500 מטר בסמוך לאסון - בור חשוף נוסף

הבור בו נהרגה היום פעוטה בת 3 ואזרח נוסף נפצע באורח אנוש - איננו סוף הסיפור. במרחק קצר ממקום האסון, ליד פארק בו שיחקו עשרות ילדים, מצאנו בור נוסף - פתוח לרווחה וללא ספק מסוכן מאוד. העירייה בתגובה: הבור יטופל בהקדם

הבור הפתוח והמסוכן שהוביל היום למותה הטרגי של הילדה בת ה-3 בירושלים - אינו הסכנה היחידה באיזור. בדיקה קצרה של כתב חדשות 2 באינטרנט גילתה בור דומה, כמעט זהה, במרחק של 500 מטרים בלבד ממקום האסון.

תושבי השכונה הם שהובילו אותנו למקום. עומקו של הבור הנוסף, ברחוב פארן בשכונה, כמו הבור בו אירע האסון - הוא כארבעה מטרים והוא פתוח לרווחה כמזמין את האסון הבא. מלבד סכנת הנפילה, קיים החשד הסביר כי גם בבור זה מצבור גזים רעילים, אותו מצבור שהביא למותה של הילדה ולפציעתו האנושה של אזרח נוסף.

הבור הנוסף, גם כן כמו הבור בו אירע האסון, ניצב בסמוך מאוד לגן משחקים - פארק גדול אף יותר מגן המשחקים ליד מקום האסון. בשעה שהגענו לצלם את הבור הנוסף, שיחקו עשרות ילדים במרחק של כמה מטרים בודדים ממנו. סמוך מאוד לבור גם ניצב בית הכנסת השכונתי "בית יעקב", כך שלא חסרים מבוגרים וילדים שחולפים לידו.

תושבת האיזור שהובילה אותנו למקום, סיפרה כי הבור פתוח לרווחה כבר תקופה ארוכה. תושבים אחרים סיפרו כי גם על בור זה הועברה פנייה לעירייה. "חבל שרק שקורים מקרי מוות, נזכרים להתעורר", אמרה האזרחית.

מעיריית ירושלים נמסר כי העניין הובא לידיעתם לראשונה על ידי חדשות 2 באינטרנט, וכי הם מבטיחים לטפל במפגע במהירות המירבית.

אזרח ניסה לחלץ הפעוטה - ונפגע אנושות

האירוע הטרגי התרחש סמוך לשעה 16:30 ברחוב מעבר המיתלה שבשכונת רמת אשכול. ילדה כבת 3 שיחקה בגן משחקים בשכונה, ומסיבה לא ברורה מצאה עצמה בתוך בור. הבור היה למעשה מצבור של אשפה בעומק של ארבעה מטרים, שעם השנים הפך הבור למצבור של גזים רעילים. לא ברור אם הילדה נפלה לתוך הבור או ירדה לתוכו בכוחות עצמה באמצעות סולם, אולם נראה כי הגזים הרעילים הם שהביאו למותה של הילדה בחנק.

גבר כבן 50 שהיה במקום ניסה לסייע לילדה ולהצילה. "האזרח שמע את צעקות המטפלת ונכנס לבור", סיפר לחדשות 2 מתנדב זק"א יעקב ועג, שהיה מהראשונים להגיע לזירה. "הוא זרק אותה מחוץ לבור והתמוטט חזרה לתוכו". "כשהגענו ראינו את הילדה ממש מעבר לבור", אישר גם קצין מכבי האש, להב איתן צליח. "ככל הנראה אותו אדם הצליח לחלץ אותה החוצה".

צוות של מכבי האש חילצו את הפצוע מתוך הבור. צוותי זק"א ומד"א שהוזעקו למקום ביצעו בשניים החייאה מלאה לאורך דקות ארוכות. ניסיונות ההחייאה בפעוטה כשלו וצוות מד"א קבע את מותה במקום. לאחר החייאה ממושכת שבוצעה בגבר, הצליחו אנשי מד"א להחזיר לו את הדופק, ופינו אותו בבהילות לבית החולים עין כרם כשהוא במצב אנוש.

העירייה: "מישהו צריך לתת את הדין"

עדיין לא ברור איך קרה, שבור פתוח ומלא בגזים רעילים פתוח לרווחה. הבור היה אמור להיות מכוסה במכסה של ברזל. כוחות ההצלה ראו כי מולם בור פתוח לחלוטין ללא שום שלט של אזהרה.

משיחות עם אזרחים הגרים בסמוך מתברר כי הבור פתוח כבר תקופה ארוכה. לטענתם, כבר תקופה ארוכה שהם מתריעים ודורשים מהעייריה לטפל במפגע. הם מבטיחים שהם פנו לעייריה לא פעם ולא פעמיים. כל זאת כאשר עשרות ילדים משחקים בקרבת הגן מדי יום ביומו.

רק לאחר הטרגדיה הגיעו מומחים מעיריית ירושלים והמשרד להגנת הסביבה. בסוף בדיקתם אכן הבור נסגר וננעל במכסה ברזל חתום. "כרגע מתבצעת בדיקה אם היו תלונות בנושא הבור", אמר יוסי דייטש מחזיק תיק שפ"ע (שיפור פני העיר) בעירייה. "הבור היה אמור להיות סגור. הדבר הכי קל זה להפנות לעירייה. אם היו תלונות וזה לא טופל מישהו צריך לתת את הדין".