סנסציה בטניס: ישראל בחצי גמר גביע דיוויס

קשה עדיין להאמין, אבל לראשונה בהיסטוריה נבחרת ישראל בטניס בין 4 הגדולות בטניס העולמי: אנדי רם ויוני ארליך השלימו את הסנסציה אחרי הנצחונות של הראל לוי ודודי סלע אתמול, ניצחו בסיומו של משחק דרמטי והעלו את ישראל ל-0:3 ענק על רוסיה לעיני 10,000 צופים בהיכל נוקיה. זהו ההישג הגדול אי פעם של הטניס הישראלי

היסטוריה לטניס הישראלי: נבחרת ישראל העפילה לראשונה אי פעם לשלב חצי הגמר של גביע דיוויס, והיא נמנית עתה על 4 הנבחרות הטובות העולם.

אנדי רם ויוני ארליך, צמד שחקני הזוגות של ישראל, השלימו את הסנסציה שחוללו אתמול הראל לוי ודודי סלע עם שני הנצחונות במשחקי היחידים, העלו את ישראל ל-0:3 מדהים נגד רוסיה הפייבוריטית אחרי משחק דרמטי שהסתיים רק במערכה חמישית - והבטיחו את הניצחון בסדרת המשחקים כולה. היריבה בחצי הגמר ההיסטורי - אין מילה אחרת לתאר זאת - ספרד או גרמניה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר הערב למנכ"ל איגוד הטניס, ובירך אותו על הניצחון ההיסטורי של נבחרת ישראל על רוסיה. "אנחנו שוב על המפה", אמר נתניהו, "מילאתם את לב העם בגאווה".

לראיון המלא עם אנדי ויוני אחרי הניצחון

ניצחון דרמטי אחרי משחק הפכפך

"אנדיוני" ניצלו גם היום את הקהל הנלהב בהיכל נוקיה, שדחף לאורך כל המשחק וסייע לניצחון הישראלי. שבירה אחת של הצמד הישראלי הספיקה לניצחון במערכה הראשונה, 3:6 על הצמד הרוסי מראט סאפין ואיגור קוניצין, שנראו עייפים ולא מרוכזים, תוצאה אולי של שני ההפסדים של הרוסים אתמול שגרמו להם לחשש מסויים מהמשחק היום.

המערכה השניה הייתה מתוחה יותר, סאפין וקוניצין הצליחו לחזור לאחר פתיחה טובה של רם וארליך, והגיעו עד למצב של 4:5, אולם הניסיון של רם וארליך הבטיח ניצחון גם במערכה הזו עם 4:6.

במערכה השלישית והמכרעת הקהל בנוקיה כבר היה על הרגליים ולא הפסיק לרגע את הרעש. אנדי ויוני כבר הובילו עם שתי אפשרויות לסגור את המשחק, אבל הצמד הרוסי לא הרים ידיים בקלות וחזר לניצחון במערכה 6:7 בשובר שוויון.

המומנטום הרוסי נמשך במערכה הרביעית עם ניצחון  6:4, אבל אנדי ויוני לא ויתרו, ובמערכה החמישית והמכרעת ניצחו 4:6, הכריעו את המשחק ואת גורל ההתמודדות כולה עם 0:3 חלק לישראל על רוסיה - למי ששכח, מחזיקת גביע דיוויס מ-2006 ו-2002.

אנדי רם: "כל כך נהנינו שמשכנו את זה כמה שעות"

יוני ארליך אמר לאחר הניצחון הגדול: "הקהל מדהים. אין לי טיפה של כוח בגוף אבל רק בגלל הקהל הזה, אני עוד עומד. באנו במטרה לתת לכל הקהל הזה, לנבחרת הזאת, להראל ולדודי שעשו עבודה מדהימה. אין לי מה להגיד, רק תודה לכל הקהל הזה. צריך להודות לכולם, תודה, תודה, תודה, אתם מדהימים".

גם אנדי רם דיבר על הקהל המדהים. "כל כך נהנינו בהתחלה, שמשכנו את זה כמה שעות רק בשבילכם", אמר בחיוך, "הגדולה שלנו זו האחדות והאהבה של כולם. אנחנו הולכים להיסטוריה - ישראל בחצי גמר גביע דייויס, זה בכלל לא נקלט".

אתמול: דודי והראל עושים כבוד לטניס הישראלי

גם אתמול היה יום מוצלח, בלשון המעטה, לטניס הישראלי. אחרי שהראל לוי הדהים בצהריים בניצחון מרשים על איגור אנדרייב הרוסי, הצליח גם דודי סלע לנצח את מיכאל יוז'ני, 6:3, 0:6, 1:6, 5:7.

יוז'ני אמנם מדורג 63 בעולם, אך ללא ספק נחשב לשחקן מצוין. הניצחון של סלע בארבע מערכות מעלה את נבחרת ישראל ל-0:2 מבטיח מול רוסיה, לאחר היום הראשון - והפך את העבודה בשני הימים הבאים לקלה יותר.

הראל לוי הדהים את אנדרייב

גביע דיוויס נפתח ברגל ימין עבור נבחרת ישראל, הראל לוי, המחבט מספר 2 של ישראל ניצח במשחק הראשון במפתיע את איגור אנדרייב, הטניסאי הבכיר של רוסיה.

במשחק שפתח את התמודדות בין ישראל לרוסיה בשלב רבע הגמר, הריע הקהל בהיכל נוקיה בהתרגשות כשלוי ניצח את אנדרייב שמדורג 24 בעולם - כמאתיים מקומות מעל לוי. בכך, העלה לוי את ישראל ל-0:1.

לוי ניצח בארבע מערכות, 4:6, 2:6, 6:4, 2:6, כשלצידו עומד כל הזמן הקהל התומך בתל-אביב שהצליח גם להוציא מכליו את אנדרייב.  

עוד באותו הנושא:

עודד בן עמי יצא לבדוק את משטח הטניס החדש בהיכל נוקיה

מנסים להירגע מגמר הטניס 

רוג'ר פדרר הוא הטניסאי הגדול ביותר בכל הזמנים