מה אומרת שפת הגוף של נתניהו?

כשראש הממשלה אמר שהוא תומך באובמה ותהליך השלום האזורי שהוא מוביל - הוא הסתכל שלוש פעמים למטה: כך מסביר גור ברסלבי, מומחה לשפת גוף את המחוות הקטנות של נתניהו בנאום. ראש הממשלה הסתכל לאזור השקר ורוב הסיכויים שהוא לא אמר את האמת המלאה בעניין הזה. מה אומרת שפת הגוף של נתניהו בזמן נאומו? כל ההסברים

עיני כל העולם היו נשואות הערב לעבר אוניברסיטת בר-אילן וחיכו למוצא פיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. אבל מה אמרה שפת הגוף שלו? למה הוא באמת התכוון? נפגשנו הערב עם גור ברסלבי, מומחה לשפת גוף, כדי לצפות בנאום ראש הממשלה יחדיו ולהבין מה נתניהו מנסה להגיד ללא מילים.

נתניהו פתח את דבריו בנושא השלום עם מצרים ובמקביל נראה מזיז את דפיו ושם אותם בינו לבין הקהל: "זה על מנת להתגונן", אומר המומחה."הוא לא מפחד מהקהל, אבל נמצא בלחץ ומתח טבעיים למעמד", הוסיף. כמה שניות לאחר מכן שפשף נתניהו את כפות ידיו זו בזו, מחווה שלדעת המומחה אישרה את ההערכה שהוא לחוץ.

כדקה לאחר מכן דיבר נתניהו על האיום האירני ועל הבחירות באירן. בשלב זה לקח ראש הממשלה פאוזה קצרה מדבריו והנהן בראשו:"ההפסקה הדרמטית מצביעה על כך שהוא עומד להגיד משהו עצוב וכבד", ניתח המומחה.

בחלק זה של הנאום נע נתניהו מצד לצד, תגובה שעל פי המומחה הראתה חוסר נינוחות. "זוהי דרכם של נואמים לפרוק לחץ, אך זה לא מומלץ". ציין. למרות זאת, הוא עדיין שולט בהם יפה, הוא לא חובבן, הוא לא מאבד שליטה".

"רוב הסיכויים שכשנתניהו הסתכל למטה - הוא לא אמר אמת"

בזמן שנתניהו דיבר על כך שהוא תומך באובמה ותהליך השלום האזורי שהוא מוביל, הסתכל נתניהו שלוש פעמים למטה: "נתניהו הסתכל לאזור השקר, רוב הסיכויים שהוא לא אמר את האמת המלאה בעניין הזה", אמר ברסלבי.

"נתניהו  שם את היד בתוך הכיס מה שמשדר ניתוק וניכור", הוסיף המומחה.  "ביבי, תהיה יותר נחמד, אף אחד לא מפקפק בזה שאתה תקיף".

כששאלנו מה משמעות שילוב האצבעות של ביבי השיב ברסלבי: "מאחר ושילוב האצבעות עלול להיות קשה לאדם לחוץ, ביבי מנסה לסמן שהוא רגוע ורגליו על הקרקע בכך שהוא מצליח לעשות את התנועה הזאת".

"גם לעיצוב תפאורה יש אג'נדה"

גם מאחורי התפאורה, גרס המומחה, היתה אג'נדה שלמה: "תראו איזה גודל יצרו לפודיום, זה יכול להיות מבצע אנטי טנקים, אבל הוא חושף את הטורסו של נתניהו שיודע להשתמש בידיים שלו בצורה טובה. התפאורה בצבעים פסטלים, לא מיליטנטיים".

כאשר דיבר נתניהו על נסיגה מהשטחים, למי שבחן את תנועותיו של נתניהו היה קשה להתעלם מגלגול העיניים האימתני: "נתניהו נותן משמעות צינית לדברים על ידי גלגול העיניים". מסתבר שלעיניים יש תפקידים רבים בעת הנאום, מאחר ונתניהו הקפיד למצמץ מצמוצים ארוכים וזאת, לדעת ברסלבי, על מנת "לקחת רגע ולהתרכז".

כאשר נתניהו דיבר על ישראל כמדינת לאום של העם היהודי, דפק על הפודיום עם אצבעותיו: "הוא מדגיש עם האצבעות, זה סימון טריטוריאלי. המקום הזה הוא שלי".

לאורך כל הנאום ביקר ברסלבי את העדפתו של נתניהו להניח ידיו על הפודיום: מנהיגים לא צריכים לשדר שהם זקוקים לסעד. עליהם לעמוד זקוף ולהיות מצולמים מלמטה כשהם מביטים למעלה, כאילו יש להם חזון".

בתום הנאום ירד ביבי לסבב לחיצות ידיים, שלדעת המומחה היו חפוזות מדי." אם ביבי היה משקיע עוד חצי דקה בלחיצת היד - אנשים היו מתים עליו".

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

Follow Channel 2 News on Twitter

נאום נתניהו - סיקור מיוחד:

נתניהו: בעד מדינה פלסטינית, בתנאים

פרשנות: נאום נתניהו - טוב, ברור אך מיותר 

מפגין נפצע קל בעימותים בבר אילן

תמונת אובמה בכאפייה תלווה את נאום נתניהו

הווידאופדיה: בנימין נתניהו

  מהי מפת הדרכים?