ר"ג: הקשיש ה"מת" - שב לפתע לחיים

צוות מד"א שהוזעק הלילה לטפל ב"גופה" עם סימני ריקבון קרא לרופא על מנת לקבוע את מותו של בן ה-84. המוות נקבע, תעודת הפטירה מולאה - אך לפתע ה"גופה" החלה להזיז את ידיה. במד"א הקימו ועדת בדיקה לחקירת האירוע, ועד אז הושעה הצוות שטיפל הלילה ב"גופה"

זירת האירוע בר"ג, הלילה (ברלה יעקובוביץ', זק"א)

נסתרות הן דרכי האל: צוותי הצלה שהוזעקו הלילה לבית מגורים ברמת גן כבר קבעו את מותו של קשיש בן 84, אך לפתע הוא "קם לחיים".

בשעת לילה מאוחרת התקבלה קריאת עזרה במוקד מד"א, על חשש לחייו של קשיש ברחוב הרא"ה ברמת גן. המודיע סיפר למשטרה שכבר כמה ימים לא יצר איתו קשר הקשיש וכי הוא מודאג. "הוזעקנו להגיע ולטפל בקשיש כבן 84", מסר הבוקר דובר מד"א, ירוחם מנדולה. הפראמדיקים שהגיעו לדירה הבחינו בקשיש השוכב על בטנו, כשבדירה ריח צחנה וריקבון עז.

"הקשיש לא זז, לא גילה סימני נשימה ועל גופו היו כתבים כחולים הנראים ככתמי מוות ומגע גופו היה קר", אמר מנדולה. הרופא בשטח החליט כי על פי כל הסימנים אכן מדובר במקרה מוות - וקבע את מותו במקום ואף מילא תעודת פטירה.

ה"גופה" התחילה להזיז את הידיים

בינתיים, הזמינה המשטרה שוטר ממרחב דן שיתעד את הזירה במצלמתו. כאשר הסתובב השוטר בדירה הבחין כי ה"גופה" המוטלת בסמוך אליו מזיזה את ידה קלות. בדיקה נוספת העלתה כי לקשיש אף יש דופק חלש.

"בהכנות לקראת פינוי הנפטר נצפו בקשיש סימני חיים וצוות הנט"ן שב למקום, טיפל בחולה ופינה אותו לבית החולים במצב קריטי", ציין מנדולה. בשלב זה מאושפז הקשיש בבית החולים "שיבא" תל השומר כשהוא מונשם.

במד"א רואים בחומרה את המקרה, והחליטו לתחקרו עד היסוד. "במסגרת הפקת לקחים הוחלט במד"א להקים ועדת בדיקה בדרג בכיר ובהשתתפות רופא בכיר, הפרמדיק הראשי ומפקח - שתעביר את המלצותיה בתוך מספר ימים", אמר מנדולה. "עד קבלת המלצות הוועדה - הצוות שטיפל בקשיש הושעה מכל פעילות רפואית".