מות הילדים הזרים: המדינה מתעוררת

בעקבות מקרי המוות הקשים של ילדים בגני ילדים לא מוסדרים בתל אביב, הוחלט כי עשרות מיליוני שקלים יוזרמו לעמותות שידאגו להפוך את אותם "מחסני ילדים" מסוכנים לגנים מסודרים, שיפעלו בשעות ארוכות וגם בעונת הקיץ. אחת האפשרויות: הקמת פעוטון ענק במתחם התחנה המרכזית החדשה בתל אביב

תנאים מסכני חיים. ארכיון

אחרי לא פחות מחמישה פעוטות שמצאו את מותם בגני הילדים של העובדים הזרים בתל אביב, גנים שזכו לשם המפוקפק "מחסני ילדים", בישיבה שנערכה במשרד ראש הממשלה הוחלט להעביר כסף רב כדי לנסות ולפתור את המצוקה הקשה של ילדי העובדים הזרים בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בישיבה שנערכה השתתפו נציגי משרד הכלכלה, הפנים, הרווחה וגם בכירים מטעם עיריית תל אביב, שבתחומה פועלים הרוב המכריע של הגנים הללו, בהם ילדים רבים נמצאים שעות ארוכות ללא פיקוח או טיפול ראוי.

בדיון הוחלט כי מיליוני שקלים מכספי הציבור יועברו לעירייה, שתפעל להקים מסגרות מפוקחות לילדים שהוריהם שוהים בארץ לצרכי עבודה. על מנת להתאים את המסגרות הללו לשעות העבודה של ההורים, הגנים יופעלו עד שעות הערב המאוחרות והם יהיו פתוחים גם בעונת הקיץ.

הסדרת הנושא תדרוש סכום גדול של עשרות מיליוני שקלים. על פי התכנית, עיריית תל אביב תעביר את הכסף לעמותות שלא ידרשו לעבור את סבך הבירוקרטיה שתכניות כאלו דורשות. אחת האפשרויות שעומדות על הפרק, היא ניצול החללים הריקים בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב להקמת פעוטון ענק. עקב דחיפות הנושא, ככל הנראה התכנית תצא לדרך עוד לפני השבעת הממשלה הבאה.

הרופאים קראו: "המדינה חייבת למנוע הישנות מקרים כאלה"

מאיגוד רופאי הילדים נמסר לאחר האסון כי הוא קורא לרשויות המדינה לדאוג לחיי הילדים חסרי המעמד בישראל. "בעקבות מקרי המוות האחרונים במעונות היום המאולתרים לקטינים חסרי המעמד, איגוד רופאי הילדים מתריע מפני קריסת הקודים המוסריים והמשפטיים", נמסר. "לא ניתן להניח לילדים אלו למות מהתנאים המחפירים שבהם הם שוהים במהלך היום".

"המקרים הללו וכן גם דוח מבקר המדינה מ-2014 שהצביע על הצפיפות הרבה וההזנחה המתמשכת בטיפול בילדים במסגרות הללו, חייבים להדליק אור אדום ולהביא לפעולות מיידיות להסדרת הבעיה", הוסיפו באיגוד. "אנו קוראים לרשויות המדינה ללמוד את הדוח ולפעול לפיו על מנת למנוע הישנות של מקרים כמו אלו שדווחו בחודש האחרון".

גם במועצה לשלום הילד רתחו מזעם בעקבות האירועים הקשים: "אין כבר מילים ואין כבר מה לומר ואפילו הזעקות כבר לא נשמעות. תמותת הילדים החפים מכל פשע ב'מחסני הילדים' כבר הפכה להיות מגיפה, ועדיין מדינת ישראל על שלל משרדיה שותקת, משותקת, מתנערת ומפנה את גבה. מדינה שמרשה להחזיק ילדים, יהיה מעמדם אשר יהיה, בתנאים מחפירים שלא ראויים לבעלי חיים, שלא לדבר על בני אדם, היא מדינה עם קלון שלא ראויה לבוא במשפחת העמים. ואין כמו ערב פסח כדי להזכירנו את הציווי 'ואהבת את הגר וזכרת כי עבד היית בארץ מצרים'. איפה המוסר היהודי? איפה המצפון האנושי? איפה החמלה?".