חניון קרתא ייפתח במקום ספרא: החרדים מאיימים להבעיר את העיר

לאחר המהומות בירושלים לפני שבועיים, הכריע בית המשפט המחוזי: ניתן לפתוח את חניון קרתא. משמעות ההחלטה: לא יהיה צורך לפתוח את חניון ספרא שהצית את הלהבות. ולמרות זאת, החרדים מאיימים: "אם ייגבה תשלום - זה ייהרג ובל יעבור"

לאחר המהומות הגדולות שאירעו לפני שבועיים, קיוו היום בעיריית ירושלים לעבור את השבת בשקט. הסיבה לאופטימיות: בית המשפט המחוזי בבירה אישר את פתיחתו של חניון קרתא בשבת במקום את פתיחת חניון ספרא שהצית את המהומות מלכתחילה.

בית המשפט החליט שעקב המתיחות והחשש האמיתי לאלימות ובפגיעה בנפש ורכוש, הפתיחה תועיל לכולם. "בהינתן שהפתרון המוצע בפתיחת חניון קרתא הינו לטובת כלל הציבור בירושלים ואמור לתת מענה לעמדות ציבורים שונים בעיר, ולהביא לרגיעה ביחסים שבין אותם ציבורים" כתב השופט יוסף שפירא בהחלטה. "הגעתי למסקנה כי אכן יש מקום ליתן הוראות לכונס הרשמי ולמנהל המיוחד, לפתוח ולהפעיל את החניון גם בשבתות חגים ומועדים בהתאם לתנאים המוקדמים המופיעים בהודעה, וכך אני מורה".

על אף ההחלטה, החרדים לא מתכוונים לשתוק בשבת הקרובה. אחד מה'גפרורים' שעלולים להצית את המהומות הוא גביית תשלום בחניון. במידה ואכן ייגבה שם תשלום, גורמים במגזר החרדי בבירה אומרים כי מדובר ב"ייהרג והבל יעבור", ומציינים עוד כי "גביית תשלום היא הדבר החמור ביותר, וההפגנות יהיו פי שתיים".

חיזוק להערכה כי צפויה לנו שבת סוערת התקבלה גם ממקור אחר. בתכנית שש עם עודד בן עמי, אמר מי שהיה סגן העירייה, חיים מילר כי "אין הבדל בין קרתא לספרא". הסיבה לכך לפי מילר היא כי מדובר בשני חניונים עירוניים. מילר הדגיש כי במידה מסויימת המקרה של קרתא עוד חמור יותר שכן הוא קרוב יותר "לכותל המערבי ולעיר העתיקה".

 החילונים והחרדים נערכים לשבת בוערת

בשבוע שעבר הודיע ברקת במסיבת עיתונאים מיוחדת כי במידה ובית המשפט לא יאשר את פתיחת חניון קרתא הוא ייאלץ לפתוח את חניון ספרא.

"איני מאמין בחילופי ידיים אלא בהתנהלות מסוג אחר, בתהליך כה מורכב ורגיש זהו צעד שנעשה מתוך מחשבה והתחשבות", אמר ראש העיר. "הפיתרון אותו בחרנו אינו חורג מהסטטוס קוו. בירושלים אין תחבורה ציבורית בשבת. אין לנו חלופה אלא לקדם את העיר קדימה, אם לא בסוף העיר שלנו תלך אחורה".

החרדים והחילונים נערכו במהלך השבוע לאפשרות של פתיחת המהומות. מודעות בשכונות החרדיות קראו לתושבים לבוא שוב ולמנוע בכל מחיר את "חילול הקודש והפרת הסטטוס קוו".

הקהילה החילונית בעיר לא נותרה חייבת ופרסמה גם היא כרזות הקוראות להפגין בשבת. "במידה וברקת יסגור את חניון ספרא - תתקיים הפגנת מחאה נגד סגירת החניון והתקפלותו של ברקת", נכתב בעלונים שהופץ בעיר. "במידה ויפתח ברקת את החניון, תתקיים הפגנת תמיכה בעד שלטון החוק ונגד הבריונות.