האם החשודה בהרעבה עברה בדיקה פסיכיאטרית

באיחור של יום ותחת מעטה חשאיות, הגיעה הלילה ה"אם המרעיבה" למרפאתו של ד"ר וייל, שם עברה בדיקה פסיכיאטרית. דובר מטעם המשפחה מסר "לא תהיה לאם כל בעיה לעבור בדיקה נוספת". מוקדם יותר פרסמו בני המשפחה תמונות שצולמו לפני כשלושה חודשים בהן נראה הבן בריא לחלוטין, כשהוא מוחא כפיים, מחייך ומוקף אהבה

במה שנראה כמעין "תרגיל" שנועד כנראה כדי להתחמק מהתקשורת, הובאה האם החשודה בהרעבת בנה למרפאתו של דוקטור יעקב וייל, שם עברה בלילה את הבדיקה הפסיכיאטרית. האישה הגיעה מלווה באחת מבנותיו של הרב פרויליך, לפגישה שארכה כשעה.

אמש הורתה נשיאת בית משפט השלום בירושלים, השופטת שולי דותן, כי האם החשודה תעבור בדיקה פסיכיאטרית ביממה הקרובה. בהסכמה הדדית של בני המשפחה ושל הפרקליטות הוחלט כי האם תיבדק על ידי דוקטור וייל. דובר מטעם המשפחה מסר כי "לאם לא תהיה כל בעיה לעבור בדיקה נוספת".

המשפחה טוענת: כך נראה הבן לפני 4 חודשים

אמש שוחחה כתבתנו סיוון רהב מאיר עם בני משפחתה של האם שגם היום, שבוע לאחר התפוצצות הפרשה, ממשיכים לטעון בתוקף לחפותה. על מנת להסיר את העננה הכבדה מעל לראשה, מפרסמים בני המשפחה תמונות חדשות של הילד בן ה-3 בהן הוא נראה בריא לחלוטין - זאת בניגוד מוחלט לצילומים המזעזעים מבית החולים "הדסה".

חלק מהתמונות כבר פורסמו בפורומים שונים באינטרנט, אולם רק הערב קיבלנו אותן באופן רשמי ממקורבים למשפחה תוך אישור כי אכן מדובר בתמונותיו של הילד, שצולמו לפני מספר חודשים. רק לאחר האישור החלטנו לפרסם את הצילומים.

בסדרת התמונות מתועד הווי המשפחתי נורמטיבי לגמרי: באחת מהן מוחא הילד כפיים בהתלהבות כשחיוך על פניו. בשנייה הוא מבלה באילת. באחרת נושאת אותו אמו בידיה, ובנוספת אוחז אביו בידו - כשלצדו ארבעת אחיו האחרים.

אך בעוד המאבק המשפטי נמשך, מנסים גורמים בעדה החרדית ובבית החולים "הדסה" להרגיע את הרוחות בבירה. אמש קיימו בכירים במוסד הרפואי עם נציגי המגזר פגישת פיוס לילית מיוחדת. בין הנוכחים היה גם המשנה למנכ"ל בית החולים "הדסה", ד"ר יאיר בירנבאום, אשר קיבל איומים על חייו בשל מעורבות המוסד בטיפול בילד.

דוח רפואי מעלה חשש: 'הילד המורעב' גם הוכה

אתמול פרסמנו לראשונה כי חוות דעת רפואית לאחר בדיקה שנערכה לילד לפני כשבועיים קבעה כי מצב עורו הקשה של הפעוט שאמו חשודה בהרעבתו ובהתעללות בו - הינו תוצר של פגיעה פיזית בו ולא של מחלת עור.

חוות הדעת ניתנה לפני שבועיים (6 ביולי) בבית החולים בו אושפז - כשבוע לפני שפורסם החשד על מעורבות האם. חוות הדעת הרפואית ניתנה על ידי רופא עור מומחה, שהתבקש לקבוע אם התסמינים מהם סובל הילד הינם תוצאה של מחלת עור, כפי שטוענת המשפחה, או שגורם אחר הביא להם.

