ניאו נאצי או חובב ישראל?

כמה שעות לאחר שנעצר בפלורנטין, סיפר המבוקש האמריקני מיקי מייון, לאנשי יחידת ההגירה שעצרו אותו: "אני הולך להיות אבא". הוא גילה לחוקרים שהכיר בישראל בחורה צעירה בשם יעל, שהם התאהבו, ושהיא בהריון ממנו. בראיון מיוחד אומרת הערב יעל: "עשיתם ממנו מפלצת, מבוקש מסוכן, חבר בכיר ב'קו קלוקס קלאן', ושונא יהודים"

"אנחנו מאמינים שהוא מהווה סכנה. אנשים מעידים בפנינו שהוא מעריץ של אדולף היטלר" - כך אומר טרוי אלהוג' ממשטרת פנסילבניה על מייק מייון שנעצר השבוע בישראל. האמנם?

מתברר שעל אף הכותרות הגדלות של "נתפס בכיר הקו קלוקס קלאן" ואפילו "אחד המבוקשים המסוכנים ביותר", האנשים שהכירו את מייון, מספרים סיפור קצת שונה. "קשה לי מאוד להאמין", מספרת א' ידידתו של מיון. "בוא נגיד שכשהוא היה שותה קצת", מספר חבר אחר, "כשהוא היה קצת שיכור, אז היו יוצאות לו כמה פליטות גזעניות".

אז מי בדיוק נעצר לפני ארבעה ימים בלב שכונת פלורטין בתל אביב? העובדות: מייק מייון, אזרח פנסלביניה בן 33. לפני שנתיים הוא נמלט מארצות הברית, ומאז הוא מוגדר מבוקש. מייחסים לו עבירות סמים ורכוש, שימוש בנשק חם ותמיכה בארגונים קיצוניים.

העיתונות חוגגת על תפיסת בכיר הקו קלוקס קלאן

"ידעתי שמחפשים אחריו והייתי איתו בכל זאת", מספרת יעל, חברתו הישראלית של מייון בראיון בלעדי. "זה לא מפריע לי".

מי שהייתה אחראית על המעצר היא יחידת עוז של רשות האוכלוסין וההגירה. היחידה החלה לפעול לפני שבועיים ועוסקת בגירוש שוהים בלתי חוקיים. לאחרונה נמתחה ביקורת רבה על פעילות היחידה, ככה שתפיסה של מבוקש אמריקני שהסתתר בדירה קטנה בפלורנוין, נפלה על היחידה כמו מתנה משמיים.

"בשעות הצהריים קיבלנו מידע שהבחורצ'יק נמצא בהוסטל", משחזר איש המודיעין ב' את התפיסה. "אנחנו עוקבים אחריו ועוצרים אותו". כמה שעות לאחר המעצר, ממהרים אנשי יחידת עוז לספר לעיתונאים על לכידה דרמטית של אחד ממאה המבוקשים הבכירים של האף-בי-איי. עבריין מסוכן שהשתייך בעבר לארגונים גזעניים קיצוניים.

כלי התקשורת ממהרים לאמץ את התיאורים הדרמטיים של יחידת עוז, ומדווחים שהעצור, מייק מייון, הוא בכיר לשעבר בקו קלוקס קלאן, אותו ארגון גזעני קיצוני שדוגל בעליונות הגזע הלבן. אך גם בעוז מספרים דברים מפתיעים על מייון. "הוא נורא התרגש", מספר איש המודיעין. "הוא התחיל למלמל כל מיני דברים, בדיעבד אחר כך הוא דיבר על אנשים נפלאים שהוא פגש פה, שהוא מאוד אוהב את האנשים כאן".

"גם האפיפיור היה בצופי היטלר"

"הבן אדם חי פה שנתיים", מדגישה יעל. "את חושבת באמת שבן אדם שיש לו משהו נגד יהודים היה בא למדינה יהודית?! כל החברים שלו ישראלים, אני ישראלית, אני יהודייה".

למעשה, גם עכשיו לא ממש ברור על מה הסתמכו אנשי יחידת עוז כשמסרו את הפרטים האלה לעיתונאים. "אני חושב שרבים מהדיווחים ששודרו בחדשות יצאו מכל פרופורציה, כאשר דיווחו שהוא חבר בקו קלוקס קלאן", מודה אלהוג' ממשטרת פנסילבניה. "ככל הידוע לי הוא לא משתייך לשום קבוצה המאמינה בעליונות הגזע הלבן".

|אני לא יודע במי מדובר", מודה גם ב' אבל דואג גם להוסיף: "אם הוא עבריין צעצוע, אני מניח שלא היו מגיעים שני מרשלים מארצות הברית ללוות אותו". "אז אמרו שהילד הזה היה בקיי-קיי-קיי, אז מה?" , אומרת יעל. "גם האפיפיור שבא לבקר אותנו היה בצופי היטלר. אז מה, אמרו לו משהו? עשו לו אמבוש?".

"אני מודעת לכל הדעות הקיצוניות, אבל תכירי את הבן אדם", מספרת יעל. "תכירי בן אדם שלקח את כל חתולי הרחוב וטיפל בהם. בן אדם שלא מוכן לאכול, לקנות לעצמו משהו לאכול, לפני שהוא נותן כמה שקלים להומלסים. אז תגידי לי איזה ישראלי נותן שקלים להומלסים ברחוב?".

בימים הקרובים יועבר מייון לידי האמריקנים. אז גם אולי תתברר האמת. האם מדובר בארכי מבוקש, גזען, שונא יהודים, חבר בארגון קיצוני, או שמדובר בסך הכל בעבריין רגיל לחלוטין שחשוד בכמה עבירות שגרתיות.