"לא בכיתי כי לא רציתי לבזבז אנרגיה"

אנשי כוחות ההצלה שטיפלו ראשונים בילד שאיבד את דרכו בכרמל אומרים היום כי ניסיונו בטיולים, ויישום ההנחיות שניתנו לו למקרה שייאבד - הצילו את חייו. "היא היה מעט מסוחרר, אך היה מאושר", סיפר איש מד"א שהיה הראשון לטפל בו. "נשכבתי תחת העץ והתעוררתי בשל יללות התנים", שיחזר הילד את הלילה המפחיד

בשעות שחלפו מאז איתורו בחיים של הנער יעקב שינקולבסקי שאיבד את דרכו ביערות הכרמל, נחשפים יותר ויותר פרטים על סיפור היעלמותו, וגם על אופן התנהלותו - שעל פי כל עדויות אנשי כוחות ההצלה, פשוט הצילה את חייו.

גיבור הפרשה שיחזר הבוקר בבית החולים רמב"ם בחיפה את מה שעבר עליו מאז היעלמותו. "בספר היה כתוב שמסלול ההליכה לוקח שעתיים וחצי עד שלוש וחצי", סיפר יעקב בראיון לחדשות 2, "אבל ברגע שזה היה יותר, נפרדנו. אני הרגשתי מאוד צמא. לקחתי את המפתחות והמשכתי הלאה".

די מהר הבין יעקב כי משהו קרה. "לקחתי פנייה ימינה ולא שמאלה ובסוף הגעתי לשדה עם קוצים", הוא סיפר. "כל מה שראיתי זה עדר כבשים. ניסיתי להיחלץ ואבל כל השבילים הובילו למבוי סתום. הגעתי לשדה והבנתי שזה לא המקום של הרכב, ניסיתי למצוא דרך ולחזור".

בשלב מסוים, כשהבין שהלך לאיבוד, בחר יעקב להפסיק ללכת ופשוט לעצור ולמצוא מקום להעביר בו את הלילה. "נשכבתי תחת העץ והתעוררתי בשל יללות התנים", שיחזר את הלילה שעשה לבדו. "לאחר ששמעתי מסוק הבנתי שמחפשים אותי. נעמדתי והתחלתי לצעוק כדי שישמעו אותי".

ואיך מתמודד ילד בן 14 עם סיטואציה כל כך מפחידה? "היו כל מיני קולות של חיות", הוא סיפר. "כששמעתי את המסוק מתרחק פחדתי מאוד.לא בכיתי כי לא רציתי לבזבז אנרגיה. הייתי בהרגשה של חוסר מים חמור ביותר. בבוקר המשכתי ללכת למרות ההתייבשות, ידעתי שאם אשאר במקום מצבי יהיה גרוע יותר".

"בבוקר מוקדם הלכתי ומצאתי שביל צר עם סימון", סיפר יעקב. "הלכתי שעתיים. בסוף מצאתי צריף ודפקתי על הדלת, רציתי מים. הם זיהו אותי וידעו שאני הילד שנעלם". ומה למד יעקב מהחוויה הזו? "למדתי מעכשיו שתמיד צריך ללכת בקבוצה", פירט יעקב את מוסר ההשכל. "ללכת רק על מסלולים מסומנים".

"הוא שמר על קור רוח מדהים"

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט, מספר היום איש הצוות הרפואי - הראשון שטיפל בילד, על רגע הפגישה עמו. "הוא שמר על קור רוח מדהים", אומר משה, החובש שטיפל ביעקב. "היא היה מעט מסוחרר, משום שסבל מהתייבשות קלה - אך היה מאושר".

ממה שניתן היה להבין מדבריו של הילד בדקות שלאחר הימצאו, עולה כי במשך כ-15 שעות הוא טייל מבלי לשתות ולו טיפה של מים. ואולם לדברי כוחות החילוץ, "מדובר במשפחה מאוד מנוסה בתחום הטיולים", דבר שניכר עד מאוד בהתנהלות הילד. "הוא פעל לפי ההנחיות שכנראה לימדו אותו, וכשראה שיורדת החשיכה הוא פשוט נעמד במקום והחליט ללכת לישון", אומר משה.

רגע הפגישה: "לא נשארה עין אחת יבשה"

לדבריו, יעקב סיפר כי עזב את הוריו ואחיו משום שרצה להתקדם במהירות לכיוון האוטו ו"מתוך אחריות רצה לדאוג להם למים". בשלב הזה ככל הנראה טעה יעקב בדרך. "הוא כנראה פנה בשביל לא נכון - לשביל לא מסומן, ולאחר שמעד פעם אחת בדרכו, הבין שעליו לעצור ולנוח במקום אליו הגיע".

יעקב ידע שמחפשים אחריו, ועל כן המתין לאור שחר ראשון וניסה לפלס את דרכו בניסיון להגיע למקום בו ניתן יהיה להבחין בו. "הוא ראה את פצצות התאורה ואת אורות המסוק שהוזנק לחפשו", אמרו בכוחות ההצלה.

גורמים שהיו עדים לפגישה של יעקב עם משפחתו העידו היום כי היה מדובר ברגע מרגש עד מאוד. "לא נשארה עין אחת יבשה בחדר ברגע המפגש", אמרו לחדשות 2 באינטרנט. "לא בכל יום אנשי מד"א זוכים לראות סוף כזה לסיפורים מסוג אלו", הוסיפו הגורמים. הטיפול הראשוני שהוענק לילד היה בעיקר בעקיצות היתושים שהיו על עורו, מהלילה שעבר בין השיחים.

נמצא עם עלות השחר

מבדיקה של נסיבות האירוע עולה כי זוג ההורים יצאו לטייל בנחל ספונים יחד עם 13 ילדיהם. ככל הנראה ההורים לא העריכו נכון את אורך המסלול ובשלב מסוים נגמר להם המים. אבי המשפחה חילק את המשפחה לשתי קבוצות שיצאו בהליכה מהירה על מנת להגיע לאוטו ולהביא מים.

גורמים במשטרה אמרו לחדשות 2 באינטרנט כי יעקב, שהיה בקבוצה שצעדה עם האב, וצעד בקצב איטי יותר מהקבוצה השנייה, ככל הנראה חש במהלך ההליכה מצוקת מים קשה והחל בריצה לכיוון לא ידוע. מאז נעלמו עקבותיו והאב, שלא הצליח לעצור את בנו, הזעיק את כוחות החילוץ.

יחידות חילוץ גליל וכרמל חיפשו אחר הנער במהלך שעות הלילה - החיפושים נמשכו גם הבוקר, כשבסמוך לשעה 08:00 הוא נמצא. "אנו מודים לכל כוחות הביטחון, זק"א, חילוץ הצלה, מתנדבים מכל הארגונים", אמר האב הנרגש עם היוועד מציאת בנו. "אין לנו מילים להודות. עם ישראל התגלה בשעות היפות, כולם התגייסו עם כל הלב וכל הנשמה. שה' ישלם להם את שכרם מעתה ועד עולם".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק