חשד: חיילים שיחקו באש - היער נשרף

גם היום ערוכים אנשי שירותי הכבאות וקק"ל בכוחות מתוגברים, כדי להתמודד עם גל השריפות בצפון. הבוקר מתברר כי השריפה שהתפשטה אתמול ביער ביריה ובאזור צפת החלה בתוך הבסיס הצבאי הסמוך, בהצתה של מכולת אשפה. גורמים במשטרה: החיילים שיחקו באש

שריפה. ארכיון (חדשות 2)

הולך ומתחזק החשד שמקורן של חלק גדול מהשריפות שפשטו אתמול באזור הצפון הוא הצתה: שירותי הכבאות שנלחמים שעות רבות מול האש חושדים כי מקור השריפה ביער ביריה הוא הצתה של מכולת אשפה בתוך בסיס צבאי סמוך.

גורמים בשירותי הכבאות באזור הצפון העריכו הבוקר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט, כי מדובר בחיילים ששיחקו באש.

ממשטרת הגליל נמסר כי עד כה טרם התקבלו חוות דעת אשר מאשרות את החשד להצתות, ואם אכן יעלו חשדות שמקרי הדליקות נבעו מהצתות - הנושא יחקר כמובן עד תום. דובר משטרת מרחב הגליל, ערן שקד, אמר לחדשות 2 כי "בשל המוקדים הרבים של האש, שוטרים פורסים היום כוחות עם טרקטרונים ופרשים במספר מוקדים של הצתות ודליקות שהיו אתמול, על מנת למנוע מקרים דומים. צריך לזכור שמזג האוויר תורם למצב וכך גם מקרי רשלנות שהתרחשו אתמול".

הכבאים נערכים לעוד יום של מאבק

גם היום נערכים בשירותי הכבאות ליום נוסף של מאבק נגד האש ונגד הזמן. "עם תגבור של בית הספר לכבאות ועזרה של תחנות כיבוי מרחבי הארץ הגענו לסדר כוחות של למעלה מ-120 כבאים שעמלו על השריפות בצפון", סיפר דובר כבאות ראשי יורם לוי על היום הקשה שעבר עליהם אתמול. "30 כבאיות וחמישה מטוסים שעבדו בסבבים ללא הרף בניסיון להתמודד עם האש".

כמו כן סיכמה הבוקר הקרן הקיימת לישראל את אירועי היומיים האחרונים. הקרן מדווחת על אלפי דונמים של יער וחורש טבעי שעלו בלהבות עקב החום, הרוח, היובש - וכנראה גם ההצתות. גם היום, נמסר, הכוחות עומדים בכוננות ונמצאים בשטח לכל תרחיש אפשרי.

"השריפות אתמול היו השיא של העונה", סיפר רמי זרצקי, הממונה על הגנת היערות בקק"ל. "יש עלייה ברורה במקרי ההצתות בגליל ובגולן, סיבת ההצתות הן שונות ומשונות. גם רשלנות, גם פלילי וגם לאומני, מתוך וונדליזם". 

אתמול: תושבים פונו מבתיהם

חמסין כבד ורוחות חזקות שררו אתמול בכל רחבי הארץ, והתוצאה – גל של שריפות בכל אזור הצפון: שריפות רבות השתוללו משעות הצהריים ברחבי הצפון, וחלקן אף איימו על יישובים. כוחות כיבוי גדולים בסיוע מטוסי ומסוקי כיבוי אש הצליחו לקראת שעות הערב לבלום את התפשטות האש במוקדי השריפות השונים.

סמוך לראש פינה, בחלקו הצפוני של היישוב, השתוללה שריפה שהתקרבה לבתי התושבים. בשל כך פונו התושבים המתגוררים סמוך לאזור השריפה. עשן כבד אפף את האזור.

שריפה גדולה השתוללה באזור קיבוץ כפר גלעדי, סמוך לגבול הצפון. השריפה פרצה בשטחים פתוחים, אולם התקדמה לעבר הקיבוץ בקצב מהיר למדי. השריפה איכלה את המתבן של הקיבוץ – ואיימה להגיע גם לבתי התושבים. המשטרה סגרה לתנועה את כביש 90 בשל התאבכות עשן כבד באזור.

"עם רוח כמו היום זה הכי מסוכן", אמר אתמול בצהריים לחדשות 2 באינטרנט יורם לוי, דובר כבאות ארצי. "אל אזור המשולש הקפיצו את חניכי קורס כבאים ולפחות 12 כבאיות מכל האזור". לדבריו, יש חשד להצתות בחלק מהמקרים ליד צפת, וגם בפארק הכרמל אתמול. המשטרה עצרה צעיר תושב צפת בשנות ה-20 לחייו בחשד למעורבות בהצתה, והוא העובר לחקירה.