באבחנתו, מתייחס הרופא לחוות הדעת שנתן בפעם הראשונה בה פגש את הילד עוד ב-25 למאי 2000.  "הבעתי דעתי בפניהם אז שאינני מסכים לאבחנה זו", כותב הרופא ביחס לאבחנות קודמות שנעשו על הפעוט שקבעו כי מדובר בתוצאות של מחלת עור, "שכן המראה הקליני של דימומים טריים באצבעות ידיו ורגליו לא התאים לאבחון מחלה זו או כל מחלת עור המוכרת לי". אחר כך מוסיף הרופא את מה שהוא חושב הביא למצב העור: "הבעתי בעל פה דעתי - שהמראה טראומטי".

בהמשך חוות הדעת, סוקר הרופא את התסמינים שהילד לוקה בהם. "שבתי וראיתיו היום", הוא כותב. "מכוסה... צלקות באזור הגו". יחד עם זאת, הרופא מציין שבבדיקתו הוא רואה שיפור במצב העור ביחס לבדיקתו חודש וחצי קודם לכן.

"אין ספק שמדובר בפגיעה טראומטית בעור", נכתב בחוות הדעת, "וסימני ההחלמה הנוכחיים מעידים על הפסקת הפגיעה והתחלת הריפוי". קביעה זו, נטענה לאחרונה גם על ידי בית החולים בו מאושפז הילד - שמאז שהוא לא נמצא בחסות אמו, חל שיפור ניכר במצבו.

עדויות מבית החולים: "רחמים על הילד, אל תתנו לה לחזור אליו"

במקביל לחקירת המשטרה, נאספות עדויות נוספות על התנהגות האם עם בנה. נשים חרדיות ששהו עם האם ובנה בבית החולים פנו בעילום שם לאיש ציבור חרדי וטענו שהיא מסוכנת לבנה ושיש להרחיק אותה מהילד. בין הדיווחים שמתפרסמים הבוקר בעיתון "מעריב" נשמעות טענות לפיהן האם הורתה למתנדבת בית החולים ללחוץ על ידיו של הבן "עד שייצא לו דם", תוך הסבר שזהו הטיפול שניתן לו.

בפנייתן, מפרות הנשים החרדיות את התמיכה לה זוכה האם ברחוב החרדי, מתוך רצון להציל את הילד. "רחמים על הילד, אל תתנו לה לחזור אליו. אם היא הייתה נשארת איתו הוא היה מת", העידה אחת מהן. "מאז שהוא לא איתה הוא פורח, הפצעים בידיים מתחילים להגליד. הוא אוכל, מחייך. לתת לה לחזור לילד זה מסוכן".

אישה אחרת שבנה היה מאושפז במחלקה מתארת כי "פעם, כמה בנות ששמרו עליו בלילה אמרו שהאמא אמרה להן שיש לו סרטן במעיים ולכן ביקשה שלא יתנו לו לאכול", ציינה אישה אחרת שהבחינה בהתנהגות המוזרה של האם. במספר מקרים פנו הנשים לבני משפחתה בניסיון להתריע על התנהגותה, אך יחד עם זאת הן מעידות שהפגינה מסירות נדירה.

כתבתנו סיון רהב מאיר ביקרה אתמול בבית הרב פרויליך - שבו שוהה האם במעצר, ושוחחה עם בני משפחתה וחברותיה. מכרים רבים פוקדים את הבית במהלך היום וכולם משוכנעים בצדקתה של האם. "לקחת אישה יהודייה, אימא יהודייה ולהכניס אותה לכלא - לא היה דבר כזה בהיסטוריה", אומרת חברתה. "יש לה חוזק נפשי - בזה אני מקנאה".

האם המרעיבה - סיקור מיוחד:

בלעדי: דוח רפואי מעלה חשש שהילד הוכה

מיוחד: ביקור בבית בו שוהה האם המרעיבה

פשרה: האם תישלח למעצר בית 

הוארך ביומיים מעצרה של האם המרעיבה

תסמונת נדירה גרמה לאם להרעיב את בנה

מה זה בעצם תסמונת מינכהאוזן?