סקר רחוב: מה האירנים בארץ חושבים על הבחירות באירן?

יצאנו לשוק מחנה יהודה כדי לשמוע דעה ישראלית במבטא פרסי על הבחירות הסוערות באירן, ועל ההתקוממות העממית. התשובות - ממש כמו בטהרן הרחוקה, היו חלוקות: "מוסאווי לא יביא שינוי, לא עכשיו", אומר אחד הנשאלים. "רק רצינו בחירות הגונות", אומר אחר

המהומות באירן נגד תוצאות הבחירות האחרונות מסרבות לגווע, בקהילייה הבינלאומית הגינויים מתחילים להצטבר וגם כאן בישראל קהיליית יוצאת פרס עוקבת אחרי האירועים בעניין ובדאגה.

בשוק מחנה יהודה בירושלים, שם עדיין אפשר לפגוש רבים מן הקהילה, הדעות די נחרצות בנוגע לאירועים המתרחשים בארץ הולדתם.

"מוסאווי לא יביא שינוי, לא עכשיו", אומר אבנר ישר, מי שעלה מטהרן לפני 20 שנה. "מי שעושה בעיות - מקבל בעיות", הוא מוסיף. אהרון יעקובי שעלה לארץ ב-1965, עוקב אחרי המהומות בדאגה: "מה כתוב בשלטים באירן בסופו של דבר? רק רצינו דמוקרטיה, רצינו לשנות". לדבריו, כל עוד הצבא מחזיק בשלטון, אין סיכוי למהפכה: "יש שם 12 מיליון חיילים, זה לא פשוט".

"רק בחירות הוגנות"

"עליתי בשנת 1969 ואני זוכרת טוב מאד את הבית שלי בטהרן", מספרת נעמי יעקבי, בעלת מסעדה פרסית בשוק. "אם תהיה אפשרות לבקר יום אחד אני ארצה מאד".

בסופו של יום רוצים בשוק הירושלמי להפגין קצת אופטימיות. "רק רצינו בחירות הגונות", אומר אהרון - וכנראה מייצג במשפט כה פשוט את רצונם של מליונים גם באירן.

הרדיו שאחמדינג'אד לא יאהב
איך נשמע הנשיא פרס בפרסית?