אוחובסקי: "ביבי צריך להגיד את המילים 'הומואים' ו'לסביות'"

כאלף חברי הקהילה הומו-לסבית ואזרחים נוספים השתתפו בעצרת הזדהות עם הקהילה ששניים מחבריה נטבחו. התסריטאי גל אוחבסקי תקף את רה"מ. ח"כ לבני: כל הורה צריך לאהוב את ילדו כפי שהוא. צפו בתמונות מהאירוע

קהילת הלהט"ב (לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים) הוכתה אמש בתדהמה, עם קבלת הדיווחים על אירוע ירי בלב תל אביב וההודעה על מותם של מדריך ונערה בת 17 במועדון אגודת הקהילה. הערב הם התכנסו במקום הטבח כדי לזכור את חבריהם, יחד עם רבים מהציבור הרחב. כאן, בחדשות 2 באינטרנט, העברנו את ההפגנה בשידור חי. 

אמנם עוד לא ברור מי ביצע את הפיגוע ומאיזה מניע, וצו איסור הוטל על פרטי החקירה, אבל לאלף המפגינים הייתה ברורה הסיבה לאירוע: השנאה לקהילה הגאה. "רצח ילדים - לא רצון של אלוהים", צעקו המפגינים לצד קריאות כמו "לא נשכח ולא נסלח - נאבק ולא נברח", "לא נחזור לארון, אין דמוקרטיה בלי שוויון" ו"הומופובים מסיתים - על ידכם דם ילדים".

לבני: "הייתה כאן שנאה כי אהבה לא הורגת"

"באתי היום להזדהות לא רק עם הפצועים", הצהירה ח"כ יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, בכירת הפוליטיקאים שהגיעה לאירוע. "באתי היום להזדהות לא רק עם משפחות המתים, באתי להזדהות איתכם החיים. זה נכון שאנחנו לא יודעים את המניעים וזהות הרוצח, אבל שנאה הייתה כאן - כי אהבה לא הורגת".

לבני קיוותה שהאירוע, לצד האבל הנוראי, יהיה גם "נקודת מפנה" בחברה הישראלית. "פשע השנאה הזה צריך להיות נקודת מפנה ולתת כוח לילד לבוא להורים ולומר: 'אמא ואבא אני הומו או אני לסבית'", אמרה יו"ר האופוזיציה. "היום הזה צריך לתת כוח לכל הורה לקבל את הילד שלו כפי שהוא, ולאהוב אותו כפי שהוא".

לבני ביקשה לעשות היום "חשבון נפש גם בהנהגת המדינה - אמיתי ונוקב: האם עשינו די על מנת למנוע דעות קדומות והסתה?". לבני הוסיפה כי חשבון הנפש צריך להיעשות על ידי "כל אחד מאזרחי המדינה והחברה".

"המסיתים המשיכו להסית"

"ניסיתי לתת לצעירים חבל לאחוז בו", סיפר ראשון הנואמים יניב ויצמן, ראש ארגון "נוער גאה". "במרתף של נחמני הנערים מצאו מפלט לשעה קצרה. אתמול המפלט הזה נופץ, השקט והביטחון נסדק. נכון לעכשיו, אף אחד לא יודע מי עומד מאחורי המעשה, אבל הניחוש הטוב ביותר הוא שמדובר בפשע שנאה".

"אנחנו חייבים לשקם את ההריסות", דיבר ויצמן על היום שאחרי האירוע. "לשקם את הביטחון ולעקור אחת ולתמיד את הדעות הקדומות. אסור להיכנע בפחד. הארון מחליש אותנו, הארון הוא אסון".

אחריו עלה לדבר ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ, גם הוא לחם שנים רבות למען הקהילה ואחד מחבריה. הורוביץ החליט להפנות אצבע מאשימה לכל מי שלקח חלק ועודד את השנאה. הוא הזכיר את מעשי אלימות שאחריהם, "המסיתים המשיכו להסית, הרבנים המשיכו להכפיש, נבחרי הציבור המשיכו לטנף והמערכת עברה על זה לסדר היום". 

