פצוע הטבח במועדון הנוער הגאה: "אני מתכוון לחזור לשם"

תשעה מפצועי אירוע הירי בבית הקהילה הלהט"בית בתל אביב עדיין מאושפזים בבתי החולים. אחד מהם הוא מדריך הנוער חן לנגר. "החלמה מהירה גם לחברה הישראלית", הוא אומר בראיון מיוחד לעודד בן-עמי ממיטת בית החולים, "שתצליח להחלים מפצע שכזה"

"אני מתכוון לחזור לשם. אני בטוח בכך" - כך אומר הערב חן לנגר, מדריך שנפצע קשה בטבח במרכז הנוער הגאה בלב תל אביב.

לנגר שימש כמדריך באותו לילה ארור במוצאי שבת, בו נכנס אלמוני חמוש לפגישת בני הנוער במרתף הבניין וירה לכל עבר. שניים נהרגו, תשעה צעירים שנפצעו עדיין מאושפזים בבתי החולים. "נפצעתי ברגל", מספר לנגר ממקום אשפוזו בבית החולים "שיבא" בתל השומר. "הקליע חדר ברגל אחת ונכנס לרגל השנייה".

ללנגר היה הרבה מזל. "הקליע לא פגע בשום דבר חיוני, לא בעצם ולא בעצב", הוא מעדכן. "ישחררו אותי בימים הקרובים ואז אתחיל בהליכי הפיזיותרפיה". גם הוא יודע שהכאב הפיזי הוא רק חלק קטן מהפגיעה בו ובחבריו.

אחד החששות הוא שבעקבות האירוע, הצעירים יפחדו עוד יותר לצאת מהארון או להשתתף בפעילויות האגודה. "אין מה להתבייש ואין מה להסתיר", אומר לנגר לנערים ממיטת בית החולים. "זה דבר אישי, כל אחד יכול לשתף ולבחור מתי לשתף. ההזדמנות הזו נלקחה מההרוגים".

"אני רוצה לאחל החלמה מהירה לכל מי שנמצא בבתי החולים", אומר לנגר ומוסיף עוד איחול אחד: "החלמה מהירה גם לחברה הישראלית, שתצליח להחלים מפצע שכזה". 

בני הנוער פוקדים את מקום הטבח

במרכז העירוני לקהילה הגאה בתל אביב מנסים לחזור איכשהו לשגרה, ועד כמה שאפשר - גם לעזור לאנשי קהילת הלהט"ב (לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים) ובעיקר לבני הנוער להתמודד עם האובדן הקשה.

גם היום ממשיכים עשרות בני נוער, חברי הקהילה ואזרחים תומכים לפקוד את מקום הטבח בבית האגודה ברחוב נחמני בעיר. במקום מניחים זרים, מדליקים נרות ומשאירים שלטים ופתקים לזכר הקורבנות.

במרכז בגן מאיר מתכנסים אנשי הארגונים השונים, הפעילים וגם מתנדבים שמעבירים את הפעילויות. המטרה: המשך מזעור הנזקים לאחר אותו לילה קשה במוצאי שבת. במרכז הקימו גם "חדר זיכרון" עם תמונות הנרצחים, שם גם כל אחד יכול לכתוב את שעל ליבו.

"חייבים לדבר"

"כל אחד זה לוקח אותו למקומות אחרים", אמרה מנכ"ל ארגון 'חושן' - ארגון החינוך של הקהילה, יעל בר הון, לחדשות 2 באינטרנט. "יש כאלה שלוקחים את זה לאזור התכנסות, ויש כאלה שרוצים לדבר וכאלה שלוקחים לאזור הפעלתנות ויש פה גל אדיר של מתנדבים".

אבנר דפני, יו"ר ארגון הנוער הגאה "איגי", שהגיע היום למרכז אמר כי "אי אפשר להתכונן ליום כזה, כמו כולם ברגע ששמעתי על המקרה נכנסתי להלם. לא מאמינים בהתחלה, אתה מנסה לחשוב האם זה נשמע הגיוני".

"במקרה שכזה חייבים לדבר", הוא אומר. "הפעם היה לנו קשה כי בני הנוער שאנחנו נמצאים איתם בקשר מפחדים לבוא, המקרה פגע בלב ליבה של הפעילות, במקום שהיה אמור להיות הכי בטוח".

הטבח במועדון הנוער הגאה - סיקור מיוחד:

ירי במרכז הומו-לסבי בת"א: שני הרוגים ו-11 פצועים

ההורים מבקשים תמיכה: "יש תרופה להומוסקסואליות?"

ההזדהות עם הגאים חוצת גבולות: מפגן תמיכה בלונדון

האם היורה בת"א תועד נמלט?

עדי ראייה: ראינו הרבה פצועים על הרצפה

המפגינים: דם על ידי ההומופובים

הקהילה מתאבלת: "אוהב אותך, אזכור אותך, אלחם בשבילך"

אוחובסקי: ביבי צריך להגיד את המילים הומואים ולסביות

הווידאופדיה: מצעד הגאווה