שבת סוערת בירושלים: הפגנות משני הצדדים

שבת של הפגנות בבירה: מצד אחד התגודדו מאות חרדים במאה שערים וזרקו אבנים במחאה על ההחלטה לפתוח חניון עירוני בשבת. מאידך הפגינו אלפי חילונים בכיכר ספרא בתמיכה במדיניות ראש העיר ברקת. ארבעה שוטרים ומפגין חרדי נפצעו קל בעימותים בין החרדים לשוטרים, מפגין חרדי נפצע קשה כשנפל מגדר. כך זה נראה

ירושלים לא שקטה לרגע: היום התחדשו שוב ההפגנות בעיר הבירה במלוא העוצמה, משני צידי המתרס, לאור פתיחת חניון קרתא לרכבי מבקרים בעיר בשבת.

מצד אחד התגודדו מאות חרדים בעיקר בשכונת מאה שערים, אבל גם באזור רחוב בר-אילן, כיכר השבת וחניון קרתא במחאה על פתיחת החניון בשבת. 28 מפגינים חרדים נעצרו ע"י המשטרה לאחר שהפריעו לתנועת כלי הרכב בכביש, השליכו בקבוקים ואבנים על השוטרים ועל כלי רכב חולפים. המפגינים פיזרו אשפה על הכביש, הציתו את הפחים וניפצו רמזורים, תוך קריאות רמות "שאבעס!" ומטח אבנים על כל כלי רכב שחלף בסמוך.

המשטרה הגיעה למאה שערים בכוחות מתוגברים עם התגברות המהומות לאחר צאת השבת, ואף עשתה שימוש בכלי רכב מיוחדים לפיזור הפגנות כולל סילוני מים. ארבעה שוטרים ומפגין אחד נפצעו קל בעימותים הקשים בין הצדדים. מפגין נוסף, צעיר כבן 20, נפצע באורח קשה בראשו לאחר שטיפס על גדר ונפל. הצעיר מאושפז כשהוא מחוסר הכרה בבית החולים הדסה עין-כרם.

לאחר פיזור מרבית המפגינים במאה שערים, אמר תת-ניצב ברונו שטיין, מפקד מרחב ציון במשטרה כי "אם ראשי העדה החרדית יתחייבו שלא יהיו זריקות אבנים על שוטרים והפרות סדר - נצא מפה [ממאה שערים] בו במקום".

גם החילונים הפגינו: "ירושלים חופשית"

מולם ניצבו מן הצד השני של המתרס אלפי חילוניים באזור כיכר ספרא, שהפגינו בתמיכה במדיניות ראש העיר ברקת בעניין פתיחת החניונים. המפגינים הניפו שלטים בנוסח "אין מונופול על השבת" ו"ירושלים חופשית" וקראו קריאות נגד הכפייה החרדית בעיר.

את המפגינים הלהיב ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) שקרא להמונים "לא להיכנע לחרדים". מאות שוטרים ואנשי יס"מ איבטחו את שתי ההפגנות וחצצו בין שני הקהלים על מנת למנוע התנגשויות אלימות בין שני הצדדים.

כאן בחדשות 2 באינטרנט ליווינו היום את שתי ההפגנות בשידור חי ומיוחד משני המוקדים בבירה.

חניון ספרא או חניון קרתא - לחרדים זה לא משנה

לאחר שסאגת חניון העירייה נפתרה לכאורה, עם החלטת בית המשפט לפתוח את חניון קרתא ולא את חניון ספרא השנוי במחלוקת, קיוו בעיריית ירושלים כי השקט ישוב לעיר. אלא שלצערם של קברניטי העיר, בראשם ראש העיר החדש ניר ברקת, החרדים לא מוכנים גם לפרשה שהוצעה בבית המשפט.

אמש נפתח סבב ההפגנות הנוסף כאשר יותר מ-35 אלף חרדים שטפו את רחוב בר אילן בעיר בקריאות "שאבס", תקפו אנשי תקשורת שהיו במקום - בהם כתבת חדשות 2, דפנה ליאל, בשידור חי - וגרמו לסילוקם לרחוב צדדי.

מן הצד השני של המתרס ניצבו נציגי החילוניים בעיר, בהם תנועת "התעוררות בירושלים", שהבטיחו לקיים הפגנת חילונים עוד לפני ההחלטה הסופית בעניין פתיחת חניון כלשהו בעיר, אם בכלל. ההפגנה היום אחר הצהריים בכיכר ספרא קראה לתמוך בראש העיר ברקת על "עמידתו האיתנה" מול הגורמים החרדים המתנגדים לפתיחה כלשהי של חניון נוסף ושינוי הססטוס קוו בעיר.

מודעות ענק קראו לציבור החרדי לצאת להפגין

במודעות שנתלו בשכונות החרדיות בבירה התבקשו ההמונים להגיע. "אטמה אוזנם של שלטון הרשע", נכתב באחת המודעות שצילם אתר האינטרנט "חדשות 24", "מלשמוע קול אנקתם ותחינתם של שלומי אמוני ישראל המתחננים לעצור בעד חילולי שבת". ההמונים התבקשו להגיע ללא אחר מאשר כביש בר אילן שעל פתיחתו בשבת כבר התקיימו לא מעט מאבקים במהלך השנים. בכביש הסמלי "יתאספו המוני בית ישראל לתפילת קבלת שבת".

"ראש עיריית ירושלים הכריז היום מלחמה על השבת קודש!", נכתב במודעה אחרת שמוכיחה פעם נוספת כי החרדים לא רואים בפתיחת חניון קרתא במקום פתיחת חניון ספרא שום סוג של פשרה. "חובה על כל אחד ואחד לצאת ולמחות נגד פשע עקירת השבת".

גביית תשלום: "ייהרג ובל יעבור"

בית המשפט המחוזי בבירה אישר ביום חמישי את פתיחתו של חניון קרתא בשבת במקום את פתיחת חניון ספרא שהצית את המהומות מלכתחילה.

בית המשפט החליט שעקב המתיחות והחשש האמיתי לאלימות ובפגיעה בנפש ורכוש, הפתיחה תועיל לכולם. "בהינתן שהפתרון המוצע בפתיחת חניון קרתא הינו לטובת כלל הציבור בירושלים ואמור לתת מענה לעמדות ציבורים שונים בעיר, ולהביא לרגיעה ביחסים שבין אותם ציבורים" כתב השופט יוסף שפירא בהחלטה. "הגעתי למסקנה כי אכן יש מקום ליתן הוראות לכונס הרשמי ולמנהל המיוחד, לפתוח ולהפעיל את החניון גם בשבתות חגים ומועדים בהתאם לתנאים המוקדמים המופיעים בהודעה, וכך אני מורה".