שלושה סינים עם מגן גדול

אמנם לא פשוט לאכול גפילטע פיש עם צ'ופסטיקס, והשילוב בין התרבויות עלול להישמע מעט משונה, אבל יהודים התגוררו בסין מאז המאה השביעית לספירה: משלחת של 3 תושבי שנגחאי הגיעה היום לביקור בישראל ונפגשה עם נציגי חב"ד, שם קיבלו מגן הוקרה על תרומתם להצלת יהודים בזמן השואה

חברי המשלחת מסין, היום (חדשות 2)

משלחת לא שגרתית הגיעה היום ליישוב הדתי קריית שמואל: קבוצה של חסידי חב"ד, מלווים בשלושה אזרחים סינים, תושבי רובע הונג קו שבשנחאי. המשלחת המשונה הגיעה בעקבות חתימת ברית רובעים תואמים, שבמסגרתה קיבלו הסינים מגן הוקרה על פעילותם בזמן מלחמת העולם השנייה - הצלת יהודים בשואה.

אמנם לא פשוט לאכול גפילטע פיש עם צ'ופסטיקס, והשילוב בין התרבויות עלול להישמע מעט משונה, אבל יהודים התגוררו בסין מאז המאה השביעית לספירה והתיישבו בעיקר בביג'ינג ובשנגחאי. לאחר מלחמת העולם השנייה הגיעו למדינה המאוכלסת בעולם כמה עשרות אלפי יהודים, אודים מוצלים מאש שחיפשו מקום לגור בו.

מורשת יהודית בסין הרחוקה

אחד המוכרים שבהם הוא אביו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שנמלט מגרמניה הנאצית לסין."הסינים נתנו לפליטים מקום להתיישב בו, מבנים להשתקם בהם ובתי לימוד וישיבה", סיפר הרב איתן פיזם, חסיד חב"ד, מיוזמי המפגש. באתר חב"ד מספרים שסין היוותה מקום מקלט ליהודי אירופה, ולמרות שהפליטים היהודים שנמלטו אליה היו שונים במהותם, הסינים אפשרו להם להקים ישיבה מכובדת בשם "תומכי תמימים".

המשלחת הסינית הגיעה מטעם מועצת הרובע. ראש המשלחת, אדם בשם צ'אנג, משמש כיו"ר מוזיאון יהדות שנחאי. "למרות החיבור למורשת היהודית, אין בו ולו פרומיל של דם יהודי", סיפר פיזם, שמנהל את מרכז "נפש חיה" בו ביקרו הסינים.

במסגרת סיור המשלחת, ביקרו הסינים בישיבת תמימי דעים החב"דניקית בקרית שמואל, "ישיבה הקרויה על שם ישיבה דומה שפעלה בסין", סיפר פיזם. הרב מאיר אשכנזי שמשמש גם כרב יהודי שנחאי, העניק לנציגים הסינים את מגן ההוקרה. אשכנזי עצמו, קרוי על שם אבי סבו, שהיה רב בישיבה המקבילה בסין.

רוצים להיות חברים של חדשות 2 בפייסבוק?