רגלו של הקצין הפצוע ניצלה מקטיעה; השבוע הוא שבר את הכוס בחתונה

עשהאל לובוצקי נפצע קשה במלחמת לבנון השנייה והרופאים בשטח חשבו כי ייאלצו לקטוע את רגלו. אלא שבבית החולים רמב"ם נלחמו על הרגל הפגועה והבטיחו לו: "אתה עוד תשבור את הכוס בחתונה". השבוע, הברכה התגשמה ולובצקי ביצע את המשימה מתחת לחופה

פונה עשהאל ואביטל לובוצקי בחתונתם (דוברות בית החולים רמב"ם)

לסיפור הזה יש סוף טוב: קצין שנפצע קשה במלחמת לבנון השנייה והרופאים כמעט קטעו את רגלו הימנית, התחתן השבוע ואפילו שבר את הכוס באמצעות אותה הרגל שכמעט נקטעה. סגירת המעגל של עשהאל לובוצקי.

לפני שלוש שנים, נפצע עשהאל לובוצקי, היום בן 26, אז קצין בחטיבת גולני, במהלך מלחמת לבנון השנייה מפגיעה ישירה של טיל נ"ט בקרב בבינת ג'ביל. הרופאים בשטח היו בטוחים כי אין מנוס מקטיעתה של הרגל הפגועה, אבל לובוצקי הועבר לטיפול בבית החולים רמב"ם בחיפה, שם עשו הכל כדי לנסות ולהציל את הרגל. 

ביולי 2006, הגיע לובוצקי לרמב"ם כשהוא סובל מכוויות ופגיעות קשות בשתי רגליו. באותם רגעים דרמטיים פגש לובוצקי את מי ששינו את חייו. עם הגעתו לביה"ח הוא הועבר לחדר הניתוח ושם טופל על ידי פרופ' מיכאל סודרי, יו"ר המערך האורתופדי בבית החולים וד"ר אלכסנדר לרנר, המתמחה בפגיעות קשות בגפיים.

"ד"ר לרנר האמין שאפשר להציל את הרגל"

"הייתי מחוסר הכרה, רק מאוחר יותר גיליתי שהרופאים שטיפלו בי עד שהגעתי לרמב"ם חשבו כל הזמן על מיקום הקטיעה" משחזר לובוצקי.

במשך תקופה ארוכה של שיקום, עבר לובוצקי למעלה מעשרה ניתוחים אורתופדים ופלסטיים בליוויו של ד"ר לרנר, לרבות ניתוח אחד שנערך בביה"ח שיבא בתל השומר בו השתתף ד"ר לרנר באופן פעיל.

"ד"ר לרנר האמין מההתחלה שאפשר להציל את הרגל שלי", נזכר לובוצקי איך ניבא לו ד"ר לרנר שעוד יבוא היום והוא ישבור עם רגלו הפגועה את הכוס ביום חתונתו. "אני אהיה שם לראות את זה", הבטיח לו ד"ר לרנר ולובוצקי חרט את ההבטחה בזכרונו.

פציעתו של לובוצקי הובילה אותו לכמה תפניות מעניינות. לפני פחות משנה, יצא לאור סיפרו "מן המדבר והלבנון" המגולל את חוויותיו האישיות מהמלחמה. בפרק זמן קצר מרגע פרסומו, נכנס הספר לרשימת רבי המכר. לפני שנתיים התקבל לובוצקי ללימודי רפואה בהדסה עין כרם ולטענתו להשראתו של ד"ר לרנר כרופא יש חלק גדול בהחלטה הזו.

סגירת מעגל: שבר את הכוס עם הרגל הפגועה

לפני שנה וחצי הכיר לובוצקי את אביטל שימל (23) והשבוע נישאו השניים. "לפני חודשיים עשהאל התקשר אלי ואמר לי שהוא מילא את חלקו בעסקה וכעת הוא דורש ממני למלא את חלקי", מספר ד"ר לרנר.

"בהתרגשות רבה ראיתי איך הוא עומד מתחת לחופה ושובר בפעם הראשונה את הכוס, רוקד עם משפחתו, חבריו ואיתי. השמחה היתה גדולה. בין משתתפי החתונה, שמחתי לפגוש עוד כמה מטופלים מתקופת מלחמת לבנון השניה".

לדבריו של לובוצקי יום חתונתו סימל מבחינתו את ניצחון הרוח: "תאריך הפציעה שלי היה ט"ו באב, חג האהבה וליל ירח מלא. תאריך החתונה שלי אף הוא היה ט"ו, אמנם לא באב, אך עדיין ליל ירח מלא. הרגע הכי מרגש בערב הזה היה למעשה ההבנה שהאיחול של ד"ר לרנר אז, התגשם".