חשיפה: מאיימים על תושבים בביתר עילית ברצח

תושבי שכונה שלווה בעיר החרדית יצאו למאבק במבנה שבנתה עמותה בשכונה שיהפוך, לטענתם, את החיים באזור לסיוט. אבל עוד לפני שהמבנה אוכלס החיים הפכו סיוט. "אנחנו מפחדים על חיי הילדים שלנו", מספרים התושבים

הסיפור הבא החל לפני תשע שנים, בעיר ביתר עילית, יישוב חרדי הסמוך לירושלים. בלב שכונת מגורים שלווה בעיר החלו לבנות מבנה לעמותת "גאולה קרובה" - עובדה שהטרידה מאוד את השכנים. כשיצאו למאבק נגד הבנייה - חייהם הפכו לסיוט.

לטענת התושבים, המבנה יהפוך את אזור מגוריהם ממקום שקט לאזור ציבורי, בניגוד לחוק ותוך פגיעה באיכות חייהם. מצב כזה, הם טוענים, גם יוריד את ערך הדירות שלהם.

בצר להם, החלו התושבים להגיש תלונות לעירייה. למרות שנים של הגשת תלונות, הם לא קיבלו מענה והבנייה במקום נמשכה. התושבים הזועמים החליטו לעשות מעשה נדיר בעדה החרדית, וכ-30 מהם הגישו עתירה לבית המשפט העליון בנוגע לבנייה הבלתי חוקית, לטענתם, בשכונתם.

"הגשנו צו הריסה מנהלי למבנה שנבנה ללא היתר בנייה", הסביר לחדשות 2 באינטרנט עו"ד יורם כהן, המייצג את העותרים. "זהו מצב אבסורדי שהעירייה מאפשרת למעשה לעבריין בנייה לעשות מה שהוא רוצה".

חיים בצל האיומים

מאז הגשת התביעה, חייהם של תושבי השכונה אינם חיים. הם סובלים מאיומים מגורמים שונים בעיר שמתמקדים באלימות פיזית, נידוי ממוסדות הלימוד התורניים בעיר ואף סילוק מהיישוב. "קיבלנו איומים שירצחו אותנו, שידפקו לנו פטיש 5 קילו בראש", מספר אחד התושבים.

"מאז המקרה אני לא יכול להתפלל, אני מפחד על העתיד של הילדים שלי, אני מפחד על כל דבר", סיפר א', תושב השכונה. תושב נוסף אמר: "קיבלנו עשרות איומים על החיים שלנו, על הילדים שלנו, איומים מכל מיני גורמים, בהם גם קרובי משפחה של היזם, שלא נוכל להסתובב ברחובות וירצחו אותנו".

המבנה, שגודלו יותר מ-4,000 מטרים רבועים וגובהו למעלה מ-30 מטרים מצופים אבן, אמור היה להיות במקור מבנה צנוע. אבל הוא הפך לפיל לבן בתוככי שכונת המגורים. לתושבי השכונה נותר רק להביט חסרי אונים בנעשה מול הפגיעה בשגרת חייהם.

העירייה: לא שמענו על איומים

מעיריית ביתר עילית נמסר בתגובה כי "למחלקת ההנדסה הגיעו תלונות בגין חריגות בנייה. התלונות נבדקו והוצא צו הפסקת עבודה. המחלקה תפעל בעניין כפי שהיא נוהגת בכל חריגת בנייה בעיר. תשובתנו לעתירה תינתן כחוק".

בנוגע לאיומים על חיי התושבים, ציינו בעירייה כי אינם מכירים כאלה. בעמותת "גאולה קרובה" בחרו שלא להגיב לכתבה.