9 חודשים אחרי עופרת יצוקה: "בייבי-בום" בדרום

עברו כבר כמעט תשעה חודשים מאז מבצע עופרת יצוקה והירי לעבר יישובי הדרום, וכמו בכל מלחמה שמכבדת את עצמה - גם במקרה של המבצע בעזה החל גל ה-"בייבי בום". הסיבה: אזרחי ישראל הסתגרו בבתים, וחיפשו תעסוקה ותמיכה. התוצאה: עלייה של כמעט 10% בלידות מהשנה שעברה - וזאת רק ההתחלה

כמעט תשעה חודשים עברו מאז ההסתגרות בבית במהלך מבצע "עופרת יצוקה", וזאת אחת התוצאות של ההסתגרות הזאת: משפחות רבות מאזור הדרום שנשארו בבית במהלך המבצע - פשוט התרחבו.

"ישבנו בבית חודש-חודש וחצי, ועכשיו אנחנו פה 9 חודשים אחרי", סיפר קובי סימחוב, שבא לבקר את אשתו במחלקת היולדות בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע. "כשיושבים בבית, אין הרבה מה לעשות, אז אולי עושים ילדים".

כן, זה קצת מביך לדבר על הרגע הספציפי, אבל מדובר בתופעה מוכרת שיש לה גם שם: "בייבי בום". גל עצום של לידות, הרבה מעל הממוצע, הן תוצאה של המתח וההסתגרות בבתים בזמן המלחמה, או בגלל נפילת המתח שאחריה.

שיא ה"בייבי בום" עדיין לפנינו

"בדיוק נפל לנו קסאם על הרכב בשדרות, אז ישבנו בבית", מספרים בני הזוג סימחוב. "זה קרה בארצות הברית ובאירופה אחרי מלחמת העולם השנייה, זה קרה כאן אחרי מלחמת יום כיפור, ועכשיו מתברר, שזה קרה גם בדרום הארץ במהלך מבצע עופרת יצוקה. והנה מתחילים לראות את התוצאות.

"אנחנו רואים עלייה שלא ראינו כבר הרבה שנים במספר הלידות, וזה באמת כ-8 וחצי חודשים לאחר מבצע עופרת יצוקה", הסביר היום פרופ' ארנון ויז'ניצר, מנהל מחלקת היולדות בבית החולים "סורוקה".

על פי נתונים שנאספו בבית החולים במהלך חודש אוגוסט השנה נולדו שם 1,200 ילדים, 150 יותר ממה שהיה בתקופה המקבילה בשנה שעברה. מדובר בעלייה של כמעט 10% וזאת רק ההתחלה, השיא של ה"בייבי בום" עדיין לפנינו - רק בעוד שלושה שבועות ימלאו 9 חודשים למבצע.