המפגינים הזהירו מפני "אינתיפאדה דרוזית"

מאות דרוזים התעמתו עם שוטרים מול משרד ראש הממשלה בירושלים. תוך זמן קצר ההפגנה הפכה לאלימה, כשגם המפגינים וגם המשטרה מדווחים על נפגעים

נפגעים ועצורים בהפגנת הרשויות הדרוזיות מול משרד ראש הממשלה בירושלים: כ-500 איש מ-12 רשויות דרוזיות ורשות צ'רקסית אחת הגיעו הבוקר להפגין נגד מה שהם טוענים כאפליה נגדם. ההפגנה נערכה ברישיון, אך בשלב מסוים יצאה משליטה עם תוצאות אלימות.

חלק מהמפגינים איימו מפני פריצתה של "אינתיפאדה דרוזית", במידה והאפליה נגדם תימשך. המפגינים נשאו שלטים ודרשו לתקן עכשיו את העוולות המתמשכות כבר שנים, לטענתם. בשלב מסויים ניסו מספר פעילים לפרוץ לתוך משרד ראש הממשלה ותוך מתחם המשטרה במקום, דבר שהוביל לעימות ישיר עם השוטרים.

במטה המאבק טוענים כי במקום היו לא פחות מ-300 שוטרים שעשו שימוש גם באלות לצורך השליטה בהפגנה. המפגינים מדווחים על ארבעה פעילים שנפגעו בעימותים ועל עוד שישה עצורים. במטה המאבק מציינים כי נעשה שימוש חפוז באלימות כשבדרך גם שייח'ים דרוזים חטפו מכות.

במשטרת ירושלים נותנים פרשנות אחרת לאירועים. לדבריהם, כבר בתחילת ההפגנה ניסו המפגינים לפרוץ לתוך משרד ראש הממשלה תוך כדי זריקת ביצים, ירקות ומקלות. עוד נמסר כי המפגינים עשו שימוש אלים גם בדגלי ישראל שהובאו להפגנה. במשטרה אישרו כי במספר מקרים היה צורך גם בשימוש באלות, אך דוחים מכול וכול את הטענה כי גם שייח'ים הוכו.

ברוורמן: אין לי איך לעזור לכם

המפגינים, כולם מיישובי הגליל (מרר, חורפיש, כבר כמא ואחרים), טוענים לקיפוח ממושך ומגמתי נגדם. לדבריהם, הרשויות המקומיות לא מקבלות כספים המגיעים להם למרות הקמה של מספר אזורי תעשייה בתחומם. כך למשל, במרר נלקחו שטחים לבניית בתי כלא, אך הארנונה דווקא מגיעה ליישוב סמוך. בנוסף הם טוענים לקיצוץ מתמשך במענק האיזון, דבר שמביא לרמת הכנסות ירודה לרשויות ולעוני מתמשך ומתגבר של תושבי היישובים.

הפעילים מזכירים את העובדה כי הם ממלאים את כל חובות המדינה כולל שירות צבאי ודורשים שהממשלה תמחוק את החובות ותיצור מקורות פרנסה. בשלב מסויים של ההפגנה יצא השר אבישי ברוורמן, השר לענייני מיועטים, לעבר המפגינים אך אמר להם כי אין לו את היכולת לסייע להם.