רבבות חרדים הפגינו בירושלים: "זכור את יום השבת לקודשו"

את החרדים לא מעניין אם ייפתח חניון ספרא או חניון קרתא, והערב רבבות צעדו בכביש בר אילן בבירה. צפו במפגינים מנסים למנוע את סיקור ההפגנה

"מלחמת החניון" התחדשה הערב בירושלים: רבבות חרדים השתתפו הערב בעצרת מחאה נגד פתיחתו בשבת של חניון "קרתא". לא נרשמו אירועים חריגים בהפגנה, למרות זעמם הרב של המפגינים. על פי הערכות המשטרה, השתתפו בהפגנה כ-35 אלף בני אדם. במהלך דיווחה של כתבתנו, החלו מתקרבים אליה המפגינים וקראו לה להפסיק את הדיווח. המפגינים השמיעו קריאות "שבעס" וקטעו את הדיווח.

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת חשב כי יצליח לעבור את השבת הקרובה בשקט לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים הורה לפתוח את חניון קרתא במקום את חניון ספרא. פתיחת חניון ספרא, הציתה כזכור, מהומות ענק בבירה. ברקת טעה. הרחוב החרדי ממש לא מקבל את עסקת הפשרה ומתגייס בכל הכוח למה שהולך ונראה כעוד סיבוב של אלימות והפגנות.

במודעות שנתלו בשכונות החרדיות בבירה התבקשו ההמונים להגיע. "אטמה אוזנם של שלטון הרשע", נכתב באחת המודעות שצילם אתר האינטרנט "חדשות 24", "מלשמוע קול אנקתם ותחינתם של שלומי אמוני ישראל המתחננים לעצור בעד חילולי שבת". ההמונים התבקשו להגיע ללא אחר מאשר כביש בר אילן שעל פתיחתו בשבת כבר התקיימו לא מעט מאבקים במהלך השנים. בכביש הסמלי "יתאספו המוני בית ישראל לתפילת קבלת שבת".

"ראש עיריית ירושלים הכריז היום מלחמה על השבת קודש!", נכתב במודעה אחרת שמוכיחה פעם נוספת כי החרדים לא רואים בפתיחת חניון קרתא במקום פתיחת חניון ספרא שום סוג של פשרה. "חובה על כל אחד ואחד לצאת ולמחות נגד פשע עקירת השבת".

גביית תשלום: "ייהרג ובל יעבור"

בית המשפט המחוזי בבירה אישר אתמול את פתיחתו של חניון קרתא בשבת במקום את פתיחת חניון ספרא שהצית את המהומות מלכתחילה.

בית המשפט החליט שעקב המתיחות והחשש האמיתי לאלימות ובפגיעה בנפש ורכוש, הפתיחה תועיל לכולם. "בהינתן שהפתרון המוצע בפתיחת חניון קרתא הינו לטובת כלל הציבור בירושלים ואמור לתת מענה לעמדות ציבורים שונים בעיר, ולהביא לרגיעה ביחסים שבין אותם ציבורים" כתב השופט יוסף שפירא בהחלטה. "הגעתי למסקנה כי אכן יש מקום ליתן הוראות לכונס הרשמי ולמנהל המיוחד, לפתוח ולהפעיל את החניון גם בשבתות חגים ומועדים בהתאם לתנאים המוקדמים המופיעים בהודעה, וכך אני מורה".

על אף ההחלטה, החרדים לא מתכוונים לשתוק בשבת הקרובה. אחד מה'גפרורים' שעלולים להצית את המהומות הוא גביית תשלום בחניון. במידה ואכן ייגבה שם תשלום, גורמים במגזר החרדי בבירה אומרים כי מדובר ב"ייהרג ובל יעבור", ומציינים עוד כי "גביית תשלום היא הדבר החמור ביותר, וההפגנות יהיו פי שתיים".