סרטון הדליק את המהומות בשפרעם

במהלך הלילה פרצה בשפרעם קטטה המונית בין דרוזים לנוצרים, שגלשה אף לאלימות נגד שוטרים. הסיבה: סרטון השמצה מזעזע כנגד הדרוזים שהועלה לרשת האינטרנט והתסיס את האווירה בעיר. הסרטון הורד מהרשת

קטטה המונית בשילוב אלימות קשה הלילה בין דרוזים לנוצרים בעיר שפרעם הסתיימה בנס בלי נפגעים. האלימות גלשה אף לירי לעבר שוטרים שהגיעו להרגיע את האוחות בעיר. כעת ניתן להבין קצת יותר על הסיבה שגרמה למהומות להתלקח מלכתחילה.

מתברר כי סרטוני שטנה נגד דרוזים הם שהציתו את האירועים. מדובר בסרטונים שהועלו לרשת האינטרנט, ובהם מופיעות שורה ארוכה של השמצות מהסוג הפוגעני והירוד ביותר כנגד נערים דרוזים וראשי העדה הדרוזית.

הדרוזים מוצגים ככלבים וחזירים

בתמונות, שכדי לא ללבות את האלימות לא נציג כאן, ניתן לראות את נכבדי העדה, ובהם ראש העדה לשעבר אמין טריף, המוצגים ככלבים וכחזירים. בנוסף, נערים בני העדה הושמצו בשלל קללות והשמצות תוך פרסום תמונותיהם ומספר הטלפון שלהם.

הסרטונים מלווים בטקסט בעברית ובערבית במקביל, ובעלי תוכן רגיש במיוחד. הסרטונים הועלו אמש לאתר שיתוף הקבצים יו-טיוב, אך הורדו לאחר זמן קצר מהרשת. המוזיקה המלווה את הסרטון, אגב, הופיעה בגירסה המקורית שהועלתה לרשת.

היום נעשה ניסיון לסולחה בין הנצים. ראש העדה הדרוזית נופח טריף ביקר בשעות הצהריים בבתיהם של הנוצרים בשפרעם שניזוקו בהתפרעויות, על מנת לסיים את המתיחות בעיר.

שכפ"צ מנע פגיעת כדור בשוטר

כוחות המשטרה הוזעקו אמש לאחת השכונות בשפרעם, לאחר דיווח על צעירים שמתפרעים במקום. כאשר ניסו לובשי המדים להרגיע את הרוחות ולפזר את ההמון המשולהב, הם ספגו מטח אבנים כבד מצד הנוכחים.

במקביל בוצע ירי לעבר רכב משטרתי, כאשר הקליעים פגעו בשמשת המכונית ובאורח נס חלפו בסמוך לשוטר שנהג בניידת מבלי לפגוע בו. שוטר נוסף שניסה להשליט סדר במקום נורה אף הוא בידי אלמוני, כשבמזל שכפ"צ שלבש מנע מאחד הכדורים לחדור לגופו.

אמנם לא היו נפגעים בנפש בהתפרעויות, אך נזק כבד נגרם למספר בתים ורכבים של חלק מהתושבים הנוצרים בשכונות המעורבות בעיר. "זה בלתי נתפס מה שקרה", אמר ראש עיריית שפרעם, נאהיד כאזם. "אנחנו צריכים לשמור על השקט, ונקרא לצדדים לשבת ביחד כדי להרגיע את הרוחות".

מתח רב שורר בשפרעם מאז סוף השבוע האחרון. במוצאי שבת נפצעו כתוצאה מדקירות תשעה תושבי העיר במהלך קטטה המונית שפרצה בין חבורות נוצרים ודרוזים. צוותי מד"א פינו את הנפגעים לבית החולים רמב"ם בחיפה, כאשר מצבו של אחד מהם הוגדר בינוני עד קשה.