"לא מעכלים את האסון הנורא"

שני ישובים בארץ מתאבלים הבוקר על ילדיהם: בבית"ר עילית המומים ממותו של יעקב שלמה בן ה-11, שטבע למוות במי נחל שניר לאחר שמעד לתוך המים. אמו ההמומה סיפרה: "אני לא יודעת מה לעשות". בכפר שיבלי שבצפון אבלים על מותו של בילאל בן ה-17, שגופתו נמשתה מה"אגם הנעלם" ליד צמח לאחר שעות ארוכות של חיפושים

אבל כבד נפל אמש כמעט במקביל על שני ישובים בארץ: יעקב שלמה יודלביץ ז"ל, בן 12 מבית"ר עלית טבע בצהריים למוות בנחל שניר שבצפון. יודלביץ', תלמיד תלמוד תורה 'מאה שערים' שהיה בטיול בית ספר, נסחף למים העמוקים - ולא שרד.

באירוע אחר שהתרחש זמן קצר לאחר מכן: בילאל טארק שיבלי, בן 17 תושב הכפר שיבלי שליד כפר תבור, טבע למוות ב"אגם הנעלם" סמוך למנחמיה, לאחר שזינק למים ממצוק בגובה רב וככל הנראה נחבל בראשו. גופתו נמשתה מהמים רק לאחר שעות ארוכות של חיפושים בליווי צוללנים.

אמו של יעקב שלמה: "מה אומר ומה אדבר?"

אמש הגיעו לבית הוריו של יודלביץ', בשנות ה-40 לחייהם, צוותי הרווחה של העירייה יחד עם עובדת סוציאלית. "מה אומר ומה אדבר? שמעתי את הבשורה הרעה הזאת רק לפני זמן קצר, ואני לא יודעת מה עלינו לעשות", אמרה אמו של הילד בשיחה עם אתר "חרדים", דקות ספורות לאחר שקיבלה את הבשורה המרה.

"לא היינו בבית, לא אני ולא בעלי. יצרו איתנו קשר מהרווחה וביקשו לפגוש אותנו, ואז כשפגשו אותנו הודיעו לנו את הבשורה הקשה הזאת", הוסיפה האם הבוכייה. אביו של יעקב שלמה ז"ל הוא ראש כולל ערב בבית"ר עילית. סבו הוא הרב שמחה קרויזר, משכונת כנסת בירושלים.

הלוויתו של יעקב שלמה נערכה הלילה בבית העלמין בהר המנוחות.

יעקב שלמה בן ה-11 נפל לנחל שניר

יעקב שלמה בן ה-11 טבע למוות במהלך טיול שנתי עם בית הספר שלו בנחל שניר ברמת הגולן. יחידת חילוץ גולן וצוותים של מד"א וזק"א שהוזעקו למקום ניסו לבצע בו פעולות החייאה ממושכות, אך לבסוף נאלצו לקבוע את מותו במקום.

מחקירה ראשונית של כוחות ההצלה עולה כי ככל הנראה מעד הילד במהלך הטיול, נחבט בראשו ונפל אל מימי הנחל - וטבע. על פי העדויות מהמקום, הילד שהה למעלה מ-20 דקות מתחת למים, וחבריו לא קפצו למים משום ש"לא ידעו לשחות". לכשהגיעו למקום צוותי ההצלה, הם חילצו אותו מהמים וניסו להציל את חייו - אך לשווא.

 בילאל בן ה-17 טבע ב"אגם הנעלם"

במקרה טראגי נוסף שאירע היום, דיווחה קבוצת צעירים שבילתה ב"אגם הנעלם" במנחמיה באזור צומת צמח, על כך שאחד מחבריהם, בילאל טארק שיבלי בן ה-17, לא יצא מהאגם שלתוכו קפצו.

"מהחקירה הראשונית עולה כי שלושה צעירים בילו באזור וקפצו לאגם מגובה של כ-10 מטרים", סיפר היום מפקד תחנת טבריה, סנ"צ אפי פרטוק, לחדשות 2 באינטרנט. "הם קפצו אחד אחרי השני - והצעיר הראשון שקפץ נעדר".

לאחר פעולות חיפוש ואיתור בשילוב צוללני המשטרה, שארכו שעות ארוכות והתמשכו עמוק לתוך החשיכה, אותרה גופתו של הנער שטבע באגם הנעלם. צוללני מחוז צפון מצאו את גופתו של בקרקעית האגם, ומשו אותה מן המים. ההערכה היא כי בילאל נחבט בראשו במהלך הקפיצה מהצוק, איבד את הכרתו - וטבע.

ה"אגם הנעלם" הוא בריכת מים טבעית נסתרת, שהשחייה בה אסורה. יחד עם זאת, רבים מתושבי הסביבה נוהגים לבלות באגם ובעיקר לקפוץ לתוכו מגובה רב מהמצוקים שסביב לו. ראש מועצת שיבלי, מוניר שיבלי, אמר הלילה כי מדובר במקרה מצער מאוד, והוסיף אזהרה לצעירים: "החופש הגדול התחיל ואני קורא להיזהר במקומות לא מוכרים, במקומות שאינם מורשים לשחייה. חבל שיקרו מקרים טראגיים כאלה".

בהכנת הכתבה השתתף אריה מנדל, אתר "חרדים"