ניצלו הזדמנות ל"צוד" את הזרים

עובדים זרים רבים הגיעו להפגין בדרום תל אביב נגד גירושם והאפשרות שגם ילדיהם יגורשו בעתיד. אבל בתום ההפגנה ציפתה להם הפתעה: אנשי רשות ההגירה שבאו לעצור ולגרש אותם

מנצלים את הרגע: יחידת "עוז" של רשות ההגירה החלה לעצור הערב עובדים זרים באזור דרום תל אביב, שעה קלה לאחר שבמקום הסתיימה הפגנה של עובדים זרים ופעילי זכויות אזרח.

יותר מאלף בני אדם הגיעו להפגנה בגן לוינסקי בדרום תל אביב בדרישה להעניק מעמד ל-1,200 ילדי עובדים זרים שגדלו והתחנכו בישראל. בנוסף קראו המפגינים לא להשהות לשלושה חודשים את גירושם מישראל, כפי שהורה ראש הממשלה, אלא לבטל את הגירוש לצמיתות.

בתום ההפגנה הגיעו אנשי יחידת עוז לגן לוינסקי והחלו לתפוס עובדים זרים ולהכניסם לניידות. כ-30 מפגנים נעמדו בין אנשי היחידה לעובדים הזרים בניסיון למנוע את המעצרים. השוטרים מזיזים את המפגינים מהמקום.

מחר בבוקר ימשיכו העובדים הזרים, ילדיהם והארגונים החברתיים התומכים במאבקם להפגין מול ישיבת הממשלה בירושלים.

חבל הצלה זמני

ביום חמישי החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו כי גירושם של ילדי העובדים הזרים מישראל יידחה בשלושה חודשים. במהלך פגישתו של נתניהו עם שר הפנים אלי ישי ושר האוצר יובל שטייניץ הוחלט כי במשך פרק הזמן המוגבל תגובש מדיניות לטיפול בילדים ובהוריהם השוהים בישראל שלא כחוק.

עוד סוכם כי השר ישי יכנס דיונים בנושא זה בוועדת השרים לעניין העסקת עובדים זרים בראשותו. בדיון ישתתפו גם הגורמים המקצועיים.

במקביל הדגישו השלושה כי למרות המחווה הזמנית, תימשך מדיניות הממשלה להוצאת השוהים הבלתי חוקיים מגבולות הארץ ולעידוד יציאתם מן הארץ מרצון. "הזרימה הבלתי פוסקת של שוהים בלתי חוקיים לתוך ישראל בשנים האחרונות הביאה למצב שבו שיעור העובדים הזרים בישראל הוא מהגבוהים בעולם יחסית להיקף האוכלוסייה המקומית ולמספר המועסקים במשק", נמסר מלשכת ראש הממשלה. "עובדה זו מגדילה את האבטלה בקרב ישראלים ומשנה משמעותית את האיזון הדמוגרפי הפנימי בישראל".

פרס: לגלות רגישות

בלשכתו של נתניהו ציינו כי שר האוצר ושר המשפטים יגבשו במהלך שלושת החודשים הקרובים הצעת חקיקה בעניין העצמת האכיפה והענישה של ישראלים המעסיקים עובדים בלתי חוקיים, שתובא למושב החורף של הכנסת. "במקביל ידון הקבינט בתופעה המתרחבת של המסתננים הבלתי חוקיים בגבול הדרומי ובדרכים להגבלת הפיקוח בגבולות", הוסיפו בלשכה.

לפני הפגישה פנה הנשיא שמעון פרס לשר הפנים במכתב מרגש, וביקש ממנו למצוא פתרון לסוגיית גירוש ילדי העובדים הזרים. "מי שכעם סבל מרורים בארצות הגולה ראוי שיהא רגיש כלפי הזולת החי בקרבו", כתב פרס.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק