משאל רחוב: מכירים את "חוק מופז" ואת הרפורמה בקרקעות?

אתמול עברו בכנסת שני חוקים שעוררו סערה אדירה במערכת הפוליטית בשבועות האחרונים: חוק מופז והרפורמה בקרקעות. יצאנו לרחוב כדי לבדוק האם האזרח הקטן מכיר את החוקים ויודע על מה ולמה הסערה? צפו בתשובות הלא ממש מפתיעות

"חוק מופז" אומר לכם משהו? מה לגבי הרפורמה בקרקעות? אתמול אושרו שני החוקים הללו בכנסת, אחרי שבועות שהם מסעירים את המערכת הפוליטית. אבל האם אזרחי המדינה יודעים באמת מהי משמעותם ולמה הם מעוררים סערה ודיונים אינסופיים?

תחילה הסבר קצר: "חוק מופז" מתיר לשבעה חברי כנסת להתפלג ממפלגת האם המקורית שלהם, לעומת החוק שהיה נהוג עד כה שאפשר פילוג רק לשליש מהסיעה. חוק החדש מקל, למעשה, על מעבר חברי כנסת מסיעה לסיעה. הוא הודבק לשמו של מופז לאחר שבקואליציה חשבו שהוא ייקל על מופז לעזוב את קדימה ולחבור לליכוד.

"חוק מופז מאפשר בעצם לצאת מסיעה אחת ולעבור לסיעה שנייה", מפגינה בקיאות איילת שביט-ראובן מתל אביב.

"חוק הקרקעות - סחר בנדל"ן"

אזרחית אחרת, טלי, בחרה להתייחס בבוז לחוק. "זה מה שהם עושים בדרך כלל כשהם רוצים לקפוץ ממקום למקום, למשוך תשומת לב ולבלבל את הציבור", היא אומרת.

מרדכי מס מרחובות סולד מהחוק. "אני חושב שזה חוק גועלי", הוא אומר. לא ייתכן שאחרי שהיו בחירות הממשלה תשנה את החוקים לטובתה. אם נתפלג כל אחד יוכל לעזוב, צריך לבנות מסגרת רק מהבחירות הבאות".

דוד ואבנר לא מכירים את "חוק מופז"

דוד ידיד, לא מכיר את החוק, ולא נשמע נרעש במיוחד. "מה החוק אומר? אני לא יודע, לא רואה חדשות, לא שומע, לא מעניין ולא יודע על חוק שעומד לעבור".

כך גם אבנר תושב תל אביב: "לא מכיר את חוק מופז, זאת פוליטיקה כבר. אני לא יודע מה להגיד, דעתי שזה לא בסדר".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק