תחקיר צה"ל: "טעות מקצועית חמורה של המחלץ"

מסקנות התחקיר המבצעי בצה"ל הגיעו לידי חדשות 2: טעות מקצועית חמורה של המחלץ וחוסר תיאום בין חיל האוויר ופיקוד הצפון הם שהביאו למותו של אחמד אגבריה, שצנח ממסוק במהלך חילוץ של יחידת 669

ארבעה חודשים לאחר שצנח אל מותו עלי אגברייה במהלך ניסיון חילוץ של יחידת 669, מסתיים התחקיר המבצעי ובו המסקנות על המחדל החמור.

מממצאי החקירה ביחידת החילוץ וההצלה בהיטס של חיל האוויר (669), עולה כי החילוץ היה כושל החל מהרגע בו הוזנקו הכוחות לזירה. שני המחלצים, בהם איש כוחות ההנדסה, ירדו בכבל אל הפצוע ונתקפו בבהלה לאחר שהטייה של המסוק גרמה להטחתו לכיוון הקרקע.

בהמשך, בעקבות טעות מקצועית חמורה, סבר המחלץ כי לאחר שהצמיד את הרתמה לפצוע הוא גם חיבר אותו באמצעות וו למסוק. התחקיר מעלה כי למעשה היה מדובר בכבל של איש ההנדסה שנמצא בסמוך לו.

חוסר תיאום בין הכוחות

המחלץ אז סימן למכונאי המוטס להתחיל לגולל את הכבל למעלה, כאשר הוא וחברו כלל אינם מודעים לכך שהפצוע איננו קשור כלל. במהרה אזלו כוחותיו, ידיו החליקו והוא צנח אל מותו.

ממצאי התחקיר אף מפנים אצבע מאשימה לגבי חוסר התיאום בין חיל האוויר לפיקוד צפון, שבכלל נערך לבצע חילוץ מהקרקע. לאחר שראה את המסקנות החלקיות של התחקיר, החליט הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי, לערוך ועדת הערכה לאותו מחלץ שנמצא עדיין ביחידה, אך לא מחזיק בכוננות מבצעית. מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "התחקיר טרם סוכם, ולכן לא הוצגו הממצאים לבני משפחתו של ההרוג".

צפו בחילוץ הכושל שהסתיים באסון