איך אוכלים קציצות ואורז בזמן הנהיגה?

נגד דיבור בסלולר בנהיגה יש חוק – אבל אי אפשר לחוקק חוק נגד כל דבר מוזר שהנהג הישראלי עושה: פותר תשבץ, קורא עיתונים או אוכל ארוחה. הכל במקום להתרכז בכביש

מה אתם עושים כשאתם נוהגים, חוץ מלנהוג כמובן? חלק מהנהגים חושבים כנראה שאם הדרך משעממת אז לא ממש צריך להסתכל עליה. כך הם מוצאים זמן לדבר בפלאפון, לכתוב, לאכול, לסדר את השיער, או אפילו לבצע את כל הפעולות יחד.

צילומים של עמותת "אור ירוק" חושפים נהגים שהדרך היא בעדיפות שנייה עבורם. הם מבצעים מגוון פעילויות תוך כדי הנהיגה, עד שלעתים שתי הידיים כלל לא על ההגה.

החוק קובע שנהיגה בהיסח הדעת - כלומר כתיבה, קריאה ואכילה תוך כדי נהיגה, היא עבירה שבגינה תועמדו לדין ורישיונכם עלול להיפסל. שוטר שתפס אתכם מדברים בטלפון הנייד בזמן נהיגה ללא דיבורית, יכול לתת לכם קנס של 1,000 שקלים או רישום של 6 נקודות. אם לא אחזתם את ההגה בשתי הידיים, צפו לקנס של 100 שקלים.

25% מהנהגים לא יודעים שאסור לכתוב SMS בזמן נהיגה

"ברגע הקריטי, בזמן החירום, כשהנהג נדרש למצב מסובך, העיניים שלו לא בכביש וזה יכול להסתיים בתאונה נוראית", אומר מנכ"ל אור ירוק ,שמואל אבוהב. הדברים האלו לא מטרידים את הנהגים שתועדו כשהם עסוקים בפעולות רבות חוץ מבנהיגה. אחד מהם, שהיה רעב במיוחד, תועד כשהוא אוכל פתיתים עם קציצות. 

מסקר שערכה עמותת "אור ירוק" בשיתוף גיאוקרטוגרפיה עולה ש-25% מהנהגים כלל לא יודעים שאסור לכתוב הודעת SMS בזמן נהיגה. 7% מהם מדברים בטלפון הנייד ללא דיבורית בזמן הנהיגה ו-2% מעידים שהם קוראים עיתון או ספר בזמן הנהיגה. ומה עושים כשנגמר העיתון לפני הנסיעה? עוברים לתשבץ כמובן.