אחרי בדיקה התברר: לא מדובר בעובר, גם לא בחתול - זו בננה רקובה

עוברת אורח הבחינה בבוקר בשקית ניילון מגואלת בדם בחניון הסופרמרקט ברחוב הדר. המאבטחים והעובדים המוזעקים למקום מדווחים על עובר מת בגודל של פחות מ-15 ס"מ. אחרי שעות ספורות הועלתה ההערכה שלא מדובר בעובר אדם אלא בעובר חתול. אבל במכון לרפואה משפטית הבהירו סופית: זאת בסך הכל בננה רקובה

שקית מגואלת בדם ובה מה שנראה כמו עובר מת שנמצאה הבוקר בפתח סופרמרקט ברחוב הדר בהרצליה, הקפיצה את המשטרה ואת מד"א - עד שהתברר לאחר בדיקה כי לא מדובר בעובר מת.

לאחר שנשללה האפשרות כי מדובר בעובר אדם חשבו כי מדובר בעובר חתול. השקית החשודה נשלחה לבדיקה במכון לרפואה משפטית באבו-כביר ושם, לאחר בדיקה קצרה, נדהמו המומחים לגלות - זו בסך הכל בננה רקובה.

הכל התחיל כשעוברת אורח שעברה בחניון הבניין בסביבות השעה 10:40 הבחינה בשקית מונחת בין שני כלי רכב ובתוכה דבר מה חשוד. היא הזעיקה את המאבטחים של הסופרמרקט הסמוך, ואלה הזעיקו למקום צוות של מד"א ירקון.

"התקבלה קריאה במוקד ירקון על עובר שנמצא בין כלי רכב בחניון", סיפר לחדשות 2 באינטרנט שאול ויאטרק, חובש מד"א שהגיע למקום ראשון. "כשהגענו מצאנו שקית עם שתי חתיכות בשר, שמאחת מהם יוצא משהו שנראה כמו חבל טבור. לא ידענו להגיד אם זה באמת עובר בשבועות הראשונים או גופת בעל חיים קטן. לא היה לנו מה לעשות אז הזעקנו את המשטרה".

"כל השקית הייתה בגודל של כ-15 ס"מ"

הפרמדיקים התקשו כאמור להחליט אם מדובר בעובר או מה גילו, ולכן העבירו אותו עם מה שנראה להם כשלייה לבדיקה במכון הפתולוגי. במד"א ובמשטרה הבהירו לא התקבלה כל קריאה על לידה באזור. למרות זאת, במשטרת גלילות פתחו בחקירה וניסו לאתר את האם היולדת.

"היות וכל השקית הייתה בגודל של כ-15 ס"מ, קשה היה לזהות אם מדובר בעובר של אדם או של בעל חיים כלשהוא", אמר מוקדם יותר דובר מד"א ירקון מיקי כפרי לחדשות 2 באינטרנט. "הממצאים הועברו לטיפול משטרת ישראל". 

במשטרה הסבירו הערב בדיעבד כי כבר כשקיבלו לידיהם את השקית חשדו שלא מדובר בעובר, למרות שהיה משהו שהזכיר רקמות אדם. אבל במשטרה הסבירו שמכיוון שקיבלו את הדיווח ממד"א על אישה שמצאה עובר, הם לא לקחו סיכון ושלחו את השקית לבדיקה. המנתחים במכון לרפואה משפטית שקיבלו לידיהם את השקית פתרו את התעלומה מיד.

איך הגיע העובר למכבסה?

לפני כשבועיים נמצא עובר מת במשלוח הכביסה של הסדינים והמגבות שהגיע למכבסת "לבנון" במישור אדומים. המשלוח הגיע למכבסה יחד עם כבסים רבים שמגיעים למקום כעניין שבשגרה. העובדים שעסקו בהפרדת הפריטים הבחינו לפתע בגופת עובר שמת ככל הנראה בגיל 30 שבועות. מנהלת המכבסה דיווחה על כך למשטרת יהודה ושומרון, שפתחה מיד בחקירה.

העובר נמצא בתוך כביסה המכונה "רווית דם". הכביסה הזו עברה טיפול מיוחד באנזים במכבסה, ורק אחריו התגלה העובר. "מצאנו עובר, כנראה שעבר גם כביסה וגם ייבוש, ללא רוח חיים", תיאר פרמדיק של מד"א שהגיע למקום. צוות של זק"א הגיע גם הוא לטפל בגופת העובר.

המשטרה מעריכה שמדובר בעובר של אישה שהייתה מאושפזת בבית החולים אסף הרופא. ככל הנראה האישה עברה הפלה טבעית בזמן ששהתה במחלקה ואחר מכן דאגה להסתיר את העובר המת בכביסה של בית החולים, מבלי לגלות לאיש מהצוות הרפואי.

במקרה אחר ננטש לפני כשבועיים תינוק כבן 10 חודשים ביפו. התינוק נמצא על ידי קבוצת מתפללים במסגד הסמוך לכיכר השעון. המתפללים רכשו עבורו מזון ובגדים והזעיקו את המשטרה. כעבור זמן קצר הגיעו למקום גם עובדי הרווחה של עיריית תל-אביב יפו.