תינוק נחנק לאחר שראשו נתקע בין סורגי המיטה

פעוט בן שבעה חודשים פונה בצהריים במצב קשה לאחר שראשו נתקע בין סורגי מיטה, והוא נחנק. שכן ביצע בו החייאה לפני שהגיע צוות מד"א לבית. ארגון "בטרם": "המקרים האלה מוכרים ומצערים"

מיטת תינוק מברזל. ארכיון (חדשות 2)

תינוק בן שבעה חודשים ממודיעין עילית נחנק בצהריים, לאחר שראשו נלכד בין סורגי המיטה בה ישן. צוות של מד"א פינה את הפעוט לבית החולים אסף הרופא במצב קשה, כשהוא מונשם.

אחד השכנים הוא זה שהזעיק את מד"א, ועוד לפני שהם הגיעו - החל לטפל בו ולנסות להנשימו. "הוא פשוט תפקד כמו שצריך, לקח יוזמה והתחיל לטפל בו. ייתכן והוא מנע נזק בלתי הפיך", סיפר לחדשות 2 באינטרנט מתנדב זק"א שהגיע לזירה, שמואל סגל.

כשהגיעו אנשי מד"א לדירה, הם מצאו את התינוק במצוקה. "רק לאחר 15 דקות הצלחנו להחזיר לו את הדופק", אמר הפרמדיק אורי גבריאל שהגיע לזירה. ההורים הנסערים סיפרו כי הניחו את הפעוט במיטת נוער - ולאחר מספר דקות, כשחזרו לחדר, ראו שהוא לא מגיב. ככל הנראה התינוק התגלגל וראשו נלכד במעקה המיטה.

"מסביב לבית הייתה המולה והיסטריה", ציין מתנדב זק"א.

ארגון "בטרם": "יש להקפיד על בחירת המיטה הנכונה"

מארגון "בטרם" נמסר לחדשות 2 באינטרנט כי מקרים מסוג זה הם כלל לא נדירים. בארגון קוראים להורים שלא להשתמש במיטות שאינן נושאות תו תקן ישראלי. תו התקן צריך להיות מסומן על כל מיטה בצורה ברורה. יחד עם זאת, מדגישים בארגון, יש לקחת בחשבון שתינוקות מבלים בשנת החיים הראשונה זמן רב במיטה. חשוב להקפיד על בחירת המיטה והשימוש הנכון בה למניעת היפגעות התינוק.

המלצות הארגון באשר למיטת התינוק:

-הרווח בין סורגי הלול/המיטה/העריסה יהיה בין 2 ל-7 ס"מ.
-מומלץ לבצע בדיקה שבמיטה/עריסה/לול אין פינות חדות, צינורות פתוחים, חלקים פגומים, שברים, סדקים בעץ, עודף לכה או גושי דבק.
-עריסה מתאימה לשימוש רק לילדים עד גיל 3 חודשים.
-יש לרכוש מזרון המתאים במידותיו למיטה/לול/עריסה. מידות האורך והרוחב של המזרון תהיינה קטנות ממידות האורך והרוחב הפנימיות המירביות של המיטה ב-2 ס"מ לכל היותר.
-יש לוודא כי עובי המזרון למיטת התינוק ינוע בין 7-15 ס"מ. בעת הקנייה חשוב לוודא כי עובי המזרון לא יעלה על 15 ס"מ זאת כדי למנוע אפשרות שהפעוט ייצא בכוחות עצמו.
-יש לבדוק שהציפוי עשוי מבדים אטומים לנוזלים על מנת למנוע חלחול של נוזלים לתוך הספוג. בעת קניית המזרון כדאי לבקש מהמוכר לטפטף מעט מים על המזרון כדי לוודא שאין חלחול של מים לספוג.
-תמיד יש לסגור את מעקה המיטה/לול.
-יש להוריד את גובה המזרון כאשר הילד מתחיל להתרומם על ידיו, ולהוריד שלב נוסף כאשר הילד מתיישב ועומד.
-מומלץ לא למקם את המיטה/לול ליד הקיר החיצוני של החדר.
-אין למקם מדפים כבדים, תמונות זכוכית וכד' מעל מיטת התינוק.

ניתן לקבל מידע וייעוץ בבטיחות ילדים במוקד מומחי 'בטרם' 03-9263111 ובאתר האינטרנט www.beterem.org