הבטיחו וקיימו: הפגנות חרדים בליל שישי בירושלים

מיד עם סיום תפילת השישי בבתי הכנסת נאספו מאות חרדים סמוך לבניין העירייה בירושלים במחאה על האלימות שנקטה המשטרה בהפגנות הקודמות. בפעם הראשונה יצאו המפגינים בליל שישי. אחד המפגינים נפגע באורח בינוני לאחר שנדרס ונגרר לאורך עשרות מטרים

מיד עם סיום התפילה בליל שיש בבתי הכנסת, יצאו מאות חרדים לרחובות במרכז ירושלים ונאספו סמוך לכיכר צה"ל. הם פתחו בקריאות "שבס" ו"חזרו בתשובה" לעבר העוברים והשבים. אחד המפגינים נשכב מתחת לגלגלי מכונית שעברה במקום ונפגע באורח בינוני.

בשונה מהשבתות האחרונות, החלו ההפגנות בערב שישי וזאת כצעד מחאה חריף נגד האלימות שנקטה המשטרה בעבר נגד המפגינים. למרות הקהל הרב שהגיע מרחוב שבטי ישראל ונאסף סמוך לבניין העירייה, לא נרשמו אירועים חריגים עם המשטרה.

אולם סמוך לשער שכם נפצע אחד המפגינים באורח בינוני לאחר שנדרס על ידי מכונית שנסעה בסמוך לקבוצת המפגינים. במשטרה עדיין לא יודעים לומר האם הנהג היה מודע להימצאות של המפגין תחת גלגלי המכונית והוא גרר אותו לאורח מספר מטרים.

הנהג נמלט מהמקום מחשש שיותקף על ידי החרדים. צוות של מגן דוד אדום הגיע למקום ופינה את האיש לבית החולים בעיר לקבלת טיפול לרפואי. המשטרה פתחה בסריקות בניסיון לאתר את הנהג. במקביל, כעבור יותר משעה, החלו המפגינים להתפזר לכיוון שכונת מאה שערים תוך ליווי אדוק של השוטרים.

"זעקה אדירה תישמע מסוף העולם"

בימים האחרונים הופצו כרוזים ומודעות בשכונות החרדיות, הקוראים להמון להגיע ולהפגין. "יש להעסיק את המשטרה 24 שעות, כדי לגבות ממנה מחיר על ההתעללות והכאת העצירים", קראו מארגני ההפגנות. המארגנים מתכננים להרחיב בסוף השבוע את ההפגנות כך ש"יתקיימו כמעט לכל אורכה של השבת, החל מקבלת שבת ועד להפגנת אחר הצהריים הקבועה המסתיימת במוצאי שבת", לדבריהם.

על פי "לוח הזמנים" שמתכננת העדה החרדית לסוף השבוע, ההתכנסות הראשונה צפויה להיערך כבר הערב בשעה 19:30 ברחבת מאה שערים - ומשם יעשו את דרכם לעבר חניון קרתא. בתום תפילת קבלת שבת ומעריב, מתכננים להציב באזור החניון משמרות מפגינים עד חצות.

גם בשבת בבוקר, החל מן השעה 9:00, התכנון הוא להרים במקום קול מחאה, כאשר בהמשך היום מתוכננים להגיע המונים על מנת לקיים במקום תפילת מוסף. עד תפילת אחר הצהריים, צפויים להישאר במקום מפגינים.

העלונים: "זעקת השבת עולה ובוהקת"

תחת הכותרת "יום שכולו שבת", חולקו ונתלו במהלך השבוע כרוזים רבים ברחבי השכונות החרדיות בירושלים. "זעקת השבת וירושלים עולה ובוהקת", נכתב בהם. "חובת היהדות החרדית לעשות כל שביכולתה לעצור את הנגיף מבעוד מועד".

בכרזות שנתלו נכתב עוד: "אוזני הראשים אטמה מלשמוע קול זעקתנו", והופנה גם מסר לכוחות המשטרה: "הם מדמים כי מכות עינויים ומאסרים ישתיקו את קול המחאה, אך חובת היהדות החרדית להגביר אותו". בכרזות נקראו המפגינים להשמיע "זעקה אדירה שתישמע מסוף העולם ועד סופו".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק