ליזה מיכאל על הקבר: "נעה'לה, כל כך הרבה אנשים איחדת במותך"

בתום ימי השבעה על נעה ז"ל, הילדה שנחנקה למוות בידי אביה בשבת לפני שבוע, הגיעו הבוקר עשרות בני משפחה וחברים לבית הקברות בירושלים כדי להיפרד מהילדה בפעם האחרונה. סבתה של נעה השתטחה על הקבר ומיאנה לקום, וליזה, אימה של נעה, ספדה לה בקול סדוק: "תמיד את בלבי, באת לעולם ב-ה' באדר וחזרת לעפר ב-ה' באב"

עשרות בני משפחה וחברים ליוו היום את משפחת מיכאל לקברה הטרי של נעה ז"ל בבית הקברות בהר המנוחות, בתום ימי השבעה על הילדה שנחנקה למוות בידי אביה, אסף גולדרינג.

במשך דקות ארוכות סבתה של נעה ואימה של ליזה, מזל נועם, מיררה בבכי על הקבר הטרי וסירבה לאפשר לתת לטקס להימשך. בני המשפחה ניסו להרגיע את הסבתא, אולם זו לא שעתה לדבריהם ורק קראה בקול "נעה שלי, נעה שלי".

"יש לנו משפחה נפלאה, בזכות המשפחה הנפלאה והחברים והקדוש ברוך הוא שמחזיק אותנו ולא נותן לנו ליפול, אנחנו פה", פתחה ליזה מיכאל, אמה של נעה ז"ל, את דבריה על קברה של בתה. "נועה המתוקה שלי, אני כותבת לך במחברת שבה את כתבת לי מ'מחברת הכתיבות' - ככה קראת לה. תמיד תמיד את בלבי, באת לעולם ב-ה' באדר וחזרת לעפר ב-ה' באב. בדיוק שלוש שנים וארבעה חודשים היית איתי, איתנו ובליבנו ותמיד תהיי שם, תמיד תהיי שם".

אימה של נעה המשיכה להספיד את בתה בקול סדוק, כשאף עין מסביב לא נותרה יבשה. "סדנאות היוגה צחוק שעשית לכולנו ילוו אותנו ברגעים הכי קשים לעולם, כל כך הרבה מילים של נצח נקשרות אליך עכשיו. אוי איזה חיוך לנצח חקוק בליבנו, קרן שמש מתוקה שלי, יפה שלי. רוך ואהבה וחסד - כל המעלות הטובות שבעולם התרכזו בגוף קטן, נעהל'ה נשמה גדולה הייתה בך, כמו איש בן 70 היית, תודה שהיית איתי עוד שבוע שלם ואפשרת לנו להיפרד ממך באהבה".

"גדלת על אהבה והענקת אהבה, עכשיו בורא עולם קיבל אותך בחזרה אל משלחת המלאכים שלו", הוסיפה ליזה. "כל כך הרבה אנשים איחדת במותך בשבוע האחרון שליווית אותנו, מרחפת בין שמיים לארץ כמו טלית צחורה עם תכלת, החדרת בכל אחד ואחד את האהבה שהייתה בך. אני יודעת שבתוך האבל הפרטי שלי ושל המשפחה המתוקה והיקרה שלי, היה גם אבל לאומי בארץ ובעולם כולו, לא היה אדם ששמע על יציאתך מהעולם הזה ונשאר אדיש".

הדודה: "הרוצח המתועב היה בחור מחושב לפרטי פרטים"

"הוא לא הבן של השכן, יש דפוס התנהלות, יש דברים באוויר", אמרה אלונה עדות, דודתה של נעה בראיון ל"אולפן שישי". "אסף גולדרינג הרוצח המתועב היה בחור מחושב לפרטי פרטים שתכנן כל צעד ושעל. לפני שנעה נולדה הוא כתב טווח התנהלות לנעה: למשל מתי היא צריכה להתהפך", סיפרה.

