כך נראתה תחנת החלל בשמי ישראל

לא הספקתם להרים את הראש לשמיים בסביבות תשע בערב? בשביל זה אנחנו פה. תחנת החלל הבינלאומית חלפה הערב בשמי ישראל בגובה 400 קילומטר מעל פני הקרקע - ונראתה היטב גם ללא טלסקופים מתוחכמים. כך זה נראה

באירוע נדיר ויוצא דופן, לקראת השעה תשע בערב נצפתה בשמיים תחנת החלל הבינלאומית שחצתה את שמי ישראל.

האירוע שריתק אלפים בישראל - והרבה יותר, כנראה, בעולם כולו - שנשאו עיניים לשמיים וחזו בעצם בוהק שחולף במהירות על פני השמיים.

העצם הבוהק הזה - הוא למעשה תחנת החלל המשותפת לחמש סוכנויות חלל בינלאומיות : נאס"א, סוכנות החלל הפדרלית של רוסיה, הסוכנות היפנית לחקר החלל, סוכנות החלל הקנדית וסוכנות החלל האירופית. בנוסף משתתפות בפרויקט גם סוכנות החלל הברזילאית וסוכנות החלל האיטלקית. 

400 קילומטר מעל כדור הארץ 

התחנה עברה על פנינו לקראת סוף המהדורה המרכזית, בגובה של כ-400 קילומטרים מעל הקרקע. מזג האוויר הבהיר איפשר לחזות במאורע השמיימי בצורה טובה, ולבעלי המצלמות הזריזים - הייתה אפילו אפשרות לתעד אותו.

הצלחתם לצלם את התחנה עוברת מעל ראשינו? שלחו אלינו את התמונות באמצעות הטלפון הסלולרי למספר 2222, או באמצעות המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט.

 

מחקר בשלט רחוק

לאחרונה עברה התחנה שדרוג שהפך אותה לעצם הבהיר ביותר בשמי הלילה, מלבד הירח. השיפור שנערך בתחנה מאפשר עתה לשישה אסטרונאוטים לשהות בה, פי שניים ממה שהיה אפשרי עד אז.

אנשי הצוות מתחלפים אחת לשלושה עד ארבעה חודשים ובזמן שהותם בה הם מפעילים ציוד מדעי המותקן בה, אשר מודדים את ההשפעה של תנאי החלל, אשר העיקרי בהם הוא היעדר כמעט מוחלט של כוח הכבידה. חלק מהניסויים מבוקרים מרחוק על ידי מדענים הנמצאים על כדור הארץ.  

בניית התחנה, שהחלה בשנת 1998, צפוייה להסתיים בשנה הבאה ותשמש את סוכנויות החלל לפחות ב-15 השנים הבאות. נכון להיום היא מקיפה את כדור הארץ בכל 92 דקות במהירות ממוצעת של 27,744 קילומטר בשעה.