בעקבות חשיפת חדשות 2: צה"ל שיפר את תנאי כליאתה של הנכה ה"עריקה"

שני אגיב, צעירה נכה שרצתה להתגייס אך צה"ל הערים קשיים בדרכה, נשלחה לכלא צבאי אחרי 5 שנים משום שהוכרזה "עריקה". בעקבות חשיפת סיפורה של שני בחדשות 2 באינטרנט, החליטו בצה"ל להקל במעט את תנאי מעצרה, ולשלוח אותה לוועדה רפואית שתבחן מחדש את כשירותה לשרת בצה"ל

סיפורה של שני אגיב, הנכה בת ה-24 שלאחר חמש שנים החליט צה"ל להכריז עליה כעריקה הכניסה לכלא - עשוי להתקרב לסיומו. עתה מתברר כי בעקבות חשיפת חדשות 2 באינטרנט, הוחלט להקל במעט את תנאי כליאתה ולהביא אותה בפני ועדה רפואית שתקבע אם היא אכן כשירה לשירות.

בין היתר, שופרו תנאי האיוורור בתאה, והסוהרים דאגו לכך שייכנס גם יותר אור. בנוסף, החליטו רשויות הצבא כי ועדה רפואית תבחן מחדש את מצבה הרפואי על מנת לקבוע אם היא כשירה לשרת. במידה ויוחלט שלא, הרי שהיא תחל בהליכי שחרור מהצבא וכמובם שתשוחרר באופן מיידי מהכלא הצבאי בו היא עצורה.

"שני התקשרה אלי, ואמרה שלאחר פרסום הכתבה שאלו במתקן הכליאה מי היא שני אגיב", סיפרה אמה רחל אגיב לחדשות 2. "אחרי שהיא הזדהתה, היא הרגישה שיפור משמעותי בתנאי הכליאה שלה. אני בטוחה שכל רגע היא תפתח את הדלת ותיכנס".

5 שנים אחרי: הוכרזה עריקה

תזכורת: אגיב יצאה בשבוע שעבר מביתה ביישוב קדימה וסיימה את אותו היום בכלא צבאי. שני, הסובלת ממספר נכויות - בהן עיוורון בעין אחת, עקמת ובעיות לב, רצתה מאוד להתגייס לצה"ל. הצבא שלח אותה מרופא לרופא, עד שלבסוף הרימה ידיים ונכנעה לטרטור.

צה"ל הכריז עליה כעריקה, אבל היא גילתה זאת רק בשבוע שעבר, 5 שנים אחרי מועד הגיוס המקורי - כשנעצרה במקרה כשחצתה מעבר חצייה באור אדום ונשלחה לשבועיים בכלא צבאי.

התגובות: "זאת שערורייה"

"מדובר במקרה קשה של חוסר רגישות ואטימות למצבה של שני אגיב, אם נעשה פה עוול צריך לשחרר אותה במיידי מהכלא, ואם היתה טעות אז להתנצל" - כך אמרה דוברת צה"ל לשעבר, ח"כ מירי רגב (ליכוד).

ח"כ רגב נדהמה לאחר ששמעה את הסיפור. "אם זה הסיפור זאת שערורייה", אמרה. "הצבא מניסיוני מאוד רגיש לנושאים כאלה ומגייס נכים לצה"ל. אני לא מכירה הרבה אירגונים כמו צה"ל שמתייחס לנכים ודואג לשלבם".

"על פניו מדובר במקרה חמור ביותר", אמר ח"כ נחמן שי (קדימה), גם הוא דובר צה"ל לשעבר, בתגובה לסיפור. "הנושא דורש בדיקה בעניין הנערה הנפגעת: לדעת כיצד היא הגיעה למצב הזה וכיצד ניתן למנוע מקרים כאלה בעתיד. במקביל צריך לסייע לנערה השתחרר בהקדם מהכלא".

גם במטה המאבק של הנכים היו המומים מהפרשה. "לא רק שהמערכת הצבאית הייתה אטומה וטרטרה ולא התחשבה בצרכים של אותה בחורה עד כדי שהיא נאלצה לערוק משום שהמערכת שברה אותה, אלא שהיום היא גם משלמת את המחיר על חטאיה של החברה שהביאה אותה למצב זה", מסר דובר מטה מאבק הנכים, יואב קריים.

גורמים בצה"ל: "המלש"בית לא התייצבה לזימונים"

גורמים בצה"ל מסרו לחדשות 2 בתגובה: "המלש"בית הנ"ל לא התייצבה למספר רב של זימונים שונים בינהם צווים ראשונים, וועדות רפואיות ואף צו גיוס בטענה כי אינה כשירה רפואית לשרת. לאחר שהוסבר לה פעמים רבות כי פטור רפואי משירות מצריך אישורים רפואיים, התקבל מסמך שלא מעיד על מצבה הרפואי הנוכחי. מסמך זה התקבל בלשכת הגיוס כשנתיים לאחר זימונה הראשוני".

בצה"ל הוסיפו: "הודגש בפניה כי מעמדה הנוכחי מוגדר כמשתמטת גיוס. לאור חוסר שיתוף הפעולה נקבע כי עד שלא תמציא מסמכים רלוונטיים בנוגע למצבה הרפואי, מעמדה לא ישתנה. המלש"בית החלה בריצוי מחבוש בתאריך ה-19.7 וטרם נקבע מועד שחרורה".

אחרי 5 שנים: הנכה הוכרזה כעריקה - ונשלחה לכלא צבאי