משאל רחוב: מה אתם חשבתם על נאום נתניהו?

אופטימיות זהירה וגם קצת כעס: יצאנו הבוקר עם מצלמת חדשות 2 באינטרנט לרחובות, על מנת לבדוק מה הציבור חושב על נאום ראש הממשלה אמש. "זאת לא הפתעה בשבילי, חבל שהוא דיבר על מדינה פלסטינית", אמר אחד התושבים. "מדובר בפריצת דרך עבור נתניהו, היה נאום טוב", אמרה אזרחית אחרת. צפו בתגובות הרחוב

קשה היה להישאר אדישים לנאומו של ראש הממשלה נתניהו אמש באוניברסיטת בר אילן. הנאום גרר תגובות סוערות מימין ומשמאל, אך נראה כי האבחנה "האם הנאום טוב ליהודים או לא" - היא בעיקר בעיני המתבונן והפרשן. ברחוב הישראלי, כמו תמיד, הדעות חלוקות ולמרות הנאום הדרמטי אמש, לא נראה כי הציבור הישראלי מתרגש יתר על המידה מדבריו של ראש הממשלה.

יצאנו הבוקר לרחוב כדי לבדוק כיצד האזרח הישראלי רואה את המסרים שעברו מנאום ראש הממשלה. ישי קורן, למשל, אופטימי יחסית. "זה שהוא מוכן ללכת לשלום זאת התחלה טובה, בסך הכל הדרך המדינית די מובנית, לא משנה אם זה שמאל או ימין, הדרך הולכת לכיוון שתי מדינות", הוא אומר למצלמת חדשות 2 באינטרנט.

"הבעיה של הצד השני, לא שלנו"

גם משה, תושב ירושלים, חושב כי הכיוון אותו נוקט ראש הממשלה חיובי. "הוא עשה את הצעד הנכון ודיבר ממש לעניין", אמר. ומה באשר לאמריקנים? משה מעריך שהיחסים עם ממשל אובמה יעלו על המסלול הנכון מעתה: "יישרנו את ההדורים ואפילו הדיווחים בעיתונים מעידים על כך".

"זה היה נאום טוב, אמנם הוא לא השביע את רצונם של כמה חוגים במדינה, רצון כמה חוגים במדינה, אבל סוף סוף נתניהו מכיר בזה שצריכה להיות מדינה פלסטינית ומדובר בפריצת דרך מבחינתו, אין לנו ברירה אחרת", מציינת סיסי מן בסיפוק.

לעומת האופטימיים יש כאלו שצפו אמש בנאום והתאכזבו מהדברים. יואל, תושב הבירה מספר: "זאת לא הפתעה עבורי, עצוב לי שעוסקים באופן פומבי במדינת פלסטינית". לדבריו, "נתניהו בדיוק כמו ברק ושמעון פרס, בלי שום חזון, רק רוצה לשמור על המקום שלו". יואל אף טוען כי "נתניהו מסכים למשהו שהוא מאד מסוכן למדינת ישראל".

גם אלי הרר ספקן בנוגע להתקדמות מדינית אבל מעריך כי הדבר לא ייפגע בנו בהמשך. "אנחנו רק מדברים שלום, גם 'קדימה' הלכו בטירוף לכיוון הזה, אנחנו חיים במדינת ישראל השלימה ואין דאגה, עכשיו הבעיה היא של הצד השני ולא שלנו".

סקר: שליש מהציבור בישראל הופתע לטובה מהנאום

גם הסקר המיוחד שערך אמש מכון המחקר "פאנלס" לחדשות 2 באינטרנט, מייד לאחר נאום נתניהו, מעיד על שינוי מסויים בדעת הרחוב כלפי נתניהו. 33% מהנשאלים הופתעו לטובה מנאום ראש הממשלה, 32% אמרו כי לא היה בו כל חדש ורק 11% התאכזבו מדבריו של נתניהו.

הסקר מהווה, כך נראה, נקודת מפנה מהותית באמון שמעניק הציבור הישראלי בנתניהו ובממשלתו. בסוף חודש מרץ, עם כינון הממשלה החדשה הביע הציבור הישראלי פסימיות באשר ליכולתו של ראש הממשלה לשרוד בתפקיד ארבע שנים. 66% מהנשאלים בסקר מיוחד שנערך לחדשות 2 באינטרנט סברו כי נתניהו לא יסיים את ארבע שנות כהונתו בתפקיד.

נאום נתניהו - סיקור מיוחד:

נתניהו: בעד מדינה פלסטינית, בתנאים

סקר: נאום נתניהו - הפתעה לטובה

מה אומרת שפת הגוף של נתניהו?

נאום נתניהו: אובמה מברך, אבו מאזן מגנה

הווידאופדיה: בנימין נתניהו