"אדם כזה לא בא מחלל ריק", האשימה גם ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה). "מישהו האכיל אותו בשנאה". ואילו לתסריטאי גל אוחובסקי הייתה ביקורת כלפי ראש הממשלה, שהתייחס הבוקר לאירוע הקשה, אבל לא הזכיר במילה את הקהילה ההומו-לסבית. "ביבי צריך להגיד את המילים 'הומואים' ו'לסביות', ולא להסתתר מאחורי מילים אחרות", אמר. 

העצרת הערב הייתה מסודרת ומאורגנת, אבל לא הראשונה. אתמול בשעות הלילה יצאו מאות אזרחים לצעדה ספונטנית ממקום הטבח ועד לגן מאיר בעיר. הם נשאו עמם שלטים, וכשהגיעו למרכז הגאה בגן הדליקו נרות לזכר ההרוגים.

מתאבלים על הירצחם של ליז טרובישי וניר כץ

חבריה של ליז טרובישי הוכו הבוקר בתדהמה עם היוודע שמותיהם של הנרצחים בטבח אמש. החברים מציפים לאורך היום את הפורום האינטרנטי של ארגון הנוער הגאה, "איגי", שפגישתו אתמול הפכה למרחץ דמים.

"ליז, אוי ליז, היכרנו בקושי כמה חודשים ואוהב אותך מאשר חברים שאני מכיר שנים", כתב הגולש "פניקס". "אם רק היינו מתעכבים יותר בתחנה המרכזית... רק עוד 10 דקות... אוהב אותך. אזכור אותך. אלחם בשבילך. יהיה זכרך ברוך לעד!".

דודתה של ליז, סילבי שלום, אמרה לחדשות 2 באינטרנט: "היא הייתה כזאת ילדה טובה, עזרה כל החודש בבית. והמטורף הזה הגיע ופשוט ירה בה. אני לא מבינה איך עושים כזה דבר, לא מבינה מה עבר לו בראש. המשפחה כואבת, המשפחה בהלם".

ניר חי עם בן זוג כבר 4 שנים

על הנרצח השני, ניר כץ, בן 26 מגבעתיים, כתב אותו גולש: "ניר... אפילו לא הספקתי להגיד לו שלום... הוא היה מאחורי הדלפק, לבש חולצה לבנה עד כמה שאני זוכר, וראיתי רק את הגב שלו, כנראה הכין ארוחה למישהו... רק תרם ולא ביקש חזרה יהיה זכרו ברוך".

כץ השתחרר לפני כשנה מצה"ל, לאחר ששירת במשך שש שנים כמתכנת ומנתח מערכות ביחידה מובחרת של חיל המודיעין. אביו, רמי כץ, נהרג באסון צאלים א', בשנת 1990.

"בגיל 20 הוא יצא מן הארון וסיפר לנו על כך", אמר לחדשות 2 באינטרנט גילי שנהר, אביו החורג של ניר. "הוא היה גאה במי שהוא, הוא חשב שכל אחד צריך לחיות את חייו ולבחור לעצמו את החיים".

הוא הוסיף: "הוא היה מתנדב פעיל מאוד באגודה. הוא חי עם חבר כארבע שנים והם היו זוג לכל דבר. אצלו זה היה ברור, זה היה גאווה וראש למעלה. הוא כיבד את המשפחה ואנחנו כיבדנו את דרך חייו". ניר וליז מובאים למנוחות הערב.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק  

ירי בלב ת"א - סיקור מיוחד:

מתאבלים על הנרצחים

תמונות בלעדיות מתוך זירת הרצח

הכותרת באתר חרדי: "ירי במועדון ההסתה"

עדי ראייה: הרבה פצועים על הרצפה

זעם בקהילה ההומו-לסבית: טבח של שנאה

הווידאופדיה: מצעד הגאווה