר לא יכולנו להעלות על הדעת דבר קורע לב שכזה. הכרתי את שניהם, את המקור ואת בן דמותו, פרי חלציו - אילן ואסף, לוחם בן לוחם, תלמיד חכם בן תלמיד חכם, נועז בן נועז, חולם בן חולם".

"לאבא - החלל לא היה גבול, לבן השמיים - לא היו תקרה", הוסיף נשיא המדינה. "כמשפחה הם הוצבו כסמל לכל הגדול שבהיסטוריה היהודית ולכל הנועז שבמדינת היהודים. שניהם ישרי הדרך, זקופי הקומה נכונים לכל קריאה. שניהם שנולדו, גדלו ונפלו כמצטיינים שבמצטיינים ואיתם שתיבדל לחיים ארוכים האישה הנפלאה הזו רונה, שידעה לעמוד במבחנים על אנושיים".

"הם נקטפו מקיומנו הארצי והמריאו לדברי הימים של עמינו כאגדה שתאיר לדורות הבאים, כתפילה לגבהים נישאים ביותר שיינשאו על שפתי דורנו והדורות הבאים. כגדולים מאגדה, כעדים לפיסגה הנפלאה ביותר", סיכם פרס.

ראש הממשלה: "הכאב הפרטי מפלח את הלב הלאומי"

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו פירסם הערב הודעת אבל מיוחדת על מותו של רמון. "מעטים הם הרגעים שבהם הכאב הפרטי מפלח בעוצמה כזאת את הלב הלאומי", כתב נתניהו. "היום העם כולו עטוף ביגון אין קץ על מותו של אסף שנפל ממרומים כמו אביו אילן. זו טרגדיה נוראה לרונה ולכל משפחת רמון, זו טרגדיה נוראה לעם ישראל כולו".

נתניהו הוסיף ואמר כי אין נחמה, יש רק דמעות: "התרגשתי כשאילן, צעיר הטייסים שהפציצו את כור המוות בעירק, לקח עמו לחלל זיכרון ממחנות ההשמדה בשואה. שוב התרגשתי עמוקות כשאסף סיים את דרכו של אביו וסיים בהצטיינות קורס טיס. אובדן של כל אחד מאנשים מופלאים אלה, אב ובנו, הוא אסון בפני עצמו, אובדן שניהם מביא עמו כאב קשה מנשוא".

הרמטכ"ל: מחבקים את המשפחה

עם היוודע הבשורה המרה על מותו של אסף, הגיע הרמטכ"ל גבי אשכנזי לבית משפחת רמון ברמת גן כדי לחזק את רונה רמון ובני המשפחה. הרמטכ"ל שהה בדירה במשך כשעתיים ויצא בפנים נפולות.

 "בעין דומעת ביחד עם מפקדי וחיילי צה"ל ועם בית ישראל כולו, קיבלתי את הבשורה המרה על נפילתו של סרן אסף רמון", אמר הרמטכ"ל בהודעת אבל מיוחדת. "רק לפני שלושה חודשים עמדתי נרגש, מחבק את רונה על מגרש המסדרים עת שאסף קיבל את כנפי הטיס מנשיא המדינה כחניך מצטיין של הקורס.

"אסף הלך בדרכי אביו, אל"מ אילן רמון. אסף הלך בשבילי הערכים, הנורמות והחתירה למצויינות שסלל לו אביו. הבשורה קשה עד מאוד וכולנו כעת עם רונה, האישה המופלאה הזאת ועם המשפחה כולה, מחבקים אותה בחום ובאהבה. זהו, לדאבון הלב, חלק ממחיר חיינו בארץ האהובה הזו".

"הלב נשבר בגלל רונה ובגלל האחים", אמר הערב שר הביטחון אהוד ברק במהלך פגישה עם השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל. "יחד עם זה אנחנו צריכים להמשיך ולהושיט את היד ולחפש שלום".  

אסון רמון - סיקור מיוחד:

אסון רמון: בנו של אילן רמון נהרג בהתרסקות מטוס

הגורל היכה פעמיים במשפחת רמון

מפקד חיל האוויר לשעבר: "הוא כנראה נכנס לבלק אאוט"

התמונות האחרונות של אסף רמון

הווידאופדיה: אילן רמון

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק