ברקת: ננסה לפתוח חניון אחר, אם לא יהיה אישור - ספרא ייפתח

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת אמר הערב במסיבת עיתונאים מיוחדת כי אם בית המשפט לא יאשר את פתיחת חניון "קרתא" עד סוף השבוע, חניון "ספרא" ייפתח שנית. חניון "קרתא" נמצא בהליכי כונס נכסים. מוקדם יותר הודיעו החרדים כי הם נערכים להפגנת-ענק. ברקת: "צעד שנעשה מתוך מחשבה והתחשבות"

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת הודיע אחר הצהריים במסיבת עיתונאים מיוחדת לקראת סוף השבוע, כי במידה ובית המשפט  לא יאפשר לעירייה לפתוח בשבת את חניון קרתא הסמוך לעיר העתיקה, בשבת הקרובה ייפתח חניון ספרא - חניון המריבה שכבר הבעיר את הבירה החודש.

חניון קרתא הוא החניון שברקת מעדיף לפתוח, והוא קרוב יותר לעיר העתיקה, אך יש איתו בעיה משפטית מפני שהוא נמצא בהליכים של כונס נכסים.

"איני מאמין בחילופי ידיים אלא בהתנהלות מסוג אחר, בתהליך כה מורכב ורגיש זהו צעד שנעשה מתוך מחשבה והתחשבות", אמר ראש העיר. "הפיתרון אותו בחרנו אינו חורג מהסטטוס קוו. בירושלים אין תחבורה ציבורית בשבת. אין לנו חלופה אלא לקדם את העיר קדימה, אם לא בסוף העיר שלנו תלך אחורה".

אם האיום הזה של ברקת אכן יתממש, המהומות הפעם צפויות להיות גרועות הרבה יותר מפני שפלגים רבים נוספים הודיעו כי יצטרפו למחאה נגד מה שהכם מכנים "חילול שבת". החרדים יפגשו ברחובות גם הרבה מאוד חילונים שיוצאים להפגנת נגד בצורת מסיבת רחוב ענקית.

ביום חמישי צפוי גם להתקיים בבירה מצעד הגאווה השנתי, ובעדה החרדית מאיימים על ראש העיר כי "יבעירו" את השכונות בכל החזיתות בימים הקרובים.

ברקת נתן ארכה של שבועיים - עד לשבת הקרובה

לאחר המהומות הקשות בעיר לפני כשבוע וחצי, הודיעה עיריית ירושלים כי לא תאפשר זמנית את פתיחת חניון ספרא. בשבת הקרובה כאמור השבועיים האלה פגים.

ברקת החליט אז להיענות לבקשת מפקד מחוז המשטרה ניצב אהרון פרנקו למצוא פתרונות אחרים, על מנת להקטין את החיכוך בירושלים. "ברקת התרשם כי קיימות חלופות שיכולות לתת מענה אמיתי לבעיית הסדרי החנייה ולבעיה הבטחונית שנוצרה עקב כך", הסבירו בעירייה.

למרות ההחלטה כבר אז הדגישו בעירייה כי במידה ולא יימצא פיתרון הולם לבעיות הסדרי החנייה בשבת, ישוב וייפתח חניון ספרא, ופתיחתו תאכף על ידי המשטרה.

5,000 חרדים הפגינו במרכז העיר

כ-5,000 חרדים התייצבו בשבת בתחילת החודש במרכז העיר להפגנה אלימה נגד העירייה, שפתחה את החניון העירוני בכיכר ספרא לחניית כלי רכב גם בסופי השבוע. מנהיגי העדה החרדית טוענים שמדובר בהפרת הסטטוס-קוו הדתי בעיר. משם עברו העימותים למאה שערים. שבעה מפגינים חרדים נעצרו.

"שאבעס", זעקו המפגינים שגם תקפו תקשורת, בהם כתב חדשות 2 באינטרנט שהעביר את ההפגנה בשידור חי.

המפגינים החרדים התעמתו עם כוחות המשטרה הרבים והיכו חלק מהם. עשרות השוטרים, בהם גם פרשים על סוסים שנערכו באזור מבועד מועד, ניסו למנוע מהמפגינים להתקרב לחניון ספרא. כוחות הצלה שהגיעו למקום פינו שבעה פצועים קל - שישה שוטרים ועיתונאי.

בהכנת הידיעה השתתפה דפנה ליאל

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

החרדים על ראש העיר: "רשע מרושע"