לדבריה, גיסה, הבעל של אחותה ליזה שפוי לגמרי. "היו לו רשימות שהוא תלה על המקרר של חלוקה שבועית מי מאכיל, מי מקלח, מי משחק. הוא שפוי מאוד, בחור מבריק שהתנהל בצורה שפוייה. יש לו הפרעה, הוא בחור מתוכנת. שום צעד בחייו הוא לא עשה ללא תיכנון, כולל הרצח המתועב. אני בטוחה שאסף תכנן את הרצח הזה במשך שבועות. הוא איש קר, רע וללא נשמה".

"התייחס לנעה כמו אל חפץ"

לדברי אלונה גולדרינג נהג בבתו הקטנה ובאשתו בקרירות. "הוא התייחס אליה כמו חפץ בבית", היא מספרת. "היה מקרה שהיא חלתה והוא לא הסכים לצאת לקנות תרופה כי זה לא היום שלו על המקרר. הוא היה צורח על הילדה כאשר היא היתה אומרת 'אני רוצה ללכת עם אמא'. ההתנהגות נוראית".

ערב אחד אסף לקח את בעלי ואותי ושאל ברצינות: 'כשהבן שלכם זורק משהו ואתם אומרים לו לא לזרוק והוא עושה זאת שוב, מה אתם עושים לו?' הלב שלי צנח. בעלי התעשת ואמר לו: תירגע, היא ילדה בת שנתיים. אבל הוא אמר לו 'היא מזלזלת'. הבנו לאן הרוח נושבת ולאורך כל הדרך ליזה שמרה על נעה עד הרגע הנורא".

"הוא אדם שהיה זקוק לשליטה מוחלטת בחיי ליזה ולא הרשה לה לדבר בטלפון רק על רמקול, כדי לוודא שלא מדברים עליו, הוא רצה לשמוע כל דבר והיה בודק פירוטי שיחות ועוקב אחר כל צעד ושעל. למה היא לא עזבה? היא תמיד שמה לנגד עיניה את נעה וחשיבות שני הורים לגידול ילד עד גיל מסויים, ניסתה להחזיק עד גיל 4 ולצערנו הסוף הגיע קודם".

לדברי אלונה רצח נעה, לכאורה, אינו רגע של טירוף. "הוא אדם רע, ללא נשמה. נעה פחדה ממנו והיא אמרה את זה כמה פעמים. ליזה אמרה לה 'את לא צריכה לפחד מאבא'.  פעם הוא בא לקחת אותה והיא עשתה פיפי מפחד", סיפרה הדודה בכאב. "ניסיון ההתאבדות היה הצגה. אני בטוחה שאסף, אפילו לפני שחנק את נעה, בדק כמה שניות צריך כדי שהיא תאבד את הנשימה. זה לא רגע של טירוף ומי שמכיר אותו מבין את זה".  

הסניגור: המעשה אינו שפוי

עורך דינו של אסף גולדרינג, האב החשוד ברצח אמר בתגובה: "מדובר בטרגדיה אנושית נוראה. האבל הכבד הוא של כל פלגי המשפחה, לרבות משפחת גולדרינג. הכאב של הוריו של אסף, הסבא והסבתא של נעה, בלתי ניתן לתיאור במילים.

נראה כי מוקדם לקבוע מה בדיוק הביא למעשה הנורא. אסף מצוי בבדיקה פסיכיאטרית ומספר שאהב את נעה ושהייתה הדבר החשוב לו מכל. לא יכולה להיות מחלוקת על כך שהמעשה אינו שפוי, אני מקווה ומאמין כי האמת תצא לאור".

רצח הילדה נעה - סיקור מיוחד:

אמה של נעה ספדה לה בדמעות

"נוודא שדמה של נעה הזועק מהאדמה - לא נשפך לחינם"

חקירת המשטרה: "נעה סירבה לממתק - והאבא חנק אותה"

סבתה של נעה: "שיילך לכיסא חשמלי"

אב רצח את בתו וניסה להתאבד

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?