בת 3 נפלה לבור ונחנקה למוות

טרגדיה בבירה: ילדה בת 3 נהרגה לאחר שנפלה לבור ובו גזים רעילים בעומק 4 מטר, בגן ברמת אשכול. מבוגר שזינק להציל אותה נפגע אנוש. מתנדב זק"א סיפר לחדשות 2: "הוא זרק אותה מחוץ לבור - והתמוטט חזרה לתוכו". לא ברור מדוע בור מסוכן שכזה נותר פתוח. דיירי האיזור טוענים כי הם התריעו על המפגע לעירייה לא פעם

אסון כבד בגן ציבורי בירושלים: ילדה כבת 3 נהרגה, ואדם נוסף נפצע אנוש, כתוצאה מגזים רעילים בתוך בור.

האירוע הטרגי התרחש סמוך לשעה 16:30 ברחוב מעבר המיתלה שבשכונת רמת אשכול. ילדה כבת 3 שיחקה בגן משחקים בשכונה, ומסיבה לא ברורה מצאה עצמה בתוך בור. הבור היה למעשה מצבור של אשפה בעומק של ארבעה מטרים, שעם השנים הפך הבור למצבור של גזים רעילים. לא ברור אם הילדה נפלה לתוך הבור או ירדה לתוכו בכוחות עצמה באמצעות סולם, אולם נראה כי הגזים הרעילים הם שהביאו למותה של הילדה בחנק.

גבר כבן 50 שהיה במקום ניסה לסייע לילדה ולהצילה. "האזרח שמע את צעקות המטפלת ונכנס לבור", סיפר לחדשות 2 מתנדב זק"א יעקב ועג, שהיה מהראשונים להגיע לזירה. "הוא זרק אותה מחוץ לבור והתמוטט חזרה לתוכו". "כשהגענו ראינו את הילדה ממש מעבר לבור", אישר גם קצין מכבי האש, להב איתן צליח. "ככל הנראה אותו אדם הצליח לחלץ אותה החוצה".

צוות של מכבי האש חילצו את הפצוע מתוך הבור. צוותי זק"א ומד"א שהוזעקו למקום ביצעו בשניים החייאה מלאה לאורך דקות ארוכות. ניסיונות ההחייאה בפעוטה כשלו וצוות מד"א קבע את מותה במקום.

לאחר החייאה ממושכת שבוצעה בגבר, הצליחו אנשי מד"א להחזיר לו את הדופק, ופינו אותו בבהילות לבית החולים עין כרם כשהוא במצב אנוש.

"מצאנו את הילדה מחוסרת הכרה מחוץ לבור"

עמנואל שטרן, הפראמדיק שהגיע למקום בין הראשונים, סיפר לחדשות 2 על המתרחש: "קיבלנו דיווח על ילדה שנפלה לבור. כשהגענו, מצאנו את הילדה מחוסרת הכרה מחוץ לבור, כנראה הגבר חילץ אותה. הגבר היה בתוך הבור וכוחות הכיבוי בדיוק חילצו אותו משם החוצה. התחלנו לבצע פעולות החייאה, אבל למרבה הצער - לא הצלחנו להציל את הילדה ורופא קבע את מותה".

דובר מד"א ירושלים סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי "מדובר בבור שנפער בגובה של ארבעה מטרים, אליו נפלו ילדה כבת 3 וגבר כבן 50 שעברו החייאה". במד"א הוסיפו: "לפי עדויות בשטח, נראה שהגבר קפץ לחלץ את הילדה ונפגע עקב כך".

השכנים: התרענו על המפגע

עדיין לא ברור איך קרה, שבור פתוח ומלא בגזים רעילים פתוח לרווחה. הבור היה אמור להיות מכוסה במכסה של ברזל. כוחות ההצלה ראו כי מולם בור פתוח לחלוטין ללא שום שלט של אזהרה.

משיחות עם אזרחים הגרים בסמוך מתברר כי הבור פתוח כבר תקופה ארוכה. לטענתם, כבר תקופה ארוכה שהם מתריעים ודורשים מהעייריה לטפל במפגע. הם מבטיחים שהם פנו לעייריה לא פעם ולא פעמיים. כל זאת כאשר עשרות ילדים משחקים בקרבת הגן מדי יום ביומו.

רק לאחר הטרגדיה הגיעו מומחים מעיריית ירושלים והמשרד להגנת הסביבה. בסוף בדיקתם אכן הבור נסגר וננעל במכסה ברזל חתום. "כרגע מתבצעת בדיקה אם היו תלונות בנושא הבור", אמר יוסי דייטש מחזיק תיק שפ"ע (שיפור פני העיר) בעירייה. "הבור היה אמור להיות סגור. הדבר הכי קל זה להפנות לעירייה. אם היו תלונות וזה לא טופל מישהו צריך לתת את הדין".